Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. március 23. 07:50 Podcast

Móricz Dániel: Pontosan annyit takarított meg Magyarország, mint amennyi uniós pénz bejött

Komoly kockázatok vannak Magyarországon: a gazdaság túlhevüléssel fenyeget, miközben a gazdaságpolitika nem használta ki a békeidőket. Különösen aggasztó, hogy a magyar államadósság lejárata a legrövidebbek között van a világon, és hogy a korábbi devizakockázatból kamatkockázat lett. Az is sokatmondó, hogy a magyar belső megtakarítások éppen annyival növekedtek, mint amennyi uniós pénz az utóbbi években beáramlott az országba.

A G7 podcast eheti vendége Móricz Dániel, a HOLD Alapkezelő befektetési vezetője és partnere, akivel a magyar és az európai monetáris politika kihívásait beszéltük végig, miután az Európai Központi Bank 180 fokos fordulatot vett, és szigorítás helyett újra lazítani kezdte a jegybanki politikát az eurózónában. Az adást a fenti lejátszás gombra kattintva lehet meghallgatni. (Vagy bármelyik okostelefonos podcast app letöltése után a “G7 Beszélgetések”-re feliratkozva).

Móricz szerint érdekes, hogy a saját pénzpolitikával rendelkező régiós országok – Lengyelország, Csehország, Románia és Magyarország – hasonló helyen vannak a gazdasági ciklusban, tehát éppen erős a konjunktúra, de máshogyan reagálnak erre. Míg Csehországban például a költségvetési és a monetáris politika is visszafogja a gazdaságot (aminek következtében felértékelődik a cseh korona), addig a román és a magyar út inkább tolerálja az inflációt, hogy gyenge maradhasson a nemzeti deviza.

Magyarország abból a szempontból is kilóg a régióból, hogy itt mind az állam, mind a jegybank prociklikus – tehát az éppen aktuális gazdasági trend hatását felerősítő – politikát folytat, mondta Móricz.*A költségvetési politika elsőre nem tűnik lazának, de ciklikusan kiigazítva már igen. A magyar jegybanki kamatláb pedig – az inflációhoz viszonyítva – a legalacsonyabb a régióban. A Magyar Nemzeti Bank egyébként most még megteheti, hogy folytassa a laza monetáris politikát, mert az utóbbi évtizedben sikerült az ország devizaadósságainak nagy részét eltüntetni. Ezért nem olyan létfontosságú kérdés az árfolyam, mint korábban, amikor a deviza államadósságot és a devizahiteleseket is figyelembe kellett vennie.

A devizaadósságok eltüntetését valójában annak köszönhetjük, hogy évek óta vastagon pozitív az ország nettó finanszírozási képessége (tehát a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg egyenlege). Ebben viszont megkerülhetetlen szerepet játszik az országba beáramló uniós pénztömeg. Ez a külfölddel szembeni többlet így is, úgy is magyar államkötvényben kötne ki, attól függetlenül, hogy az állam felpörgeti-e a – jelenleg évente a GDP fél százalékába kerülő – lakossági állampapír-vásárlásokat, mondta Móricz.

Az EKB az előző háborút akarja megnyerni Móricz szerint, nagyon rettegnek a deflációs spiráltól, és ezért elvesztegetik a lehetőséget, hogy a jó körülmények idején szigorítsanak, hogy később, amikor kell, lehessen honnan lazítani. A magországok szempontjából túl laza monetáris politika azért is hátrányos, mert függővé teszi a bankrendszert. Ezzel együtt annyira nem tragikus a gazdasági helyzet Európában, hiszen csökkenő lakosság mellett az alacsony GDP-növekedés is nagy sikernek számít.

Kövesd a G7 Beszélgetéseket Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon és feliratkoztál a hírlevelünkre.) Korábbi vendégeink:

(A podcast gyártásában közreműködött: Bagyinszki Dániel)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast európai központi bank Hold Alapkezelő Magyar Nemzeti Bank mnb monetáris politika móricz dániel podcast Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Stubnya Bence
2025. február 1. 06:08 Podcast

Mosolygósnak mondják a filippínó vendégmunkásokat, de sokuk lesz depressziós Magyarországon

Többszörösen kiszolgáltatott, sérülékeny csoport az itthon dolgozó EU-n kívüli vendégmunkásoké, a magyarok pedig saját kiszolgáltatottságuk miatt bizalmatlanok velük szemben. G7 Podcast!

Holtzer Péter
2025. január 25. 06:01 Podcast

Amikor jön a gyerek és beléd rúg, akkor nem az az első gondolatod, hogy ez a gyerek bajban van

A pedagógusok, nevelők nincsenek felkészülve a viselkedészavaros gyerekek kezelésére, ebben igyekszik segíteni a NoBadKid – Pressley Ridge Alapítvány.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.