Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. december 14. 07:16 Podcast

Chikán Attila: Ahol az alapvető gazdasági összefüggéseket sem látják, ott csak balhé lehet

Az évek alatt szép lassan elfogytak a diákok az ELTE közgazdászképzéséről, és évek óta nem találnak jó oktatókat sem, ezért az ELTEcon jövőre már nem indít új évfolyamot – mondta Pete Péter a második G7 Podcast Liveon.

Ez a második alkalom, hogy valódi emberekből álló közönség előtt vettük fel műsorunkat, most Pete Péterrel és Chikán Attilával beszélgettünk a magyar közgazdászképzés aktuális ügyeiről a Rajk László szakkollégiumban. A beszélgetést a fenti lejátszás gombra is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban. Most már Spotify-on is be lehet követni minket.

A ELTEcon oktatóinak egy része a Corvinuson folytatja, a maradók pedig befejezik a most futó évfolyamok tanítását. Pete szerint a képzés elhaláshoz hozzájárult az is, hogy átálltak az angol nyelvű oktatásra, ugyanis miközben a magyarok kiszorultak, addig külföldről nem a legjobb képességű diákok jöttek. 

A hagyományos értelemben vett közgazdaságtani képzés Magyarországon gyakorlatilag megszűnőben van Pete szerint. A közgazdász úgy látja, hogy aki igazán szeretne, az továbbra is meg tudja tanulni a közgazdaságtant – hiszen a létező szocializmus időszakával ellentétben most már nem lehet megállítani a tudást a határon -, de ez oktatási intézmények nélkül összehasonlíthatatlanul nehezebb.

A Corvinus átalakítása még az elején tart, mondta Chikán Attila, de szerinte egyelőre jók a jelek. A közgazdász szerint meglepő, hogy a kormány meglépte ezt, hiszen itt ugyanis nem a centralizálás, hanem az oktatói szabadság jegyében indult meg az átalakítás. Politikai beavatkozással még nem találkoztak, és a korábban elterjedt félelem, miszerint egy nagy business school-lá alakítanák át az egyetemet, egyelőre alaptalannak tűnik, mondta Chikán.

A beszélgetésen szóba kerül, hogy miért van szükség elemző közgazdászokra. Ez Magyarországon nem egyszerű, hiszen, mint Pete kifejtette:

Ma Magyarországon egy közepes vagy nagyobb vállalat üzleti sikere sokkal inkább függ attól, hogy milyen viszonyban van a kormányzattal, mint az egyéb piaci-termelési tevékenységétől. Ezért teljesen racionális, hogy a cégek olyan embereket fizetnek, akik a kormány környékén előszobáznak, mint jó közgazdászokat

A közgazdaságtan Pete és Chikán szerint is hasznos dolog, ám Magyarországon nem feltétlenül biztosított annyira a szakma kereslete, mint arra szükség lenne.

A gazdaságpolitika gyakran más alapokra épül, mint amikkel a közgazdaságtan bármit kezdeni tudna. A korrupció például közgazdászként elfogadhatatlan jelenség, hiszen az erőforrások nem optimális elosztása történik, nem oda kerül a pénz, ahol a legnagyobb megtérüléssel lehetne használni. De nem azért van korrupció Magyarországon, mert valaki azt hiszi, hogy a közgazdasági érvelés helytelen, hanem azért, mert hadd nem mondjam meg, mit csinálnak a közgazdasági érveléssel. Azt senki nem vitatja, hogy a politikának van egy elsőbbsége sok esetben a közgazdasági döntések fölött – de ha az alapvető gazdasági összefüggéseket nem látjuk be, akkor abból csak balhé lehet

– mondta Chikán Attila, aki szerint egy ilyen összefüggés, hogy a bérek nem növekedhetnek jobban a cégek termelékenységénél. Ezt azonban egyes politikusok mintha nem akarnák belátni.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

(A podcast gyártásában segített: Bagyinszki Dániel.)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Chikán Attila corvinus eltecon pete péter Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Fontos

Al-Hilal István
2024. november 29. 15:12 Pénz

Befektetési lehetőségeket is hozott a klímacsúcs

A vegyipar, a kritikus ásványi anyagok és fémek, az erdészet, a vízügyi megoldások és a regeneratív mezőgazdaság is nagyobb szerepet kaphat a jövőben.

Hajdu Miklós
2024. november 28. 16:28 Vállalat, Világ

Ez nem Kurzarbeit-válság: tömegeket bocsátanak el német nagyvállalatok

Éles különbség a német ipar mostani és 2020-as válsága között, hogy számos vállalat megválik a korábban nagy nehézségek árán toborzott dolgozóitól.

Stubnya Bence
2024. november 28. 11:04 Közélet, Pénz

Nem tudta még átütni a kormány rózsaszín jövőképe a rossz gazdasági hangulatot

A gyenge gazdasági növekedés, a forintgyengülés, a hazai elbocsátásokról és az európai autóipar válságáról szóló hírek mind hozzájárulhatnak a borúlátáshoz.