Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. március 7. 16:24 Világ

Megijedtek az európai jegybankárok, ezért újabb adag ingyenpénzt adnak a bankoknak

“Egy sötét szobában kis léptekkel mozogsz. Nem futsz, de azért változtatod a helyed.” Ezzel a sejtelmes képpel próbálta érzékeltetni mai sajtótájékoztatóján az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi, hogy milyen nehéz helyzetben kell döntéseket hozniuk az eurózóna monetáris politikájáról.

Az EKB a mai döntése hatalmas fordulatot hoz: felhagynak az eddigi, szigorítás felé mutató iránnyal, és újra lazítani kezdenek. Néhány hónappal azt követően, hogy véget ért az előző, 2600 milliárd dolláros kötvényvásárlási program, újabb olcsó hitelprogramot indítanak az európai bankoknak, és a kamatemelés kezdetét is a távolabbi jövőbe csúsztatták. Az EKB mérlegében lévő kötvények hozamait is teljes egészében befektetik új kötvények vásárlásába.

A nagy fordulat oka, hogy az EKB megijedt a világon többfelé, de Európa fejlettebb országaiban különösen erősen érezhető gazdasági lassulásra. Ugyan Draghi szerint továbbra is csekély a recesszió kockázata, az EKB gazdasági előrejelzéséből (pdf) azért kiderül, hogy növekedést nem igazán, legfeljebb tetszhalott állapotot várnak az európai gazdaságtól az európai monetáris politika irányítói. Erre az évre például mindössze 1,1 százalékos GDP-bővülést jósolnak, és a következő két évre is csak 1,5-1,6 százalékot, ami kevés, és még a korábbi, szintén nem túl erős növekedési várakozásokhoz képest is néhány százalékpontnyit lefarag.

A helyzetet, ahogyan az utóbbi években mindig, úgy most is tovább bonyolította a centrum-periféria probléma. Az európai jegybank politikája ugyanis nem ugyanolyan helyzetben lévő gazdaságokat érint. Olaszország például lényegesen rosszabb helyzetben van, mint mondjuk Írország – nekik viszont mégis olyan kamatpolitikát kell találniuk, ami ezeknek a különböző szerkezetű és más helyzetben lévő országoknak megfelelnek.

Ráadásul az EKB élénkítése azért is különösen fontos, mert enélkül nem sok forrása volt a növekedésnek a kontinensen a válság óta, miután a kormányok jellemzően csak megszorításokat folytattak. Az európai jegybank mostani helyzete arra is rámutat, hogy mennyire nehéz lejönni arról a rendkívüli monetáris élénkítésről, amit a válság után be kellett dobni. Most például úgy lazítanak, hogy válságos helyzetnek nyoma sincs.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKevesebb pénzt, de tovább pumpál az európai jegybankÉs amíg pumpál, addig biztosan nem emel kamatot. Úgy szigorított leheletnyit az Európai Központi Bank, hogy abból alig lehet majd érezni valamit.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Nagy Zsolt
2023. május 27. 17:32 Pénz, Világ

Orbánék új barátja élőben mutatja meg, hogy kell nagyban Monopoly-t játszani

A háború után meglóduló energiaárak alaposan kitömték a katari államkasszát, és a pénzt nem restek részben a külpolitikai céljaik mentén befektetni.

Váczi István
2023. május 26. 16:49 Világ

Van fontosabb földgáz is az orosznál Kína számára

Miközben az új orosz vezetékkel kapcsolatos döntést halogatják, Közép-Ázsia felé ők szeretnék felgyorsítani a megvalósítást.

Váczi István
2023. május 26. 09:24 Világ

Jelentősen felgyorsult az amerikai fegyverek Ukrajnába áramlása

A háború tavaly februári kirobbanása óta 30 százalékkal sikerült gyorsítani a szállításokon.

Fontos

Banyár József
2023. május 28. 17:35 Élet

A gyermeknevelés luxussá vált, ezt akartuk?

A jövő nemzedék felnevelése a társadalom egyik legfontosabb befektetése, de ezt mintha senki sem akarná tudomásul venni, amikor a gazdaságról vagy a nyugdíjrendszerről van szó.

Jandó Zoltán
2023. május 28. 04:32 Adat

Ősszel annyi gázunk lesz, hogy nem tudjuk majd hova tenni, az árak bezuhanhatnak

Ha ilyen ütemben folytatódik a betárolás, szeptember elejére elérhetjük a szinte teljes töltöttséget. Tavaly emiatt egy hónap alatt nyolcadára esett a gázár.

Trippon Mariann
2023. május 27. 13:03 Pénz

Fordul a kamatciklus a világban?

Az előző időszak masszív kamatemelései után a fejlett gazdaságokban tetőzött vagy hamarosan tetőzik a szigorítási ciklus, a piacok már a várható kamatcsökkentésekre fókuszálnak.