Ami az elmúlt 30 napban történt a világgazdaságban, tehát hogy egyszer csak egy évtizedek óta nem látott gazdasági mélyrepülés közepében találjuk magunkat a Covid-19 járvány eredményeként, arra senki nem számított. Hogy értékeljük a helyzetet, ismert gazdasági szakértőket kérdeztünk.
Akik műsorunkban megszólalnak: Chikán Attila, Gyurcsik Attila, László Csaba, Palócz Éva és Szabó László. A műsort a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.
Itt komplett iparágakat húznak le a vécébe, és tökmindegy, hogy okos voltál vagy óvatos, elveszíted az árbevételedet
– mondta Szabó László, a Hold Alapkezelő felügyelőbizottságának elnöke. László Csaba korábbi pénzügyminiszter szerint lesznek olyan iparágak, ahol 50-80 százalékos bevételcsökkenéseket láthatunk majd, ami teljes egészében ellehetetleníti az üzleti modelleket. A sokkszerű gazdasági leállás miatt egy egész generáció ismerkedhet meg olyan dolgokkal, mint az áruhiány, a mennyiségi korlátozok vagy a mozgási szabadság beszűkülése.
A válságra ezért gyors és nagy léptékű válaszokat kell adni.
A gyorsaság a legfontosabb. Ha sokáig fontolgatjuk a lépéseket, akkor félő, hogy a gazdaság olyan szövetei is szétmállnak, amelyeknek nincsen oka. (…) A munkahelyek megőrzését szolgáló intézkedéscsomagot kellene összeállítani. Most nem a költségvetés számít, el kell engedni költségvetést
– mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Szerinte a kormány által eddig ezen a téren hozott intézkedések nem lesznek elég nagyok, „nem a 15 százalékos szociális hozzájárulási adó elengedésén fog múlni”, hogy valakinek megmarad-e az állása. Szabó László szerint is érdekes, hogy miközben a magyar kormány 50-100 milliárd forintos programokkal számol, addig az eurózónában napok alatt eldöntötték a korábban éveken át nyitott kérdéseket, és gyakorlatilag korlátlan költségvetési mozgástérrel indítják a válságmentő intézkedéseket.
Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója szerint viszont az ablakon kidobott pénz most gazdaságot élénkíteni: amíg a vírusjárvány le nem cseng, addig hiába van pénze az embereknek, nem tudják és nem is akarják elkölteni azt. Chikán Attila korábbi gazdasági miniszter szerint a most meghozott intézkedéseknél azt is vizsgálni kell, hogy a válság után is fenntarthatóak legyenek.
A magyar kormány egyébként az utóbbi években költekezéssel fűtötte tovább a gazdasági növekedést, ez most visszaüthet. De Palócz Éva szerint kedvező, hogy a magyar államadósság szintje alacsonyabb, mint az előző válság tetőzése után volt. A rendszerváltáskori gazdasági összeomlás tapasztalata arra int mindenkit Palócz szerint, hogy ne várjunk jót a „teremtő rombolástól”, a munkahelyeket meg kell óvni, mert nem fognak maguktól visszaépülni.
Már csak azért is fontos lenne elkerülni, hogy kezelhetetlenül nagy csődhullám söpörjön végig a magyar cégeken, mert egy ponton túl már a bankokat is ki kellene menteni – mondta Gyurcsik. Az államkötvény-piac és így a monetáris politika ugyanakkor alapvetően átalakulhat a válság után.
A jegybankok fogják ezeket az őrült nagy hiányokat megfinanszírozni, nem a piacok. Nem fognak felmenni a kamatok, ez egy ósdi elgondolás. A klasszikus kötvénypiac az államadósság szempontjából elveszti a jelentőségét. Egy hadigazdasági alapján elrendelt modern monetary theory veszi át a piacot, ahol az állam és a jegybank által közösen eldöntött kamatszint mellett fogják a jegybankok lejegyezni az állampapírokat
– mondta Szabó László.
Gyurcsik Attila szerint az infláció is elszállhat a válság eredményeként. Egyik oldalról az állami élénkítőcsomagok, másrészt a globalizáció várható visszaépítése miatt. Szabó László szerint azért is érdemes a jövőben is magas inflációval számolni, mert a most felhalmozott adósságokat egyszer el kell inflálni – ez történt a II. világháború után az Egyesült Államokban is.
A szakértők szerint nem reménytelen a helyzet. Ha tavasz végére véget ér a mélyrepülés, akkor a nyári romeltakarítás után ősszel akár újra is indulhat a növekedés Palócz Éva szerint.
Soha, legalábbis az általam ismert gazdaságtörténetben nem fordult elő, hogy ennyire a társadalomtól függött volna a válság megoldása. Most nem a közgazdászok, szakemberek vagy üzletemberek helyes vagy helytelen döntésein múlik a megoldás, hanem az egész társadalomén
– mondta Chikán Attila.
Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-on, Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:
Podcast
Fontos