Aggódva figyelheti Mészáros Lőrinc, szétszakad-e új cége alatt az ország
A bosznia-hercegovinai konfliktus alakulása Mészáros Lőrinc cégcsoportja számára sem közömbös. A leggazdagabb magyar cementgyárának ugyanis a Boszniai Szerb Köztársaság fővárosában, Banja Lukában működik egy betonkeverő üzeme, a vállalat más részei viszont az ország másik felében találhatók.
Előzmények: az 1995-ös daytoni békemegállapodás óta az ország a Boszniai Szerb Köztársaságból és a Bosznia-Hercegovinai Föderációból áll, az egységet pedig egy nemzetközi főképviselő – jelenleg Christian Schmidt – fogja össze. Ő törvényeket hozhat és vonhat vissza, a daytoni egyezménynek ellentmondó képviselőket pedig menesztheti.
A szerb országrész elnökét, Milorad Dodikot egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a szövetségi bíróság, és hat évig eltiltotta a közügyektől. Azért ítélték el, mert aláírta a nemzetközi főképviselő intézményeinek és hatáskörének elutasításáról szóló törvényt.
Dodik nem fogadta el az ítéletet, sőt, csütörtök este a boszniai szerb parlament megszavazta a régió igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségi rendszertől. Ez azt jelenti, hogy a bíróságok, az ügyészség és a rendőrség sem illetékes többé a szerb országrész területén.
Az elnök azt is mondta az ítélet után, hogy „nincs többé Bosznia-Hercegovina”.
Reakciók: a héten Aleksandar Vučić szerb elnök Banja Lukába utazott, és támogatásáról biztosította Dodikot. Orbán Viktor közösségi oldalán állt ki a boszniai szerb elnök mellett, aki 300 magyar terrorelhárító érkezésével is eldicsekedett (bár csak 70-en voltak).
Donald Trump volt ügyvédje, Rudy Guliani is megjelent Banja Lukában, sőt, egy Make Srpska Great Again-sapkában beszédet is mondott. Az N1 tudósítása szerint a 80 éves ügyvéd nem igazán tudta, miért gyűlt össze a tömeg, amely előtt beszélt, mindenesetre Dodiknak átadott egy Make America Great Again-sapkát.
Alulnézet: Mészáros Lőrinc egyik cége 76 milliárd forintért vette meg a Lukavac cementgyárat 2023 végén, az összeg 70 százalékát az állami Magyar Fejlesztési Bank hitele adta.
A Lukavac évente több mint egymillió tonna cementet állít elő a bosnyák-horvát országrészben található gyárában, és emellett 50 százalékos részesedése van a közeli Vijenac mészkőbányában, amely más üzemeknek és építőipari vállalatoknak is szállít adalékanyagot.
Ugyanebben az országrészben, Szarajevóban van az egyik betonüzem, a másik viszont az említett módon a szerb részen, Banja Lukában. Ezekben összesen 700 ezer tonna építőanyag készül.
Mi következik? A nemzetközi politika gyökeres átalakulása közben nem könnyű megítélni, de az ország tényleges szétszakadása egyelőre nem tűnik valószínűnek.
Mészáros vállalatának inkább az kedvezne, ha Dodik háttérbe vonulna vagy lemondana, oroszbarát hozzáállása és szeparatista törekvései miatt ugyanis az Európai Unió szankcionálta a Boszniai Szerb Köztársaságot. Ennek feloldásával nagyszabású építkezések indulhatnának a térségben.
A régiónkon belül nagy eltérések vannak abban, hogy az egyes országok adórendszerei mekkora mértékben támaszkodnak különféle adónemekre - derül ki a Niveus nevű adótanácsadó cég elemzéséből.
Az állami pályázat 9 milliárd forintos támogatási keretösszegéből már csak 3 milliárd forint maradt, ezért érdemes gyorsan lépniük az érdeklődő cégeknek.
Vizsgálatot indított az Európai Bizottság a magyar kormánnyal szemben az arcfelismerő technológia lehetséges használata miatt - írta meg a Politico. A kormány többek között a tüntetéseken és a betiltott Budapest Pride rendezvényen azonosítaná ennek segítségével a résztvevőket.
Lengyelország várhatóan igénybe veszi az uniós védelmi költségvetés-bővítési lehetőséget – írja a Reuters a lengyel pénzügyminiszter tájékoztatása alapján.
Eddig 4,6 milliárd forintot kaptak a háztartások energetikai otthonfelújításra az erre irányuló támogatás keretében az Energiaügyi Minisztérium szerdai közleménye szerint, ami töredéke a programban elérhető keretösszegnek, és a felújításra szoruló családi házak milliós nagyságrendű számához képest is csekély értéknek tekinthető.
Csökkent a gyilkosságok száma az Európai Unióban az elmúlt évtizedben, 2013 és 2023 között 15,2 százalékos visszaesésről számolt be friss jelentésében az Eurostat. Ugyenezen időszakban Magyarországon megfeleződött a szándékos emberölések száma, aminél jelentősebb javulás csak Romániában, Litvániában, Észtországban és Máltán következett be.