G7 Podcast: gázárak, rezsicsökkentés, és egy nem várt világpiaci fordulat
Nem véletlenül gondolták a szakértők a 2014-es választások előtt a rezsicsökkentésről, hogy szélsőséges esetben ellátási problémákat okozhat az állami energiacégnek a gázárak mesterség lenyomása. Több nem várt világpiaci hatás következtében viszont az a fura helyzet alakult ki, hogy az a rendszer kezdett profitot termelni, amelyet – a politikai szólamok szintjén legalábbis – ennek a megakadályozásra hoztak létre.
A pluszpénzt 2018-ban a téli rezsicsökkentés formájában egyszeri összegben kiutalták a lakosságnak, hosszabb távon ugyanakkor még a várhatóan nyomott világpiaci ár mellett sem várható általános rezsicsökkentés. De mennyi pluszpénz van most a rendszerben és hogy alakult az elmúlt időszakban a piaci gázár a lakossági árakhoz képest? Most mennyivel fizetünk többet a rezsiért, mint ami a piaci árból következne? És mi várható a gázár alakulásában a következő években? – többek között erről is beszélt Jandó Zoltán, aki témában írt cikksorozatáért kiérdemelte az augusztusi Minőségi Újságírás Díjat.
A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban. Most már Spotify-on is be lehet követni minket.
Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-on, Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:
Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.
Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.