Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. január 30. 06:59 Közélet, Podcast

Tényleg megéri a vízhiánnyal vagy az élelmiszerbiztonsággal foglalkozó alapokba fektetni?

Az ESG-értékelés*Környezeti (environment), társadalmi (social) és felelős vállalatirányítási (governance) szempontokat szem előtt tartó befektetések értékelése. azt mutatja meg, hogy egy vállalat a működése során mennyire figyel a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási kockázatokra. Azzal a példával szoktam ezt szemléltetni, hogy képzeljünk el egy futárcéget, amely biciklis és motoros futárokkal szállíttatja ki a csomagokat vagy az ételt. Ha a futároknak nincs előírva, és emiatt az egyes futárok lazán kezelik a bukósisakviselést, abból még nem következik, hogy ebből probléma lesz, de ha történik egy baleset, akkor sokkal nagyobb károkat fog elszenvedni, mintha elő lett volna írva, és be lett volna tartatva a bukósisakviselés. 

Valahogy így működik az ESG is: a vállalat működése során nem biztos, hogy probléma merül fel, de érzékeljük, hogy bármikor bekövetkezhet egy incidens, aminek sokkal súlyosabbak a következményei, ha nincsenek helyben azok az eljárások, amelyek szavatolják a társadalmi és környezeti hatások kezelését – mondta Naffa Helena, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa az e heti G7 Podcastban.

A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

A Global Sustainable Investment Alliance (GSIA) 2018-as statisztikái alapján, globálisan már minden harmadik dollárt fenntartható módon, az ESG szemléletnek megfelelően kezeltek a pénzügyi piacokon, és 2020 egyik nagy befektetési trendje volt ezeknek a befektetéseknek a felfutása, ami 2021-ben is kitartott.

A PLOS One folyóiratban nemrég megjelent tanulmányában Naffa Helena és szerzőtársa, Fain Máté arra a kérdésre kereste a választ, hogy kifizetődő volt-e olyan környezeti, társadalmi és technológiai megatrendek alapján befektetni az elmúlt közel fél évtizedben, 2015 és 2019 között, mint például az energiahatékonyság, a vízhiány, vagy az élelmiszerbiztonság. Elemzésükből az derült ki, hogy az ESG-tematikák mentén kialakított részvénybefektetések a piaci átlag feletti hozamot produkáltak.

Az ilyen fajta befektetések kritikusai szerint a befektetések valójában nem járulnak hozzá az általuk kitűzött célokhoz, nemrég az ENSZ publikált egy tanulmányt, amely alapján az ESG-befektetéseknek csak nagyon kis része járult hozzá az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak teljesüléséhez, ezért a TrackInsighttal együttműködésben egy olyan oldalt hoztak létre, ahol ezt követni lehet.

Naffa Helena szerint nem lehet egyszerűen a gazdaságpolitikától vagy az ESG szabályozás szigorításától várni, hogy a befektetések közelebb kerüljenek az említett célokhoz.

Az ESG-befektetéseknek jelenleg ténylegesen a kisebb része az, ami kifejezetten előmozdítja ezeket a célokat, de azt gondolom, hogy abba az irányba haladunk, hogy ilyen befeketetésből egyre több legyen

– mondta.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkErős versenytársa lett az aranynak a járvány alattÚgy menekültek a társadalmilag tudatos befektetési eszközökbe a járvány alatt, mint ahogy az aranyba szoktak, és sokan ezek további fellendülésére számítanak.

Kövesd a G7 podcastot bármelyik podcast-appon, és iratkozz fel a hírlevelünkre! 

Korábbi vendégeink: 

(A podcast gyártásában segített: Bagyinszki Dániel.)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Podcast befektetés esg naffa helena Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.