Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. május 10. 07:57 Podcast

Scheiring Gábor: A kormány sokat segített a nemzeti tőke egy részének, de a felzárkózáshoz ez kevés lesz

Az utóbbi tíz évben a magyar állam a munkaintenzív, tudásszegény termelést végző nemzeti tőkét támogatta, és ebbe a fejlődési modellbe öntött rengeteg pénzt, miközben bebetonozta az ország szerepét mint a multinacionális cégek összeszerelő üzeme. Ezzel a stratégiával nem lehet nagy sikereket elérni, legfeljebb azt, hogy ebben a termelési struktúrában néhány ember gazdagabbá váljon. A multik és magyar gazdaság közötti szakadék viszont nem csökken – mondja Scheiring Gábor a G7 podcast mai adásában.

A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

A korábbi aktivista és politikus, most a milánói Bocconi Egyetemen kutató Scheiring könyve Egy demokrácia halála – Az autoriter kapitalizmus és a felhalmozó állam felemelkedése Magyarországon címmel jelent meg tavaly a Napvilág kiadónál, a szerző a Mérce.hu-n az utóbbi hetekben több cikkben foglalta össze a kutatás tapasztalatait.

Scheiring szerint a Fidesz felemelkedését az elit konszenzusának (illetve az emögötti hatalmi koalíciónak) a megváltozása és a korábbi baloldali szavazók 2010-es átállása tette lehetővé. Ennek köszönhetően lett Magyarország versenyállamból felhalmozó állam. Scheiring szerint fontos viszont, hogy a NER nem egy fejlesztő állam, hiszen ezek korábban sokat tettek éppen a tudásintenzív iparágak felvirágoztatásáért.

„A nemzeti tőkésosztály nem feleltethető meg egy az egyben Simicska Lajossal vagy Mészáros Lőrinccel és a hozzájuk hasonló oligarchákkal vagy politikai kapitalistákkal – de náluk fontosabb volt néhány másik csoport, amely 2010 előtt szintén jobbra tolódott”, mondta Scheiring. Köztük sokan olyan cégtulajdonosok voltak, akiket zavart, hogy a szocialista-szabad demokrata kormányok szinte kizárólag a multinacionális cégeknek adtak támogatásokat, a magyar cégeknek viszont nem. Fontos volt a magyar és a budapesti iparkamara támogatása is. A tudásintenzív termelést végző magyar cégek körében viszont kevésbé volt népszerű a magyar kormánypárt.

Ezt bizonyos szempontból meg is hálálta a Fidesz, ami abból is látszik, hogy a nemzeti tőke jóval több támogatást kapott a kormánytól, mint a korábbi időszakban. Nem kizárólag az ismerten kormányhoz közeli oligarchákról van szó, „és a rendszer ezért is olyan stabil”, mondta Scheiring.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Stubnya Bence
2025. február 1. 06:08 Podcast

Mosolygósnak mondják a filippínó vendégmunkásokat, de sokuk lesz depressziós Magyarországon

Többszörösen kiszolgáltatott, sérülékeny csoport az itthon dolgozó EU-n kívüli vendégmunkásoké, a magyarok pedig saját kiszolgáltatottságuk miatt bizalmatlanok velük szemben. G7 Podcast!

Holtzer Péter
2025. január 25. 06:01 Podcast

Amikor jön a gyerek és beléd rúg, akkor nem az az első gondolatod, hogy ez a gyerek bajban van

A pedagógusok, nevelők nincsenek felkészülve a viselkedészavaros gyerekek kezelésére, ebben igyekszik segíteni a NoBadKid – Pressley Ridge Alapítvány.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.