Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. november 6. 13:32 Podcast

A magyar elit kezdi körbefalazni magát, és ezt a közpolitika is segíti

Megjelent ma a kétévente elkészülő Társadalmi Riport 2018-as kötete, itt el is lehet olvasni a benne szereplő tanulmányokat. Ez a sorozat már lassan három évtizede szemlézi a társadalomkutatás aktuálisan legfontosabb területeit. A mostani kötet megjelenése alkalmával leültünk beszélgetni Tóth István György szociológussal, a Tárki vezérigazgatójával, aki 1998 óta a kötet társszerkesztője; a felvételt a fenti podcastban lehet meghallgatni.

A beszélgetés során szóba kerül, hogy miért fontos a Társadalmi Riport sorozat, és hogy milyen motívumok köré szerveződik az idei kötetben megjelent 22 tanulmány.

Ezek közül az egyik témacsoport az egyenlőtlenség és a mobilitás, és itt szóba jön egy talány: miközben a magyar vagyoni egyenlőtlenség az európai országok között az alacsonyabbak között van, addig a társadalmi mobilitás (tehát az egyes emberek esélye, hogy kikerüljenek abból a társadalmi osztályból, amibe beleszülettek) szerény mértékű – annyira, mint Brazíliában vagy Dél-Afrikában. Pedig ez a két mutató az országok többségében ellentétesen alakul, azaz nagy társadalmi mobilitás párosul alacsony egyenlőtlenséggel, vagy fordítva. Ezt mutatja a következő ábra:

De a jövedelmi egyenlőtlenség nemcsak pénzről és vagyonról szól, hanem tanult készségekről, kulturális szokásokról és kapcsolathálókról is. Az utóbbiakhoz való hozzáférésnek a jövedelemnél is nagyobb jelentősége van a társadalmi mobilitásban, és ezért különösen tragikus, hogy a magyar oktatási rendszer ilyen rosszul teljesít, mondta Tóth.

A következő hetekben a Társadalmi Riport 2018 számos tanulmányát fogjuk ismertetni a G7-en.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon és feliratkoztál a hírlevelünkre.) A korábbi adásaink itt vannak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIsmerjük meg jobban a leggazdagabb egymillió magyartKik ők, és vajon ismerik egymást névről? Kutatni nehéz őket, de így sok mindent lehet tudni róluk. Tóth István György, a Tárki vezérigazgatójának írása.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast egyenlőtlenség mobilitás oktatás tárki társadalmi riport társadalom társadalomkutatás tóth istván györgy Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Holtzer Péter
2024. június 29. 05:39 Podcast

Több kevésbé neves iskola kéne, ahonnan jönnek a diákok – így látják az egyetemen a saját utánpótlásukat

Hafiek Andrea, a Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának vezetője és Benyó Zoltán, az egyetem Doktori Tanácsának elnöke volt a G7 oktatási témájú podcastsorozata, a 28. óra vendége.

Holtzer Péter
2024. június 8. 05:43 Podcast

„Mindenkinek ebből kéne tanulnia” – így segíthet itthon is a világ egyik legnagyobb tanulási platformja

Egyetemi vizsgára készülve, elitgimnáziumban, de tanodákban is tanulnak már itthon az amerikai nonprofit platform oktatási anyagaiból. A 28. óra adásának vendége Lovas Eszter, a Khan Academy hazai képviselője volt.

László Pál
2024. május 28. 09:45 Podcast, Támogatói tartalom

A generatív MI olyan, mint az úthenger – dönteni kell, hogy elé állunk vagy felülünk rá

Minden cégnek jobb, ha inkább felül, és megpróbálja irányítani ezt a dolgot.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.