Egyes légitársaságok, sőt akár turisztikai cégek is jó befektetésnek bizonyulhatnak hosszú távon, már ha túlélik a most várható csődhullámot – mondta a G7 Podcastban Cser Tamás, a HOLD Alapkezelő vezető portfóliómenedzsere. A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.
A Hány vállalat kapja el a koronavírust? című cikk február 4-én jelent meg a G7-en Cser Tamástól, azóta a helyzet sokkal komolyabbra fordult. A legfontosabb feladat a mostani válsághelyzetben Cser szerint a járvány feltartóztatása, és ezzel egyidejűleg a masszív vállalati csődtömeg elkerülése. A vállalatokat nagyon nehéz feltámasztani, bár az is igaz, hogy lehetnek új belépők, vagy a korábbi erősebb szereplők is átvehetik a most bedőlő cégek piacát.
Az emberekben ugyanakkor van egy optimizmus és élni akarás, ezért amikor már látható jelei lesznek, hogy együtt tudunk élni a vírussal, viszonylag gyorsan visszatérhet a gazdasági élet a korábbi szint közelébe, mondta Cser.
Ma még nem kell félni az inflációtól, mert a keresleti sokk inkább a defláció irányában hat. A háborúban tapasztalt hiperinflációnak általában nem a kormányzati pénznyomtatás a fő oka, hanem az, hogy a termelőkapacitások jelentős részét leköti a hadi termelés, most viszont ez a hatás nincs meg. A most kiosztott hiteleket pedig a válság után vissza kell majd fizetni, ami megint csak a pénzbőséget csökkentő tétel lesz.
Cser szerint a régióból Horvátország, de a többi dél-európai is nagyon nagy vesztesei lesznek ennek a válságnak, mivel jobban kitettek . Van néhány olyan ágazat is, amely a többinél kevésbé érzékeli a visszaesést, ilyen például az otthon maradásból talán valamennyire profitáló távközlés és a kiskereskedelem.
Cser tapasztalata szerint a részvénypiacok a százalékosan óriási visszaesés dacára normálisan működtek, nem fagytak le. Segített, hogy a piacok eleve nem voltak eufórikus hangulatban a részvényeknél. A vállalati kötvényeknél viszont már sokkal rosszabb volt a helyzet, ide sok spekulatív pénz áramlott. Ezt a helyzetet meg kell oldani, mert ha cégek nem tudnak kötvényt kibocsátani, akkor nehezen fogják túlélni ezt az időszakot.
A mostani visszaesés nagy részét 1-2 éven belül le fogja dolgozni a piac, és a vállalatok nyereségessége is nagyjából visszatérhet a korábbi szint közelébe. Ez nem jelenti azt, ne eshetnének tovább a részvények a következő hetekben, ezt senki nem tudja megmondani. De két-három év múlva ezek a mostani szintek már vonzónak fognak tűnni.
Mivel nem tudjuk a mostani piaci esés alját eltalálni, ezért a fokozatosság elvét érdemes tartani. Aki tud hosszabb távra tekinteni, annak lassan el kell kezdenie vásárolnia.
Önmagában egy 30 százalékos esés nem tesz egy eszközt vonzóvá. De a fundamentumok szempontjából az is fontos, hogy a részvények – legalábbis Európában – eleve nem egy magas szintről estek le, és most reálértelemben a 2009 óta elkönyvelt növekedésüket elvesztették
– mondta Cser, aki szerint a hosszú távon várható infláció miatt a kötvényeket érdemes kerülni.
Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-on, Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:
Podcast
Fontos