Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. november 26. 16:55 Közélet, Pénz

Nem a tízforintos benzinár-emelés miatt bénult meg Franciaország

Hetek óta tíz- és százezerek tüntetnek Franciaországban a kormány ellen. A tiltakozásokat látszólag az váltotta ki, hogy januártól 2,9, illetve 6,5 eurócenttel emelik a benzin és gázolaj literenkénti árát, vagyis tíz és húsz forinttal lesznek drágábbak az üzemanyagok.

Egy ilyen kis áremelés még Magyarországon sem számít nagy összegnek. Az üzemanyagok árát leginkább amúgy is a világpiaci folyamatok befolyásolják, az utóbbi időben éppen esik ezek hatására a benzin és a gázolaj. (Magyarországon most 360 forintba kerül egy liter benzin, miközben hat éve még 451 forint volt.)

Franciaországban is inkább csak ürügy volt a benzin a kormány utóbbi hónapokban hozott gazdasági döntései miatt. Az adóemelés bejelentése miatt felháborodott autósokhoz nagyon hamar csatlakoztak a francia kormány gazdaságpolitikájával elégedetlen tömegek is.*A demonstrálók a gépkocsikban kötelezően tartandó láthatósági mellényt vették magukra a tiltakozások elején. Innen kapták a „sárga mellényesek” nevet a tüntetők.

Első hallásra meglepő, de a franciák a leginkább egy adócsökkentés miatt vannak felháborodva. A francia kormány megszüntette a több évtizede hatályos vagyonadót 1,3 millió eurós vagyonhatár alatt. Korábban az ingatlanok mellett a nagy értékű műtárgyaktól a yachtokon át az ékszerekig és a befektetésekig szinte minden nagy értékű vagyontárgyra kivették ezt az adót, a jövőben viszont csak az ingatlanokra szűkítik a hatályát.

Ilyen jogcímen eddig 4-5 milliárd euró folyt be a francia költségvetésbe, az új szabályok szerint jövőre már csak 850 millió eurós bevételre számíthat a büdzsé. A vagyonadót még Francois Mitterand vezette be azért, hogy abból finanszírozza a szociális segélyeket.*1986 és 1988 között Jacques Chirac felfüggesztette, majd a nagy felháborodás miatt újra bevezették. A franciák számára ez az egyenlőség szimbóluma volt.

Macron ezzel párhuzamosan visszavágta a szociális segélyeket, lazított a munkajogi szabályokon – könnyebb valakit kirúgni, mint eddig -, és a társasági adót is mérsékelte. Ez így együtt már sok volt az erős baloldali hagyománnyal bíró Franciaországban. A tüntetők szerint Macron egyértelműen a gazdagokat támogatja.

A francia kormány eközben azt várja az intézkedésektől, hogy gyorsul a gazdasági növekedés, és azok a jómódúak, akik a magas vagyon- és jövedelemadó miatt menekítették ki a pénzüket az országból, visszautalják azt és belföldön fektetik be. Ez az elgondolás azonban sok franciának alapvetően gyanús.

Nem tesz jót Macron népszerűségének az sem, hogy a költségvetési szigort a többi gazdaságpolitikai cél elé helyezte, ami egyet jelent az állami kiadások további csökkentésével. A kormány hozzá akar nyúlni a nyugdíjrendszerhez, meg akarja szüntetni a sztrájkokra egyébként is hajlamos közalkalmazottak és köztisztviselők privilegizált helyzetét. Emellett Macronék a munkanélküli segélyeket is meg akarják vágni. Jövőre a várt inflációnál alacsonyabb mértékben nőnek a nyugdíjak és a szociális segélyek.

Ez egyértelműen veszteség a legtöbb franciának, legalábbis akik nincsenek jelen az aktív munkaerőpiacon. A munkavállalóknak azonban egyértelmű nyereség, hogy a túlóráért járó bér után nem kell adót és járulékot fizetni, vagyis sokkal több pénzt vihetnek haza.

