Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. december 14. 07:16 Podcast

Chikán Attila: Ahol az alapvető gazdasági összefüggéseket sem látják, ott csak balhé lehet

Az évek alatt szép lassan elfogytak a diákok az ELTE közgazdászképzéséről, és évek óta nem találnak jó oktatókat sem, ezért az ELTEcon jövőre már nem indít új évfolyamot – mondta Pete Péter a második G7 Podcast Liveon.

Ez a második alkalom, hogy valódi emberekből álló közönség előtt vettük fel műsorunkat, most Pete Péterrel és Chikán Attilával beszélgettünk a magyar közgazdászképzés aktuális ügyeiről a Rajk László szakkollégiumban. A beszélgetést a fenti lejátszás gombra is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban. Most már Spotify-on is be lehet követni minket.

A ELTEcon oktatóinak egy része a Corvinuson folytatja, a maradók pedig befejezik a most futó évfolyamok tanítását. Pete szerint a képzés elhaláshoz hozzájárult az is, hogy átálltak az angol nyelvű oktatásra, ugyanis miközben a magyarok kiszorultak, addig külföldről nem a legjobb képességű diákok jöttek. 

A hagyományos értelemben vett közgazdaságtani képzés Magyarországon gyakorlatilag megszűnőben van Pete szerint. A közgazdász úgy látja, hogy aki igazán szeretne, az továbbra is meg tudja tanulni a közgazdaságtant – hiszen a létező szocializmus időszakával ellentétben most már nem lehet megállítani a tudást a határon -, de ez oktatási intézmények nélkül összehasonlíthatatlanul nehezebb.

A Corvinus átalakítása még az elején tart, mondta Chikán Attila, de szerinte egyelőre jók a jelek. A közgazdász szerint meglepő, hogy a kormány meglépte ezt, hiszen itt ugyanis nem a centralizálás, hanem az oktatói szabadság jegyében indult meg az átalakítás. Politikai beavatkozással még nem találkoztak, és a korábban elterjedt félelem, miszerint egy nagy business school-lá alakítanák át az egyetemet, egyelőre alaptalannak tűnik, mondta Chikán.

A beszélgetésen szóba kerül, hogy miért van szükség elemző közgazdászokra. Ez Magyarországon nem egyszerű, hiszen, mint Pete kifejtette:

Ma Magyarországon egy közepes vagy nagyobb vállalat üzleti sikere sokkal inkább függ attól, hogy milyen viszonyban van a kormányzattal, mint az egyéb piaci-termelési tevékenységétől. Ezért teljesen racionális, hogy a cégek olyan embereket fizetnek, akik a kormány környékén előszobáznak, mint jó közgazdászokat

A közgazdaságtan Pete és Chikán szerint is hasznos dolog, ám Magyarországon nem feltétlenül biztosított annyira a szakma kereslete, mint arra szükség lenne.

A gazdaságpolitika gyakran más alapokra épül, mint amikkel a közgazdaságtan bármit kezdeni tudna. A korrupció például közgazdászként elfogadhatatlan jelenség, hiszen az erőforrások nem optimális elosztása történik, nem oda kerül a pénz, ahol a legnagyobb megtérüléssel lehetne használni. De nem azért van korrupció Magyarországon, mert valaki azt hiszi, hogy a közgazdasági érvelés helytelen, hanem azért, mert hadd nem mondjam meg, mit csinálnak a közgazdasági érveléssel. Azt senki nem vitatja, hogy a politikának van egy elsőbbsége sok esetben a közgazdasági döntések fölött – de ha az alapvető gazdasági összefüggéseket nem látjuk be, akkor abból csak balhé lehet

– mondta Chikán Attila, aki szerint egy ilyen összefüggés, hogy a bérek nem növekedhetnek jobban a cégek termelékenységénél. Ezt azonban egyes politikusok mintha nem akarnák belátni.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

(A podcast gyártásában segített: Bagyinszki Dániel.)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Chikán Attila corvinus eltecon pete péter Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. március 26. 13:11 Pénz, Podcast

A folyószámlán parkoltatott pénz aktív kezelésével több kolléga bérét kereshetik meg a kkv-k

A magyar vállalatok tízezer milliárd forintot tartanak érdemi kamat nélkül folyószámláikon, pedig tisztes hozamot kínáló, mégis likvid befektetések is elérhetők.

Bucsky Péter
2024. február 10. 04:38 Podcast

Egy évszázaddal később is kimutathatók az oktatáspolitikai döntések hatásai

A Klebelsberg-korszak általános iskolái jobban ellenálltak a falusi iskolák bezárásának. A népességfogyás miatt ma a kisvárosi gimnáziumok kerültek veszélybe.

László Pál
2024. február 6. 15:35 Podcast, Támogatói tartalom

Űrhajós nem, influencer annál inkább lenne a legtöbb általános iskolás

Az alfa generációs magyar gyerekek 55 százaléka már pénzt is keresett, kétharmaduk a technológia segítségével, felük közösségi média platformokon, míg negyedük online streamelésen keresztül jutott bevételhez.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.