Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. december 14. 07:16 Podcast

Chikán Attila: Ahol az alapvető gazdasági összefüggéseket sem látják, ott csak balhé lehet

Az évek alatt szép lassan elfogytak a diákok az ELTE közgazdászképzéséről, és évek óta nem találnak jó oktatókat sem, ezért az ELTEcon jövőre már nem indít új évfolyamot – mondta Pete Péter a második G7 Podcast Liveon.

Ez a második alkalom, hogy valódi emberekből álló közönség előtt vettük fel műsorunkat, most Pete Péterrel és Chikán Attilával beszélgettünk a magyar közgazdászképzés aktuális ügyeiről a Rajk László szakkollégiumban. A beszélgetést a fenti lejátszás gombra is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban. Most már Spotify-on is be lehet követni minket.

A ELTEcon oktatóinak egy része a Corvinuson folytatja, a maradók pedig befejezik a most futó évfolyamok tanítását. Pete szerint a képzés elhaláshoz hozzájárult az is, hogy átálltak az angol nyelvű oktatásra, ugyanis miközben a magyarok kiszorultak, addig külföldről nem a legjobb képességű diákok jöttek. 

A hagyományos értelemben vett közgazdaságtani képzés Magyarországon gyakorlatilag megszűnőben van Pete szerint. A közgazdász úgy látja, hogy aki igazán szeretne, az továbbra is meg tudja tanulni a közgazdaságtant – hiszen a létező szocializmus időszakával ellentétben most már nem lehet megállítani a tudást a határon -, de ez oktatási intézmények nélkül összehasonlíthatatlanul nehezebb.

A Corvinus átalakítása még az elején tart, mondta Chikán Attila, de szerinte egyelőre jók a jelek. A közgazdász szerint meglepő, hogy a kormány meglépte ezt, hiszen itt ugyanis nem a centralizálás, hanem az oktatói szabadság jegyében indult meg az átalakítás. Politikai beavatkozással még nem találkoztak, és a korábban elterjedt félelem, miszerint egy nagy business school-lá alakítanák át az egyetemet, egyelőre alaptalannak tűnik, mondta Chikán.

A beszélgetésen szóba kerül, hogy miért van szükség elemző közgazdászokra. Ez Magyarországon nem egyszerű, hiszen, mint Pete kifejtette:

Ma Magyarországon egy közepes vagy nagyobb vállalat üzleti sikere sokkal inkább függ attól, hogy milyen viszonyban van a kormányzattal, mint az egyéb piaci-termelési tevékenységétől. Ezért teljesen racionális, hogy a cégek olyan embereket fizetnek, akik a kormány környékén előszobáznak, mint jó közgazdászokat

A közgazdaságtan Pete és Chikán szerint is hasznos dolog, ám Magyarországon nem feltétlenül biztosított annyira a szakma kereslete, mint arra szükség lenne.

A gazdaságpolitika gyakran más alapokra épül, mint amikkel a közgazdaságtan bármit kezdeni tudna. A korrupció például közgazdászként elfogadhatatlan jelenség, hiszen az erőforrások nem optimális elosztása történik, nem oda kerül a pénz, ahol a legnagyobb megtérüléssel lehetne használni. De nem azért van korrupció Magyarországon, mert valaki azt hiszi, hogy a közgazdasági érvelés helytelen, hanem azért, mert hadd nem mondjam meg, mit csinálnak a közgazdasági érveléssel. Azt senki nem vitatja, hogy a politikának van egy elsőbbsége sok esetben a közgazdasági döntések fölött – de ha az alapvető gazdasági összefüggéseket nem látjuk be, akkor abból csak balhé lehet

– mondta Chikán Attila, aki szerint egy ilyen összefüggés, hogy a bérek nem növekedhetnek jobban a cégek termelékenységénél. Ezt azonban egyes politikusok mintha nem akarnák belátni.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

(A podcast gyártásában segített: Bagyinszki Dániel.)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Chikán Attila corvinus eltecon pete péter Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Holtzer Péter
2024. június 29. 05:39 Podcast

Több kevésbé neves iskola kéne, ahonnan jönnek a diákok – így látják az egyetemen a saját utánpótlásukat

Hafiek Andrea, a Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának vezetője és Benyó Zoltán, az egyetem Doktori Tanácsának elnöke volt a G7 oktatási témájú podcastsorozata, a 28. óra vendége.

Holtzer Péter
2024. június 8. 05:43 Podcast

„Mindenkinek ebből kéne tanulnia” – így segíthet itthon is a világ egyik legnagyobb tanulási platformja

Egyetemi vizsgára készülve, elitgimnáziumban, de tanodákban is tanulnak már itthon az amerikai nonprofit platform oktatási anyagaiból. A 28. óra adásának vendége Lovas Eszter, a Khan Academy hazai képviselője volt.

László Pál
2024. május 28. 09:45 Podcast, Támogatói tartalom

A generatív MI olyan, mint az úthenger – dönteni kell, hogy elé állunk vagy felülünk rá

Minden cégnek jobb, ha inkább felül, és megpróbálja irányítani ezt a dolgot.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.