Hírlevél feliratkozás
Bucsky Péter
2024. július 25. 08:56 Közélet

Gyomros a magyar gazdaságnak: fél hónapra teljesen leállhat Budapesten a konténerszállítás

Vasúton nem lesz elérhető egészen hosszú ideig az öt legnagyobb budapesti intermodális áruszállítási terminál egyike sem.

Miért fontos ez? A szakaszaos, de összesen 16 napig tartó lezárásokat körülbelül ahhoz lehet hasonlítani, mintha időlegesen teljesen lehetetlen lenne a magyar gazdaság ütőerének számító M1, M3, M5 és M7 autópályákon árut szállítani.

Háttér: a Soroksári út felett átvezető vasúti vágányokat azért kell épp a tervek szerint augusztusban (és nem később) lezárni, mert a fővárosi közútkezelő a téli iskolai szünetig nem engedélyezi az út kétszer egy sávra szűkítését.

  • Ezek a vágányok kötik össze Ferencváros állomást a Budapest-Belgrád vonal fővárosi szakaszával, és ebből ágazik ki a Csepel-sziget felé a Gubacsi híd szárnyvonala is, ami az egyetlen elérhetőség három konténerterminál (MCC, METRANS, Masped) felé.
  • A negyedik, legnagyobb fővárosi konténerterminál a Budapesti Intermodális Logisztikai Központ (BILK) is ebből a vonalból ágazik ki, délebbre.
  • A következő hónapokban azonban négyszer három napra a rossz állapotban lévő Gubacsi hidat is lezárják.

Számokban: a budapesti kombinált terminálok az elmúlt évtized átlagában Magyarország nemzetközi áruforgalmának tizedét bonyolították le, a nemzetközi áruforgalomban kiemelkedő szerepe van a konténerek és kamion-félpótkocsik kombinált szállításának.

Felülnézet: a Gubacsi híd annyira rossz állapotban van, hogy  már évek óta lépésben haladnak rajta a vonatok, kisebb tömegű mozdonyokat kell használni, ami drága és lassú megoldás. Teljes felújítás nem lesz, mert nincs rá pénz, pedig 2017-es kormányhatározat van arról, hogy bruttó 10 milliárd forintért fel kell a hidat újítani. Egy idei kormányhatározat bruttó 44 milliárd forintból, közvetlen uniós (CEF) forrásból valósítaná meg egy teljesen új híd építését és a csatlakozó vágányhálózat fejlesztését ez a pénz nincs felfüggesztve.

Tágabb kontextus: A MÁV mozgástere a kormányzati pénzmegvonások és a rendkívül alacsony felújítási büdzsé miatt nagyon korlátozott. A Budapest-Belgrád vasútvonal kivitelezésének késése is hozzájárul a problémához: ha már kész lenne a szakasz, a BILK-et dél felől is meg lehetne közelíteni.

Mi várható? Néhány nap lezárás nem tűnik tragikusnak, de a szakemberek szerint hónapokon át késések várhatók a vonatközlekedésben, növekedhetnek a költségek az áruszállításban, rontva a magyarországi termelő vállalatok versenyképességét. Az országhatárokhoz közelebb lévő vállalatok magyar helyett határon túli terminálok irányába nyithatnak, ez a forgalom elveszhet, és az amúgy is forráshiányos hazai vasúti infrastruktúra pályahasználati díjaktól, a költségvetés pedig adóbevételektől esik el.

  • A Soroksári út feletti híd a szakemberek szerint nincs kritikus állapotban, ezért teljes felújítása a Budapest-Belgrád vonal többi részének elkészülte után, 2026-ban is lehetséges lenne.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet áruszállítás Budapest-Belgrád vasút hídfelújítás infrastruktúra MÁV Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. január 22. 17:30 Közélet, Vállalat

Rákosrendező-gate: adásvételi szerződést kér Habonyéktól a bíróság

Nem jegyezte még be a cégbíróság Habony Árpád körének tulajdonszerzését annál a cégnél, amelynek elővásárlási joga van a mini-Dubaj területének egy részére.

Stubnya Bence
2025. január 22. 06:04 Közélet, Vállalat

Dobbantó lett Magyarország sok vendégmunkásnak, a vietnámiak többsége lelépett

Az ukrán, a vietnámi és a Fülöp-szigeteki dolgozók is egyre inkább csak ugródeszkaként tekintettek Magyarországra, ezért is kellett lépnie a kormánynak.

Vámosi Ágoston
2025. január 20. 14:16 Közélet

Csak akkor kap 50 milliárdot az állam Rákosrendezőért, ha hatszor annyit költ a projektre

14 milliárdot nem tudott előteremteni a kormányzat kármentesítésére, de 330 milliárdos közlekedésfejlesztést vállalt. Jöhetnek a felhőkarcolók is.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.

Stubnya Bence
2025. január 22. 13:04 Vállalat

Magyarországon termelő akkugyártók rovására növelte piaci részesedését a CATL

A cég árbevétele először csökkent tavaly a megalapítása óta, de még így is nőtt a piaci részesedése az itthon termelő koreai versenytársaival szemben.

Torontáli Zoltán
2025. január 22. 10:04 Adat, Élet

Csökkenni kezd a munkások és középvezetők közötti bérszakadék?

Gyorsabban nőtt tavaly a betanított munkások bére, mint a középvezetőké nem reprezentatív felmérések szerint, ami trendváltozásra utalhat.