Egy kis szünet után visszatér a G7 Podcast. Kicsit változtattunk a formátumon, most nem csak egy hosszú interjú van a műsorban, hanem a heti két legerősebb saját cikkünk szerzőjével is beszélgetünk röviden. Az adást a fenti lejátszás gombra kattintva lehet meghallgatni, de jobb feliratkozni valamelyik okostelefonos podcast applikációban.
Mai vendégünk Éber Márk, a Helyzet Műhely tagja, akivel a Fordulat folyóirat legutóbbi, „2008–2018: Válság és hegemónia Magyarországon” című számában megjelent tanulmányokról beszélgetünk – ezek az utóbbi tíz év magyarországi politikai gazdaságtani berendezkedését igyekeznek feltárni a kritikai társadalomelmélet nézőpontjából.
November 7-én este 7-kor megtartjuk első rendezvényünket. A Podcast Live nevéhez híven olyan lesz, mint egy élő podcast-felvétel, a beszélgetés végén kérdezni is lehet – mindenesetre érdekes beszélgetésre lesz kilátás, mivel Orbán Krisztián, az Oriens ügyvezető partnere lesz a vendégünk. Helyszín: a Nyitott Műhely, ami a Déli Pályaudvar melletti Ráth György utcában van.
A Helyzet Műhely gondolatmenetét röviden a Mércén megjelent cikkben lehet végigkövetni. Éber azt emelte ki, hogy a 2010-ben Magyarországon hatalomra került irányvonal nem a légüres térben jött létre, hanem a globális kapitalizmus válságához igazodva alakult ki.
A rezsim sajátossága, hogy az átalakulás terhei a társadalomban felülről lefelé terhelődnek át.
Nem csak arról van szó, hogy a rendszer finanszírozásában nagyon fontos, hogy a bérmunka versenyelőnye az olcsóság, ezért alacsonyan kell tartani a munkabéreket és lazítani a foglalkoztatás szabályait. Ugyanilyen fontos a reproduktív munka – háztartás, gondoskodás – szerepe, amire különösen nagy teher hárult az átalakulásban. Ez a reprodukciós munka azért is fontos, mert a bérmunka előfeltétele: ahhoz, hogy valaki el tudja adni az idejét és a munkáját a munkabér fejében, szüksége van arra, hogy lakjon valahol, ki tudja pihenni és lelki egyensúlyban tudja tartani magát.
A rezsim ugyan szeretné monolitikusnak és megdönthetetlennek láttatni magát, de valójában ellentmondásoktól terhelt, ezeket folyamatosan kezelni próbálja, és ezért állandóan változik. A kurzus ideológiáját és tetteinek (szándékos és nem szándékos) következményeit nem szabad összekeverni. A rendszer például létrehozta a munkaalapú társadalmat, amivel egyszerre hozott létre munkaerőhiányt és a nagyfokú tehernövekedés miatt elvándorlást, és ezeket a következményeket is kezelni kell.
Az adás tartalma:
01:32 Váczi István beszél az alföldi arzénhelyzetről
10:57 Jandó Zoltán beszél Mészáros Lőrinc villanypóznáiról
19:41 Nagyobb beszélgetésünk Éber Márkkal
Kövesd a G7 Beszélgetéseket Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:
(A podcast gyártásában közreműködött: Bagyinszki Dániel.)
Podcast
Fontos