Benne van a pakliban, hogy Mészáros Lőrincnek a versenypiacon is helyt kell állnia
Abszolút benne van a pakliban, hogy a Mészáros-csoport az Aqua Lorenzóval exportálni fog. Az előző tulajdonos, az Aquarius Aqua is kötött olyan szerződéseket, amelyekkel a kiskereskedelmi láncoknak nem csak Magyarországra, hanem a környező országokba is szállított ásványvizet, illetve üdítőt.
Ez egy teljesen nyitott lehetőség szerintem a Mészáros-csoportnak is
– mondja Jandó Zoltán az e heti G7 Podcastban.
A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.
Az elmúlt hetekben Jandó Zoltán cikksorozatban mutatta be, hogy a Mészáros-csoport hogyan szerezte meg az ország egyik legnagyobb kapacitású, ásványvíz, üdítőital és energiaital gyártására, illetve palackozására szakosodott üzemét, továbbá egy országos szinten egyedülálló PET-feldolgozó üzemet a volt tulajától, akire egy időben „ásványvízkirályként” hivatkoztak, és akinek bukástörténetében yacht, körhinta és raliautók is feltűnt. A mai adásban ennek a két tranzakciónak a jelentőségéről beszélgettünk a szerzővel.
Jandó Zoltán szerint az, hogy a Mészáros-csoport megvásárol egy céget, önmagában nem érdekes, hiszen heti hír, hogy valamit vesznek vagy eladnak.
Ami aztán újszerűvé tette nekem, hogy aztán elkezdtem beszélgetni érintettekkel, piaci szereplőkkel, olyanokkal, akik ismerték a cég előtörténetét, meg a mostani helyzetét. Kiderült, hogy nagyon-nagyon jól végigkövethető az a folyamat, hogy némi állami háttérrel, üzletileg azért jól járva, de jogilag tulajdonképpen teljesen tisztán és olajozottan megszerez valamit Mészáros Lőrinc, illetve a Mészáros-csoport, ami elég lehet egy piac leuralásához
A piacon egyelőre találgatják, hogy most mi várható. A fő kérdés Jandó Zoltán szerint az, hogy piaci alapon fog-e működni a Mészáros csoport, amely sok esetben olyan környezetből jön, ami nem teljesen így működik. Az építőiparban például a bevétel jelentős részben közbeszerzésekből származik, “ott pedig azért lehet látni olyan dolgokat, amelyek furcsák, és minimum azért elgondolkodtatóak”.
Mészáros megjelenése a turizmusban annyiban új szint, hogy tulajdonképpen piaci viszonyok között ténykedik, viszont ott is látszik, hogy adott helyzetben meg tud jelenni egy nagyobb masszív állami mankó, ha szükség van rá.
A kérdés, hogy ez mennyire tud működni az ásványvíz-piacon. Az is érdekes, hogy mennyire lehet nyomást gyakorolni a kiskereskedelmi láncokra. A piacon nem tartották valószínűnek azt, hogy rá lehet venni őket arra, hogy drágábban vásároljanak. Inkább az az elképzelés, hogy rövid távon nem is az ásványvíz piacot fogja letarolni a Mészáros-csoport, hanem az üdítőkét
200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.