Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. január 11. 07:08 Podcast

G7 Podcast: Van bármi értelem az USA közel-keleti csapkodása mögött?

Nem Donald Trump az első ember a történelemben, aki furcsa, színes és kiszámíthatatlan személyiségével óriási hatással van a világpolitikai eseményeire – mondta Marton Péter, a Corvinus egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézetének docense, a Külpolitika elemzése című könyv szerzője és a Külpraktika blog főszerkesztője.

Marton Péter

A szakértővel a Kásszim Szulejmáni likvidálása után eldurvult közel-keleti helyzetről beszélgettünk, és az amerikai külpolitikai döntéshozatal kiszámíthatatlanságát próbáltuk értelmezni. A beszélgetést a fenti lejátszás gombra is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban. Most már Spotify-on is be lehet követni minket.

Szulejmáni az iráni külpolitika keményebb oldalának mindenese volt, akinek jelentőségét nem lehet leegyszerűsíteni arra, hogy “terrorista” vagy “nemzeti hős”. Marton szerint egyelőre nem lehet eldönteni, hogy az iráni tábornok elszámolta magát vagy tudatosan helyezte magát mártírszerepbe.

Az amerikaiak Marton szerint lehet, hogy kisebbik rosszat választották, hiszen Szulejmáni megölésével hangsúlyos üzenetet küldtek az irániaknak, hogy csak egy bizonyos szintig mehetnek el a provokációikkal. Ugyanakkor tény, hogy a dróncsapás egy nagyon kockázatos lépés volt, amit a döntést előkészítő csapat a hírek szerint abban a hitben prezentált opcióként az elnöknek, hogy azt biztosan nem fogja választani. Egyelőre az irániak a patikamérlegen kiszámított válaszlépésükkel visszaléptek a konfliktus további élezésétől, de továbbra is aggasztó, hogy a feszültség kezelhetetlen lesz.

Marton szerint

mindig nagyon fontos volt, hogy kik ülnek az asztal körül, milyen viszonyban vannak egymással, mik a fixa ideáik, milyen leegyszerűsítésekkel élnek. Minden személyiségre más tendenciák jellemzőek, és ezek más eredményekhez vezetnek.

Ezért most a kiszámíthatatlan döntéseket hozó Trump elnök lépései miatt kifejezetten nagy jelentősége van, hogy megértsük, milyen folyamat van a Fehér Ház döntéshozatala mögött. Az USA esetében ráadásul nem csak az elnök, hanem a Kongresszus és a többi intézmény saját külpolitikáját is számításba kell venni.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-onItunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

(A podcast gyártásában segített: Bagyinszki Dániel.)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast egyesült államok Irán usa Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.