Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. május 2. 10:41 Podcast

A szegény országok gyorsított tempóban húzzák fel a szociális védőhálót a vírus miatt

Pillanatokon belül óriási adósságválság tört volna ki a világban, ha a nemzetközi intézmények nem sietnek nagyon gyorsan a fejlődő országok segítségére – mondta a G7 podcastban Sipos Sándor, a Világbank partnerségi tanácsadója. Sipos 1992 óta dolgozik a Világbankban, 2008 és 2013 között a brüsszeli irodát vezette uniós ügyekért felelős főmegbízottként, azóta a szociálpolitikai osztályon dolgozik.

A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

Sipos szerint – ha kieső növekedést is beleszámoljuk – 7500 milliárd dollár gazdasági teljesítmény esik ki idén a világban a koronavírus-járvány miatt, ami nagyjából Latin-Amerika és az egész Közel-Kelet GDP-jével egyenlő. A legszegényebb országok különösen megszenvedik ezt: a hazautalások például az ötödével, 110 milliárd dollárral esnek vissza a Világbank szerint, ami összevethető összeg az OECD országok által évente a szegények országok hivatalos segélyezésére és kedvezményes hiteleire fordított pénzzel (160 milliárd dollár). De jelentősen visszaesnek a fejlődő világba irányuló beruházások, és a nyersanyag-exportáló országok is óriási bevételektől esnek el.

Ezek miatt a napi 2 dollár alatt keresők száma 46 millióra, a 3,2 dollár alatt élőké 160 millióra emelkedik a világon. Ez egyaránt 9 százalékos növekedés.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSzázmilliók élete tört össze, pedig még el sem ért hozzájuk a járványAz egyiptomi varrónő, a kenyai taxis vagy a mexikói vendégmunkás egyaránt ellehetetlenült. Mi lesz ott, ahol nemhogy home office, de víz és szappan sincs?

A G20 és a Párizsi Klub országait – lényegében a hitelezőket – Sipos beszámolója szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank győzte meg, hogy engedjék egy évre a szegényebb országok kétoldalú hitelei fizetésének felfüggesztését. Ez az adósságválság elhárítása mellett azért is fontos, mert az országok így még több pénzt hívhatnak le vészhelyzeti hitelként az IMF-től. A Világbank saját forrásait is beveti, illetve átcsoportosítja: rövid távon 14 milliárd dollárt, másfél éves időtávon még 160 milliárd dollárt mozgósítanak a válsághelyzet elhárítására. (Ezen felül a Világbank-csoporthoz tartozó IFC és MIGA is részt vesz a finanszírozásban további forrásokkal.) 

Sipos meglátása szerint a válságnak a súlyos helyzet elhárítása után akár kedvező hatása is lehet. Olyan országok kezdtek a szociális védőháló gyorsított kiépítésébe, amelyeknél ez eddig nagyon fejletlen volt. A Világbank összesítése szerint eddig 684 különböző szociálpolitikai program indult ezekben az országokban. Mivel a gazdaság a fejlődő országokban túlnyomó részt informális, ezért fontos, hogy a legtöbb, a járványra válaszul bevezetett szociális intézkedés tartalmaz készpénzfizetést. Ez hozzájárulhat a jövedelmek és a fogyasztás fenntartásához.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.