Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. január 30. 06:59 Közélet, Podcast

Tényleg megéri a vízhiánnyal vagy az élelmiszerbiztonsággal foglalkozó alapokba fektetni?

Az ESG-értékelés*Környezeti (environment), társadalmi (social) és felelős vállalatirányítási (governance) szempontokat szem előtt tartó befektetések értékelése. azt mutatja meg, hogy egy vállalat a működése során mennyire figyel a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási kockázatokra. Azzal a példával szoktam ezt szemléltetni, hogy képzeljünk el egy futárcéget, amely biciklis és motoros futárokkal szállíttatja ki a csomagokat vagy az ételt. Ha a futároknak nincs előírva, és emiatt az egyes futárok lazán kezelik a bukósisakviselést, abból még nem következik, hogy ebből probléma lesz, de ha történik egy baleset, akkor sokkal nagyobb károkat fog elszenvedni, mintha elő lett volna írva, és be lett volna tartatva a bukósisakviselés. 

Valahogy így működik az ESG is: a vállalat működése során nem biztos, hogy probléma merül fel, de érzékeljük, hogy bármikor bekövetkezhet egy incidens, aminek sokkal súlyosabbak a következményei, ha nincsenek helyben azok az eljárások, amelyek szavatolják a társadalmi és környezeti hatások kezelését – mondta Naffa Helena, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa az e heti G7 Podcastban.

A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

A Global Sustainable Investment Alliance (GSIA) 2018-as statisztikái alapján, globálisan már minden harmadik dollárt fenntartható módon, az ESG szemléletnek megfelelően kezeltek a pénzügyi piacokon, és 2020 egyik nagy befektetési trendje volt ezeknek a befektetéseknek a felfutása, ami 2021-ben is kitartott.

A PLOS One folyóiratban nemrég megjelent tanulmányában Naffa Helena és szerzőtársa, Fain Máté arra a kérdésre kereste a választ, hogy kifizetődő volt-e olyan környezeti, társadalmi és technológiai megatrendek alapján befektetni az elmúlt közel fél évtizedben, 2015 és 2019 között, mint például az energiahatékonyság, a vízhiány, vagy az élelmiszerbiztonság. Elemzésükből az derült ki, hogy az ESG-tematikák mentén kialakított részvénybefektetések a piaci átlag feletti hozamot produkáltak.

Az ilyen fajta befektetések kritikusai szerint a befektetések valójában nem járulnak hozzá az általuk kitűzött célokhoz, nemrég az ENSZ publikált egy tanulmányt, amely alapján az ESG-befektetéseknek csak nagyon kis része járult hozzá az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak teljesüléséhez, ezért a TrackInsighttal együttműködésben egy olyan oldalt hoztak létre, ahol ezt követni lehet.

Naffa Helena szerint nem lehet egyszerűen a gazdaságpolitikától vagy az ESG szabályozás szigorításától várni, hogy a befektetések közelebb kerüljenek az említett célokhoz.

Az ESG-befektetéseknek jelenleg ténylegesen a kisebb része az, ami kifejezetten előmozdítja ezeket a célokat, de azt gondolom, hogy abba az irányba haladunk, hogy ilyen befeketetésből egyre több legyen

– mondta.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkErős versenytársa lett az aranynak a járvány alattÚgy menekültek a társadalmilag tudatos befektetési eszközökbe a járvány alatt, mint ahogy az aranyba szoktak, és sokan ezek további fellendülésére számítanak.

Kövesd a G7 podcastot bármelyik podcast-appon, és iratkozz fel a hírlevelünkre! 

Korábbi vendégeink: 

(A podcast gyártásában segített: Bagyinszki Dániel.)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Podcast befektetés esg naffa helena Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2025. június 12. 11:59 Közélet

Felszívódtak az uniós támogatások, de 2023-ig mégis jól álltunk

Tavaly előtt még mindig a GDP 2,2 százalékát tették ki az uniós pénzek.

Váczi István
2025. június 11. 11:01 Közélet, Pénz

Tehetetlen a kormány, az árnyomás utat tör magának a gazdaságban

A kormány infláció elleni hadjárata nem hozza a várt eredményt, több szektorban is elkezdtek ritkulni az akciók, néhány bank a lakáshiteleknél szigorít.

Vámosi Ágoston
2025. június 11. 05:50 Közélet, Vállalat

Pár dolog kezd eltűnni a magyar vendéglátásból, például a vendég, a pénztárcája és a szakács

Tucatjával zárnak be országszerte még a neves éttermek is, nincs a vendégeknek pénzük, az alapanyag, a rezsi és a közteher viszont az egekben van.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. június 12. 05:50 Pénz, Vállalat

Több pénzt kap külföldről a kormánymédia, mint a nem kormányközeli kiadók

A Szuverenitásvédelmi Hivatal büdzséje is többszöröse annak, mint amennyi külföldi támogatást a független média kap.

Stubnya Bence
2025. június 11. 15:46 Adat

Csak két szakma előzi meg a politikusokat a fizetési listán

Az utóbbi öt évben a pilóták megelőzték a képviselőket, államtitkárokat és minisztereket. A szakorvosok előreléptek a negyedik helyre.

Váczi István
2025. június 10. 13:53 Adat, Közélet

Külföldről akar hitelt felvenni a kormány a választás előtti osztogatásra

Hamarosan megtudhatjuk, hogy vevők-e erre a hitelezők, és mekkora kamatot kérnek cserébe. Könnyen lehet azonban, hogy ez a pénz sem lesz elég.