Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. január 2. 08:06 Podcast

Magyarország felzárkózásához 20-25 tőzsdén jegyzett magyar nagyvállalatra lenne szükség

2015 és 2019 között a magyar gazdaság négy százalék felett növekedett, ami duplája az euróövezet növekedésének ugyenebben az időszakban, és gyorsabb mint a visegrádi négyek átlaga. Ezt a növekedést nagyobb részben a termelékenység javulása okozta. Ha a versenyképességi és termelékenységi fókusz meg tud maradni a következő tíz évben, akkor az egy főre eső GDP-ben Magyarország 10 éven belül elérhetné az eurózóna jelenlegi szintjét – mondta Havas András, a McKinsey partnere az e heti G7 podcastban a McKinsey új tanulmányának legfontosabb következtéseiről.

A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

A tanulmány szerint 20-25 helyi központú, tőzsdén jegyzet nagyvállalatra lenne szükség ahhoz, hogy Magyarország elérje a kimagasló felzárkózást mutató országok növekedési szintjét. A helyi nagyvállalatok kialakulása azért is nagyon fontos, mert a gazdaság termelékenységének növelése szempontjából elengedhetetlen a külföldi tőkebefektetés, de önmagában nem biztosítja a befektetések megfelelő szintjét. Ezért van szükség befektetésekre hazai forrásból is.

A tanulmány szerint a legnagyobb növekedési potenciál három iparágban van Magyarországon: 50 százalékban a feldolgozóipartól, az építőipartól és a kiskereskedelemtől függ majd a felzárkózás.

Ezek az iparágak jelentős súllyal bírnak a magyar nemzeti összterméken belül, és ezek mind olyan szektorok, ahol jelentős mozgástér lenne a termelékenység növekedésére a legtermelékenyebb V4-es országhoz, Csehországhoz, és persze Ausztriához vagy Németországhoz képest is. A termélekenységben lévő különbség ledolgozása lehet a 2020 utáni növekedés húzóereje. A tanulmány minden iparág esetén konkrét javaslatokat is tesz a fejlesztések irányára, amiből Havas több példát is megemlített a három iparágra fókuszálva.

Kövesd a G7 podcastot Spotify-on, Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

(A podcast gyártásában segített: Bagyinszki Dániel.)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast gdp termelékenység vállalat versenyképesség Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.