Ha hirtelen valami probléma jön, akkor a Magyar Nemzeti Bank probléma nélkül elengedi a forintot, főleg ha különben fel kellene áldoznia valamelyik másik célját – mondta Zsiday Viktor befektetési szakember a G7 Podcast Live harmadik eseményén.
A műsort telt ház mellett vettük fel a Magvető Caféban. Az adás podcast részét a fenti lejátszás gombra is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban vagy Spotify-on. A beszélgetés után Zsiday hosszasan válaszolt a közönség kérdéseire.
Zsiday szerint egyáltalán nem véletlen, hogy most itt van a forint (a héten kevés híján nem érte a 340-et az euróval szemben). A magyar gazdaságpolitika célja, hogy a lehető legalacsonyabb kamatszintet próbálja tartani. Ebből logikusan következik, hogy gyenge lesz a forint. Az MNB ráadásul a 2018-2019-es világgazdasági lassulást is a forint gyengítésével ellensúlyozza. Ez Zsiday szerint egészen addig jó a gazdaságnak (pontosabban az exportőröknek), amíg a megtakarítók nem veszik ezt észre, hogy aztán külföldi devizákra váltsák a pénzt.
Más kérdés, hogy amíg nincs folyó fizetési mérleg hiány – mint a kétezres években -, addig az MNB azt csinál a forinttal, amit csak szeretne, és a 290 és 370 közötti sávban bárhová belőheti az forint / euró árfolyamot. De a céljuk alapvetően az, hogy kiszámíthatóan, tehát nem nagy ugrásokkal, de folyamatosan értékelődjön le a magyar pénznem, és jó széles mozgásterük is van, hogy ezt elérjék.
Zsiday szerint a koronavírus jelentős világgazdasági kockázat lesz, de ha kivált is egy nagyobb visszaesést, annak gyorsan vége lehet.
A budapesti ingatlanpiacon nehéz megmondani, hogy mi fog történni, hiszen vannak olyan fontos fundamentális tényezők, amelyek az árak további emelkedése mellett szólnak (bérek, belső vándorlás), és vannak, amelyek nem (hitelkondíciók, árazottság, lakásépítések). A robbanásszerű lakásáremelkedések utáni időszakokra jellemző, hogy lecseng az eufória, és akár 5-15 évig is az inflációval oldalaz a piac.
Zsiday szerint egyébként több dolog is veszélyezteti a magyar növekedést, így az uniós pénzek megcsappanása és az autóipari átalakulása is azzal fenyeget, hogy a mostani növekedés pangásba csap át, és megáll a konvergencia.
Meg kellene találni a kulcsokat, hogy egy skandináv pályára álljunk a mostani balkáni helyett,
mondta.
Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-on, Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon, és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:
(A podcast gyártásában segített: Bagyinszki Dániel.)
Podcast
Fontos