Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. május 10. 07:57 Podcast

Scheiring Gábor: A kormány sokat segített a nemzeti tőke egy részének, de a felzárkózáshoz ez kevés lesz

Az utóbbi tíz évben a magyar állam a munkaintenzív, tudásszegény termelést végző nemzeti tőkét támogatta, és ebbe a fejlődési modellbe öntött rengeteg pénzt, miközben bebetonozta az ország szerepét mint a multinacionális cégek összeszerelő üzeme. Ezzel a stratégiával nem lehet nagy sikereket elérni, legfeljebb azt, hogy ebben a termelési struktúrában néhány ember gazdagabbá váljon. A multik és magyar gazdaság közötti szakadék viszont nem csökken – mondja Scheiring Gábor a G7 podcast mai adásában.

A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

A korábbi aktivista és politikus, most a milánói Bocconi Egyetemen kutató Scheiring könyve Egy demokrácia halála – Az autoriter kapitalizmus és a felhalmozó állam felemelkedése Magyarországon címmel jelent meg tavaly a Napvilág kiadónál, a szerző a Mérce.hu-n az utóbbi hetekben több cikkben foglalta össze a kutatás tapasztalatait.

Scheiring szerint a Fidesz felemelkedését az elit konszenzusának (illetve az emögötti hatalmi koalíciónak) a megváltozása és a korábbi baloldali szavazók 2010-es átállása tette lehetővé. Ennek köszönhetően lett Magyarország versenyállamból felhalmozó állam. Scheiring szerint fontos viszont, hogy a NER nem egy fejlesztő állam, hiszen ezek korábban sokat tettek éppen a tudásintenzív iparágak felvirágoztatásáért.

„A nemzeti tőkésosztály nem feleltethető meg egy az egyben Simicska Lajossal vagy Mészáros Lőrinccel és a hozzájuk hasonló oligarchákkal vagy politikai kapitalistákkal – de náluk fontosabb volt néhány másik csoport, amely 2010 előtt szintén jobbra tolódott”, mondta Scheiring. Köztük sokan olyan cégtulajdonosok voltak, akiket zavart, hogy a szocialista-szabad demokrata kormányok szinte kizárólag a multinacionális cégeknek adtak támogatásokat, a magyar cégeknek viszont nem. Fontos volt a magyar és a budapesti iparkamara támogatása is. A tudásintenzív termelést végző magyar cégek körében viszont kevésbé volt népszerű a magyar kormánypárt.

Ezt bizonyos szempontból meg is hálálta a Fidesz, ami abból is látszik, hogy a nemzeti tőke jóval több támogatást kapott a kormánytól, mint a korábbi időszakban. Nem kizárólag az ismerten kormányhoz közeli oligarchákról van szó, „és a rendszer ezért is olyan stabil”, mondta Scheiring.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2025. május 24. 06:05 Podcast

A fejlődésük függ tőlük, ezért versengenek a diplomásokért a magyar települések

Miben jók, és miben fejlődhetnének az egyes magyar városok és falvak? A G7 Podcastban az Egyensúly Intézet új Településindexe kapcsán beszélgettünk erről.

Bucsky Péter
2025. április 26. 06:06 Podcast

Kimarad a nagy európai hadiipari fejlesztésekből Magyarország, és ennek jó oka van

Európában rég nem látott hadiipari fejlesztések zajlanak, de Magyarországon nincsenek olyan cégek, amelyek ebből igazán profitálni tudnának.

Holtzer Péter
2025. április 19. 06:50 Podcast

Egyszerre aggasztó és biztató a klímahelyzet – mi az oktatás szerepe?

Ha majd a fenntarthatóság tantárgyból tett érettségi is beszámítható lesz a felsőoktatási felvételibe, szélesebb körben fogják oktatni.

Fontos

Regős Gábor
2025. június 18. 13:40 Pénz

Ezt a kört megúsztuk, de mi lesz ősszel a magyar államadósság besorolásával?

Sikerült lehozni egy kilátásrontással az idei első kört, de a belső és külső kihívások miatt egyáltalán nem lehetünk nyugodtak az őszi felülvizsgálatok előtt.

Vámosi Ágoston
2025. június 17. 13:57 Világ

A benzint, a gázolajat és a gázfűtést is drágítaná 2027-től az EU klímavédelmi lépése

Sokan ellenzik a lépést, az Európai Bizottság szociális klímaalappal enyhítené a fűtés és az üzemanyagok árának várható emelkedését.

Jandó Zoltán
2025. június 17. 11:22 Adat, Közélet

Az egyik legnagyobb hazai nemzetiség szenvedheti meg a kormány kampányát

A 2022-es népszámláláskor állampolgárság alapján a magyarok után már az ukránok voltak a legtöbben az országban, és azóta ez a szám csak nőtt.