Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. október 20. 15:08 Podcast

Abból a pénzből, amit közmunkára költünk, egy skandináv színvonalú rendszert lehetne kiépíteni

Scharle Ágota, a Budapest Intézet alapítója és ügyvezetője, a munkaerőpiac kutatója kapta a Budapesti Corvinus Egyetem gazdaságpolitikai tanszéke által kiosztott Káldor-díjat. Ennek ürügyén elhívtuk podcastunkba, hogy a magyar foglalkoztatáspolitikáról és az alkalmazott közgazdaságtani kutatásokról beszéljünk. (A tavalyi Káldor-díjas Romhányi Balázs szintén volt már vendégünk.)

Scharle Ágota

A közmunka akkor sem lenne hatékony, ha kisebb mértékű lenne, de akkor legalább kevésbé lenne káros. A kormány viszont hatalmasra duzzasztotta, és olyan sok pénzt költ rá, hogy ennyiből a világ legjobb színvonalú munkaügyi szolgáltatását is létrehozhatta volna, mondta Scharle. Ugyanakkor megvannak annak a politikai gazdaságtani okai, hogy ez nem így alakult – ráadásul a politikai döntéshozók most már tisztában vannak a közmunka hasznával, ha a szavazatszerzésről van szó.

És hogyan nézne ki egy olyan program, ami valóban visszatereli az embereket a munkaerőpiacra? Ez többféle aktív intézkedés összehangolt csomagja lenne, többek között segítene a munkakeresőknek hozzá passzoló állást találni, az ehhez szükséges képzettséget megszerezni, de a munkaadóknak is segítene megtalálni a rátermett munkavállalókat. Ha lennének jól működő munkaügyi kirendeltségek, akkor a célzást is meg lehetne oldani – és akkor idővel nem 200-300 ezer, hanem 30-40 ezer embernek kellene a költséges munkaügyi ellátást adni. Scharle szerint valószínű, hogy a munkavállalók mobilitását segítő támogatásokkal a közmunkások számát akár felezni is lehetne. Most viszont központosítás van, amivel ha külföldi szakemberek szembesülnek, akkor tátva marad a szájuk.

Egy jól működő országban az is egyértelmű, hogy szükség lenne arra, hogy rendes hatásvizsgálatok készüljenek egy-egy fontos gazdaságpolitikai döntés előtt. A magyarországi helyzet azonban most nem kezdvez ezeknek.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Itunes-on, Overcaston, Sticheren vagy bármelyik podcast-appon! A korábbi adásaink itt vannak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast hatásvizsgálat közmunka munkaerő munkaerőpiac scharle ágota Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Holtzer Péter
2023. szeptember 23. 04:23 Podcast

Valamit rosszul csinálunk, ha a gyerekek így megutálják a fizikát nyolcadikra

A Z-szak arra lesz képes, hogy a szaktanároknak nem éppen vonzó általános iskolákban is lesz olyan, aki természettudományt képes majd tanítani.

Kolozsi Ádám
2023. szeptember 16. 04:34 Podcast, Világ

Már az óvodákban kezdik az ideológiai nevelést, Sztálin a legnépszerűbb Oroszországban

Sz. Bíró Zoltán Oroszország-kutató történésszel a putyini emlékezetpolitikáról és az oktatás egészére kiterjedő ideológiai nevelésről beszélgettünk a G7 Podcastban.

Bucsky Péter
2023. szeptember 9. 04:34 Podcast

Tízből kilenc vasútfejlesztési szakember elhagyta a szakmát Lázár János érkezése óta

Magyarország az egyetlen uniós ország, ahol nincsen folyamatban vonatok beszerzése, a következő években még több probléma lesz a MÁV-Start vonataival. Vitézy Dávid a G7 Podcast vendége.

Fontos

Kolozsi Ádám
2023. szeptember 28. 09:27 Világ

Kilométeres sorokban menekülnek a szülőföldjükről: az örmény exodus tragédiája

Karabah némileg hasonló helyet foglal el az örmény tudatban, mint a magyarban Erdély, vagy a szerbek számára Koszovó.

Avatar
2023. szeptember 27. 16:59 Közélet, Pénz

Összezárt az olló, de hogyan megy tovább az MNB?

A 13 százalékos irányadó ráta még nem jelenti az út végét, sőt a neheze még csak most jön a döntéshozók számára.

Fabók Bálint
2023. szeptember 27. 15:15 Adat

Budai kerületekben a 60 százalékot is meghaladja a diplomások aránya, 300 településen az 5 százalékot sem éri el

A magyar települések 40 százalékában 10 százaléknál kevesebb a diplomások aránya, a II. és a XII. kerületben viszont 66 százalék ez a mutató.