Két nagy politikai gépezet harca, ami a végletekig polarizálta a véleményeket: mi az amerikai választás tétje?
Egy szélsőségesen megosztott társadalom választ új elnököt jövő kedden az Amerikai Egyesült Államokban, ugyanakkor az is elképzelhető, hogy akár hetekig nem derül ki, hogy a demokrata Joe Biden vagy a republikánus Donald Trump lesz-e a győztes.
Ebben az esetben lehet igazán nagy jelentősége annak, hogy az utóbbi hetekben rekordgyorsasággal választották meg főbírónak Amy Coney Barrettet. A levélszavazatok miatt ugyanis a szokásosnál jóval bonyolultabb választási procedúrára számíthatunk, és szoros eredmény esetén elképzelhető olyan kimenetel, amiben a legfelsőbb bíróságé lesz a döntés, amin ráadásul óriási a nyomás Donald Trump részéről, aki hónapok óta arról beszél, hogy demokraták választási csalásra készülnek.
Barrett megválasztása az egyik legfrissebb példája az amerikai politika íratlan demokratikus normáinak felrúgására, amiben bővelkedett Donald Trump elnökségének elmúlt négy éve. Ráadásul mindez egyúttal a Trump mögött álló ultrakonzervatív mozgalom több évtizedes munkájának végső diadalát is jelentette.
Nagy kérdés lesz, hogy a most sokkal esélyesebbnek tűnő Joe Biden megválasztása esetén a demokraták milyen mértékben próbálkoznának valamilyen módon korlátozni az abortusz szigorításával és Obama egészségügyi reformjainak visszacsinálásával szemezgető konzervatív bírói többséget, vagy hogy képesek lesznek-e a demográfiai folyamatok miatt nekik kedvező demokráciareformokat véghez vinni.
A témában az elmúlt hetekben több cikket is író Kasnyik Mártonnal többek között arról beszélgettünk, hogy mi várható a jövő keddi elnökválasztáson, milyen demográfiai és politikai trendek határozták meg a választási kampányt, illetve hogy szélesebb kontextusban mi a helyzet az elmúlt években nem kifejezetten jó bőrben lévő amerikai demokráciával.
Az adást a fenti lejátszás gombra is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban. Most már Spotify-on is be lehet követni minket.
Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-on, Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.)
200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.