Az országos demonstrációkból az látszik, hogy Macron reformjai egyelőre nem találtak megértő fülekre a francia társadalomban. Májusban lesznek az európai parlamenti választások, amelynek során Macron gazdaságpolitikáját is értékelni fogják a választók.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA franciák leszámolnak a szénnel, közben Európa hatoda kizöldültKözel a 20 százalékos cél elérése, igaz, a megújuló energia sok esetben, például Magyarországon még mindig fa- és hulladékégetést jelent.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz demonstráció Emmanuel Macron Franciaország sárga mellényesek Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 17:05 Közélet, Világ

Uniós forrásokat bukhat Magyarország az arcfelismerő rendszer miatt

Ha sikerül a kormánynak kiépíteni olyan rendszert, amely megfelel az uniós AI-szabályozásnak, akkor is sértheti az Alapjogi Chartát.

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.

Stubnya Bence
2025. április 23. 12:54 Élet, Közélet

Beindult a projekt, amivel rengeteget spórolhatnak a Budapesten tanuló egyetemisták

Kisajátította a Diákváros területeit a magyar állam, viszont az eredeti tervekhez képest jóval szerényebb formában jöhet létre az Diákváros.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 26. 06:06 Podcast

Kimarad a nagy európai hadiipari fejlesztésekből Magyarország, és ennek jó oka van

Európában rég nem látott hadiipari fejlesztések zajlanak, de Magyarországon nincsenek olyan cégek, amelyek ebből igazán profitálni tudnának.

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Eddig 4,6 milliárd forintot kaptak a háztartások energetikai otthonfelújításra az erre irányuló támogatás keretében az Energiaügyi Minisztérium szerdai közleménye szerint, ami töredéke a programban elérhető keretösszegnek, és a felújításra szoruló családi házak milliós nagyságrendű számához képest is csekély értéknek tekinthető.

Tovább olvasom

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.

Tovább olvasom

Csökkent a gyilkosságok száma az Európai Unióban az elmúlt évtizedben, 2013 és 2023 között 15,2 százalékos visszaesésről számolt be friss jelentésében az Eurostat. Ugyenezen időszakban Magyarországon megfeleződött a szándékos emberölések száma, aminél jelentősebb javulás csak Romániában, Litvániában, Észtországban és Máltán következett be.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 24. 06:05 Világ

Mi lesz, ha a világ nem pénzeli tovább Amerikát?

A pénzpiaci felfordulás furcsa módon segíti Trump céljának elérését, de súlyos pénzügyi kockázatokkal és jelentős életszínvonal-csökkenéssel fenyeget.

Tovább olvasom

Sok hibát vétett a BYD az európai terjeszkedésének első szakaszában, és azóta több intézkedéssel is megpróbálta ezeket a hibákat korrigálni a kínai járműgyártó. A változások többek között a szegedi üzemét és a magyarországi jelenlétét is érintik majd.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 23. 15:07 Világ

A világ legnagyobb gázmezőjéből jöhetne vezetéken Európába a földgáz, de sok az akadály

Tervek már 15 éve is készültek, de a belátható jövőben csak cseppfolyósított formában jön kontinensünkre Katarból a földgáz.

Tovább olvasom

Stubnya Bence
2025. április 23. 06:06 Pénz, Világ

Miért nézi tétlenül ezermilliárdok elégését Trump, ha imádja a tőzsdét?

Elképzelhető, hogy népszerűségvesztést is bevállal a világrendszerváltás érdekében, de az első elnöksége alatt megszokott formula is működhet még.

Tovább olvasom

Unciánkénti 3500 dollár fölé is benézett kedden az arany árfolyama, miután Donald Trump amerikai elnök ismét a dollár gyengülését okozta, ezúttal azzal, hogy az amerikai jegybanktól sokadszorra kért elég határozottan azonnali kamatcsökkentést.

Tovább olvasom

Kiugróan sok használt autó cserélt gazdát márciusban, a lakosság a reáljövedelmek növekedését most kezdte el arra fordítani, hogy a korábban elhalasztott autóvásárlásokat pótolja – értékelte a JóAutók.hu a DataHouse friss adatait.

Tovább olvasom

A tavalyi, előzetes adatok szerint hazánk a GDP 18 százalékának megfelelő összeget fordított közkiadások formájában a szociális védelem céljaira a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) statisztikája alapján.

Tovább olvasom