Huszonöt százalékos részesedést szerzett az Orbán-család egyik meghatározó bányaipari cégében Orbán Dávid, a miniszterelnök unokaöccse. A Gánt Kő Kft.-t eddig teljes egészében a kormányfő édesapja birtokolta, ám Orbán Győző január 1-jén a cég negyedét unokájának ajándékozta.
Előzmények: Orbán Dávidnak nem teljesen ismeretlen terep a bányászat, több ágazatbeli cégben is van már érdekeltsége.
A főtevékenysége szerint kavics-, homok- és agyagbányászattal foglalkozó Murobán Kft.-ben 2017 óta tulajdonos, tavaly ősszel pedig egyedül is alapított egy céget: a kőfejtésre, illetve gipsz és kréta bányászatára szakosodott Timolod Kft.-t.
Emellett épp három évvel a mostani ajándékozás előtt az Orbán-család legnagyobb bányacégénél, a szintén Orbán Győző többségi tulajdonában álló Dolomit Kft.-nél is ügyvezetővé nevezték ki.
Miért fontos ez? A Dolomit és a Gánt Kő Kft.-k biztosították az elmúlt években a miniszterelnök szüleinek rohamos gazdagodását, jelentős részben annak köszönhetően, hogy a cégek jóval a piaci átlag feletti nyereségrátával működnek.
A pénz forrása pedig nem ritkán az állam: a Direkt36 korábban több olyan esetet feltárt, amikor beszállítóként állami pénzhez jutottak az Orbán-család cégei, 2020-ban pedig közbeszerzésen megnevezett alvállalkozóként is feltűnt a Dolomit Kft.
Ez jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy Orbán Viktor szülei tíz év alatt több mint 10 milliárd forintot vettek ki a bányabizniszből.
Mi várható? A generációváltás nem meglepő folyamat, hiszen a miniszterelnök édesapja, a bányacégeket irányító és többségében birtokló Orbán Győző idén már 85 éves lesz.
Korábban úgy tűnt, hogy a cégeket fiai, a kormányfő testvérei vehetik át, ám a fiatalabb Orbán Győző és Orbán Áron nagyrészt kikoptak a bányabizniszből.
Orbán Áron, aki egy időben a bányavállalatokhoz kapcsolódó logisztikát intézte, az elmúlt időszakban már a fegyverkereskedelemben aktív, továbbá vízumügyekkel foglalkozik. Az ifjabb Győző pedig korábban tucatnyi pozíciót vitt a családi cégekben, ezekből azonban mára csak kettő maradt.
Ez alapján egyre inkább úgy tűnik, hogy a bányákat a család következő generációja veheti át. Ennek a fokozatos előkészítése lehet Orbán Dávid egyre aktívabb szerepe a vállalatokban.
Még a sokszor botrányoktól hangos tao-támogatási rendszer mércéjével mérve is szokatlanul kacifántos a Szombathelyre tervezett kézilabdacsarnok története.
Ezúttal sem sikerült tartani a hiánycélt, de eddig is azt hangsúlyozták, hogy a lényeg a csökkenő trend. Ezt pedig könnyebb magasabb bázisról folytatni.
A várt befektetési boom forrásai homályosak, a kereskedelmi háborúval kapcsolatos optimizmus pedig a magyar gazdaság kitettségei miatt túlzottnak tűnik.