Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. február 22. 07:16 Podcast

Palócz Éva: A fiatal generáció hadra fogható része elveszett az ország számára

A kisebb és kevésbé hatékony magyar cégek egy része tönkre fog menni a béremelkedés hatására, jobb dolgozóikat pedig a külföldi cégek szívhatják fel; a magyar cégek megmaradó része viszont a termelékenységét javító beruházásokba is belekényszerülhet – mondta Palócz Éva, Kopint-Tárki vezérigazgatója. A magyar cégek átlagos termelékenysége úgy is javulhat, ha egyszerűen kihullanak a gyengébbek, és dolgozóik jobban működő cégekhez kerülnek.

Palócz Éva. (MTI Fotó: Bruzák Noémi)

A szakértővel a magyar gazdaságot idén és a következő években fenyegető jelenségeket beszéltük át. A beszélgetést a fenti lejátszás gombra is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban. Most már Spotify-on is be lehet követni minket.

A koronavírusnak jelentős hatása lehet a világgazdaságra, de egyelőre ez nem a konkrét gazdasági tevékenységen, hanem a bizalomvesztésen keresztül fejti ki hatását. Magyarország Palócz szerint nem kerülheti ki Németország gazdaságának gyengeségét, a két ország növekedési pályájának tavaly látott szétválása csak átmeneti jelenség lehet. A világkereskedelem egyre lassabb növekedése azonban – hiába a magyar gazdaság jelentős exportorientáltsága – a közeljövőben nem valószínű, hogy befolyásolja a magyar gazdaságot.

Palócz szerint a külföldi cégek beruházásainak támogatása nem hiba, amíg ezek tőkét és tudást hoznak be az országba, ugyanakkor a hazai kutatás-fejlesztést jelentősebb forrásokkal kellene támogatni. A külföldiekkel az iparban a magyar vállalkozások nem versenyeznek, inkább beszállítanak nekik, a szolgáltatásokban pedig – ha nem az állam a fő szabályozó – valóban nincs sok esélyük a jelentősebb tőkeerejükkel szemben.

A legnagyobb probléma a magyar gazdaság közép-hosszabb távú kilátásait vizsgálva Palócz szerint az, hogy elmaradtak a beruházások a humántőkében, különösen az oktatásban. Ennek már most látványos jelenei vannak, például hogy a legjobb gimnáziumok diákjainak akár 80 százaléka is külföldre megy egyetemre – ők, akárcsak a 30-40-es korosztály leginkább hadrafogható része, többnyire elvesztek az ország számára, hiszen jobb fizetésért tudnak nyugaton elhelyezkedni. A magyar oktatásba ehhez képest GDP-arányosan kevesebb pénz megy, és a szemlélet is sokkal porosabb a kívánatos finn vagy észt hozzáálláshoz képest.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

(A podcast gyártásában segített: Bagyinszki Dániel.)

Podcast kopint-tárki makrogazdaság palócz éva Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2023. március 18. 04:34 Podcast

A közlekedési szakma kudarca a vármegyebérlet bevezetése

Veszélybe kerül a közösségi közlekedés működése az árazás átalakítása, az elmaradó fejlesztések és a karbantartás szinte teljes hiánya miatt.

Bucsky Péter
2023. március 11. 04:34 Podcast

Néhány innovátor mozgatja a tudásmegosztás nemzetközi hálózatát

Osztrák polgármester már felfigyelt a magyar hálózatkutatók eredményeire, de magyar vállalatok is keresték már meg őket. A gazdasági és társadalmi folyamatok térbeli leírásával olyan új összefüggéseket tudnak ugyanis megmutatni, amit hagyományos módszerekkel nehezebben lehetne észrevenni.

Stubnya Bence
2023. március 4. 04:34 Podcast, Tech, Vállalat

Magyarország az akkumulátorgyártásban is az olcsó munkaerőre és erőforrásokra épít

Hogy futott fel itthon az akkugyártás? Milyen hatása van ennek az ország világgazdasági pozíciójára és a munkaerőpiacára? A G7 Podcast vendége Czirfusz Márton.

Fontos

Jandó Zoltán
2023. március 20. 10:06 Vállalat

Megindult a licit a bukott magyar ásványvízkirály egymilliárdos jachtjáért

Két jelentkező biztos van a 34 méteres luxushajóra, ennyi licit ugyanis már érkezett. A vevőjelölteknek 30 milliós előleget kellett letennie.

Bod Péter Ákos
2023. március 19. 18:03 Pénz

Lehet-e új pénzügyi válság a bankcsődökből?

Az amerikai gondok és a Credit Suisse ügyének egybeesése véletlen, de az egymás sarkára lépő rossz hírek miatti aggodalom megsokszorozódhat.

Mészáros R. Tamás
2023. március 19. 04:34 Világ

Sötétben tapogatózva nehéz elkerülni az új háborúkat

Az ellenfél szándékának azonosítása a külpolitika alapvető eleme, mégis erősen vitatott és homályos alapokon nyugszik, ami az ukrajnai orosz inváziótól a kínai-amerikai feszültségekig komoly félreértéseket okoz.