Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2020. október 31. 07:25 Podcast

Két nagy politikai gépezet harca, ami a végletekig polarizálta a véleményeket: mi az amerikai választás tétje?

Egy szélsőségesen megosztott társadalom választ új elnököt jövő kedden az Amerikai Egyesült Államokban, ugyanakkor az is elképzelhető, hogy akár hetekig nem derül ki, hogy a demokrata Joe Biden vagy a republikánus Donald Trump lesz-e a győztes.

Ebben az esetben lehet igazán nagy jelentősége annak, hogy az utóbbi hetekben rekordgyorsasággal választották meg főbírónak Amy Coney Barrettet. A levélszavazatok miatt ugyanis a szokásosnál jóval bonyolultabb választási procedúrára számíthatunk, és szoros eredmény esetén elképzelhető olyan kimenetel, amiben a legfelsőbb bíróságé lesz a döntés, amin ráadásul óriási a nyomás Donald Trump részéről, aki hónapok óta arról beszél, hogy demokraták választási csalásra készülnek.

Barrett megválasztása az egyik legfrissebb példája az amerikai politika íratlan demokratikus normáinak felrúgására, amiben bővelkedett Donald Trump elnökségének elmúlt négy éve. Ráadásul mindez egyúttal a Trump mögött álló ultrakonzervatív mozgalom több évtizedes munkájának végső diadalát is jelentette.

Nagy kérdés lesz, hogy a most sokkal esélyesebbnek tűnő Joe Biden megválasztása esetén a demokraták milyen mértékben próbálkoznának valamilyen módon korlátozni az abortusz szigorításával és Obama egészségügyi reformjainak visszacsinálásával szemezgető konzervatív bírói többséget, vagy hogy képesek lesznek-e a demográfiai folyamatok miatt nekik kedvező demokráciareformokat véghez vinni.

A témában az elmúlt hetekben több cikket is író Kasnyik Mártonnal többek között arról beszélgettünk, hogy mi várható a jövő keddi elnökválasztáson, milyen demográfiai és politikai trendek határozták meg a választási kampányt, illetve hogy szélesebb kontextusban mi a helyzet az elmúlt években nem kifejezetten jó bőrben lévő amerikai demokráciával.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTúléli az őszt az amerikai demokrácia?Donald Trump teljesen nyíltan el szeretné csalni az amerikai elnökválasztást, de ennél sokkal mélyebb a probléma.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBiden szinte már elnöknek érezheti magát, de pont így volt ezzel négy éve Clinton isHónapok óta stabil és nagy a demokrata előny, két hét múlva jön az elnökválasztás. Maradt még bizonytalanság?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrump új főbírója mögött egy ultrakonzervatív mozgalom több évtizedes munkájának végső diadala vanElérte hosszú ideje forralt célját egy nyilvánosságot kerülő konzervatív érdekcsoport. De olyan eszközökkel, amelyek az egész intézményt bedönthetik.

Az adást a fenti lejátszás gombra is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban. Most már Spotify-on is be lehet követni minket.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.)

Korábbi vendégeink:

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast amerikai elnökválasztás demokrácia demokrata Donald Trump joe biden jogállamiság republikánus usa választások Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.