Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. május 10. 07:57 Podcast

Scheiring Gábor: A kormány sokat segített a nemzeti tőke egy részének, de a felzárkózáshoz ez kevés lesz

Az utóbbi tíz évben a magyar állam a munkaintenzív, tudásszegény termelést végző nemzeti tőkét támogatta, és ebbe a fejlődési modellbe öntött rengeteg pénzt, miközben bebetonozta az ország szerepét mint a multinacionális cégek összeszerelő üzeme. Ezzel a stratégiával nem lehet nagy sikereket elérni, legfeljebb azt, hogy ebben a termelési struktúrában néhány ember gazdagabbá váljon. A multik és magyar gazdaság közötti szakadék viszont nem csökken – mondja Scheiring Gábor a G7 podcast mai adásában.

A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.

A korábbi aktivista és politikus, most a milánói Bocconi Egyetemen kutató Scheiring könyve Egy demokrácia halála – Az autoriter kapitalizmus és a felhalmozó állam felemelkedése Magyarországon címmel jelent meg tavaly a Napvilág kiadónál, a szerző a Mérce.hu-n az utóbbi hetekben több cikkben foglalta össze a kutatás tapasztalatait.

Scheiring szerint a Fidesz felemelkedését az elit konszenzusának (illetve az emögötti hatalmi koalíciónak) a megváltozása és a korábbi baloldali szavazók 2010-es átállása tette lehetővé. Ennek köszönhetően lett Magyarország versenyállamból felhalmozó állam. Scheiring szerint fontos viszont, hogy a NER nem egy fejlesztő állam, hiszen ezek korábban sokat tettek éppen a tudásintenzív iparágak felvirágoztatásáért.

„A nemzeti tőkésosztály nem feleltethető meg egy az egyben Simicska Lajossal vagy Mészáros Lőrinccel és a hozzájuk hasonló oligarchákkal vagy politikai kapitalistákkal – de náluk fontosabb volt néhány másik csoport, amely 2010 előtt szintén jobbra tolódott”, mondta Scheiring. Köztük sokan olyan cégtulajdonosok voltak, akiket zavart, hogy a szocialista-szabad demokrata kormányok szinte kizárólag a multinacionális cégeknek adtak támogatásokat, a magyar cégeknek viszont nem. Fontos volt a magyar és a budapesti iparkamara támogatása is. A tudásintenzív termelést végző magyar cégek körében viszont kevésbé volt népszerű a magyar kormánypárt.

Ezt bizonyos szempontból meg is hálálta a Fidesz, ami abból is látszik, hogy a nemzeti tőke jóval több támogatást kapott a kormánytól, mint a korábbi időszakban. Nem kizárólag az ismerten kormányhoz közeli oligarchákról van szó, „és a rendszer ezért is olyan stabil”, mondta Scheiring.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Stubnya Bence
2024. november 30. 06:02 Podcast

„A kínaiak le fogják tarolni a piacot” – mekkora a baj az európai autóiparban?

Honnan ered a magyar gazdaságot is sújtó járműipari válság, és mennyire kell tartani a kínai konkurenciától? Autópiaci szakértőket kérdeztünk a G7 Podcastban.

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. december 2. 06:06 Élet

Újra lehet napelemet telepíteni állami támogatással, akkumulátor nélkül?

A jövőre induló Vidéki Otthonfelújítási Programban benne van a napelem, elég furcsa módon mindenféle kötöttség nélkül.

Gajda Mihály
2024. december 1. 06:05 Pénz, Világ

A tengeri útvonal, amely Amerikának is egyre fontosabb

Az Egyesült Államok olajexportjának felfutásával egyre több szállítmány használja a Panama-csatorna mellett az Afrikát megkerülő útvonalat is.

Al-Hilal István
2024. november 29. 15:12 Pénz

Befektetési lehetőségeket is hozott a klímacsúcs

A vegyipar, a kritikus ásványi anyagok és fémek, az erdészet, a vízügyi megoldások és a regeneratív mezőgazdaság is nagyobb szerepet kaphat a jövőben.