Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. november 6. 13:32 Podcast

A magyar elit kezdi körbefalazni magát, és ezt a közpolitika is segíti

Megjelent ma a kétévente elkészülő Társadalmi Riport 2018-as kötete, itt el is lehet olvasni a benne szereplő tanulmányokat. Ez a sorozat már lassan három évtizede szemlézi a társadalomkutatás aktuálisan legfontosabb területeit. A mostani kötet megjelenése alkalmával leültünk beszélgetni Tóth István György szociológussal, a Tárki vezérigazgatójával, aki 1998 óta a kötet társszerkesztője; a felvételt a fenti podcastban lehet meghallgatni.

A beszélgetés során szóba kerül, hogy miért fontos a Társadalmi Riport sorozat, és hogy milyen motívumok köré szerveződik az idei kötetben megjelent 22 tanulmány.

Ezek közül az egyik témacsoport az egyenlőtlenség és a mobilitás, és itt szóba jön egy talány: miközben a magyar vagyoni egyenlőtlenség az európai országok között az alacsonyabbak között van, addig a társadalmi mobilitás (tehát az egyes emberek esélye, hogy kikerüljenek abból a társadalmi osztályból, amibe beleszülettek) szerény mértékű – annyira, mint Brazíliában vagy Dél-Afrikában. Pedig ez a két mutató az országok többségében ellentétesen alakul, azaz nagy társadalmi mobilitás párosul alacsony egyenlőtlenséggel, vagy fordítva. Ezt mutatja a következő ábra:

De a jövedelmi egyenlőtlenség nemcsak pénzről és vagyonról szól, hanem tanult készségekről, kulturális szokásokról és kapcsolathálókról is. Az utóbbiakhoz való hozzáférésnek a jövedelemnél is nagyobb jelentősége van a társadalmi mobilitásban, és ezért különösen tragikus, hogy a magyar oktatási rendszer ilyen rosszul teljesít, mondta Tóth.

A következő hetekben a Társadalmi Riport 2018 számos tanulmányát fogjuk ismertetni a G7-en.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon és feliratkoztál a hírlevelünkre.) A korábbi adásaink itt vannak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIsmerjük meg jobban a leggazdagabb egymillió magyartKik ők, és vajon ismerik egymást névről? Kutatni nehéz őket, de így sok mindent lehet tudni róluk. Tóth István György, a Tárki vezérigazgatójának írása.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast egyenlőtlenség mobilitás oktatás tárki társadalmi riport társadalom társadalomkutatás tóth istván györgy Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Stubnya Bence
2024. december 29. 06:04 Podcast

A minimálbér-emelés felét a vásárlók fizetik meg

A másik felét jellemzően a vállalatok nyelik le és gazdálkodják ki. A G7 Podcastban a minimálbér kutatója, Linder Attila beszélt az új eredményekről.

László Pál
2024. december 16. 09:33 Podcast, Támogatói tartalom

Értékteremtés, amely pozitívan hat az üzletre – művészet az irodatérben

Az ingatlanszektor és a művészet kapcsolata hosszabb múltra tekint vissza, és egyre fontosabbá válik, hogy az értékteremtést láthatóvá is tegyük – mondta Major Krisztina, az iO Partners irodatranzakciós igazgatója.

László Pál
2024. december 14. 09:49 Podcast, Támogatói tartalom

Győzött a kártyás fizetés a kiskereskedelemben, a többi szektor még várat magára

A környező országokhoz képest behoztuk a lemaradást a digitális fizetések terén, de van még hova fejlődni - mondja Szász Ferenc, a Mastercard üzletfejlesztési igazgatója.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 24. 13:34 Világ

Újra sorban állás jöhet a német határokon

Egy hónap múlva kiderül, ki vezeti a következő négy évben a német kormányt. A legesélyesebb jelölt, Friedrich Merz visszaállítaná a határellenőrzést.

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Torontáli Zoltán
2025. január 24. 06:09 Közélet, Vállalat

Kezd látszani, hogy milyen cégeket támogat majd a kormány repülőrajtos programja

Nem a nagyobb segítségre szorulók felhozása, sokkal inkább az lehet a most indult Demján Sándor 1+1 alprogram célja, hogy a jók még jobbak legyenek.