Magyarország felzárkózásához 20-25 tőzsdén jegyzett magyar nagyvállalatra lenne szükség
2015 és 2019 között a magyar gazdaság négy százalék felett növekedett, ami duplája az euróövezet növekedésének ugyenebben az időszakban, és gyorsabb mint a visegrádi négyek átlaga. Ezt a növekedést nagyobb részben a termelékenység javulása okozta. Ha a versenyképességi és termelékenységi fókusz meg tud maradni a következő tíz évben, akkor az egy főre eső GDP-ben Magyarország 10 éven belül elérhetné az eurózóna jelenlegi szintjét – mondta Havas András, a McKinsey partnere az e heti G7 podcastban a McKinsey új tanulmányának legfontosabb következtéseiről.
A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.
A tanulmány szerint 20-25 helyi központú, tőzsdén jegyzet nagyvállalatra lenne szükség ahhoz, hogy Magyarország elérje a kimagasló felzárkózást mutató országok növekedési szintjét. A helyi nagyvállalatok kialakulása azért is nagyon fontos, mert a gazdaság termelékenységének növelése szempontjából elengedhetetlen a külföldi tőkebefektetés, de önmagában nem biztosítja a befektetések megfelelő szintjét. Ezért van szükség befektetésekre hazai forrásból is.
A tanulmány szerint a legnagyobb növekedési potenciál három iparágban van Magyarországon: 50 százalékban a feldolgozóipartól, az építőipartól és a kiskereskedelemtől függ majd a felzárkózás.
Ezek az iparágak jelentős súllyal bírnak a magyar nemzeti összterméken belül, és ezek mind olyan szektorok, ahol jelentős mozgástér lenne a termelékenység növekedésére a legtermelékenyebb V4-es országhoz, Csehországhoz, és persze Ausztriához vagy Németországhoz képest is. A termélekenységben lévő különbség ledolgozása lehet a 2020 utáni növekedés húzóereje. A tanulmány minden iparág esetén konkrét javaslatokat is tesz a fejlesztések irányára, amiből Havas több példát is megemlített a három iparágra fókuszálva.
Kövesd a G7 podcastot Spotify-on, Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:
Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.
Nem átverés az ingyenes vagy majdnem ingyenes ajánlat, de érdemes megérteni a dolog hátterét is - hívja fel írásában a figyelmet a Green Policy Center szakértője.