Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. június 12. 07:11 Podcast

Nem kell messzire menni, ha a közkiadások minőségén javító országra keresünk példát

Nem igaz az az állítás, hogy csak azért, mert transzparencia van Magyarországon, ez alapvetően csökkentené a korrupciós kockázatokat, vagy erősítené a korrupció kontrollját – mondta Fazekas Mihály, a Government Transparency Institute tudományos igazgatója és a CEU adjunktusa az e heti G7 Podcastban.

Fazekas nemrég megjelent tanulmányában 4 millió uniós közbeszerzés adatai alapján számszerűsítette egy újonnan létrehozott indikátor alapján, hogy milyen eltérések vannak az EU-ban a közkiadások minőségében régiós szinten. Ez alapján az derült ki, hogy a transzparencia az, amiben a legjobban teljesít Magyarország. Úgy tűnik, hogy azok az adatstruktúrák, a közbeszerzési, publikációs rendszer, amit az EU-csatlakozás környékén alakítottak ki, továbbra is jól funkcionálnak. Lényegesen jobban, mint akár több nyugat- vagy észak-európai országban, például mint Svédországban vagy Németországban.

A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

Ez alapján arra számíthatnánk, hogy a nagyobb transzparencia miatt jobb lesz a verseny, több cég fog pályázni, de ez sajnos nem igaz. Itt úgy tűnik, hogy Magyarországnak bőven van miben előrelépnie. Emellett a korrupció kontrollja is egy olyan tényező, ahol Magyarország elmarad sok más, akár szomszédos országtól is

– mondta erről Fazekas.

Európai összehasonlításban Magyarországon kisebbek a regionális különbségek a közkiadások minőségében. Ezzel együtt elsősorban Közép-Magyarország (Pest megye és Budapest) és az észak-dunántúli régió (Nyugat-Dunántúl és Közép-Dunántúl) teljesít jól.

A Magyarországon belüli ranglétra alján Dél-Dunántúl és a Dél-Alföld vannak. Ami érdekes, hogy Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön magasabb a teljesítmény a fejlettséghez képest, de azért összességében megmutatja ez a fajta indikátor is a fejlettségbeli különbségeket az országon belül.

A régióban Csehország sok szempontból a legmagasabb intézményi minőséget mutatja Szlovéniával karöltve, és még javulni is tudott a vizsgált, 2006 és 2015 közötti időszakban.

Magyarországról nézve viszont talán érdekesebb Szlovákia példája, ahol számottevő javulás volt korrupciós kontroll és verseny szempontjából is, tehát azokban a tényezőkben, amikben Magyarország gyengébben teljesít. Fazekas szerint az elmúlt 10 évben több reformintézkedés is közrejátszott a javulásban, és az is látszik, hogy kifizetődnek a reformok.

Kövesd a G7 podcastot bármelyik podcast-appon, és iratkozz fel a hírlevelünkre! 

Korábbi vendégeink: 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast átláthatóság EU Fazekas Mihály korrupció közbeszerzés közkiadás régió Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.