Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. január 3. 17:03 Adat, Pénz

Elkezdődik a magyar kilábalás a válságból, de milyen messzire jutunk idén?

Elszállt infláció, csökkenő reálbérek, összeeső fogyasztás, zsugorodó gazdaság – címszavakban ezek voltak 2023 meghatározó trendjei a magyar gazdaságban. Hacsak nem jön valamilyen újabb külső sokk, ezeket szinte biztosan magunk mögött hagyjuk idén, ám az egyelőre nyitott kérdés, hogy mennyire lesz lendületes a gazdaság az új növekedési pályán.

A 2023 egészét jellemző inflációs adatot többnyire 17,6-17,8 százalék körülire várják az elemzők, míg idén 4-6 százalék közelébe mérséklődhet az áremelkedés üteme. A gazdaságot fékező pénzromlás tehát jócskán lelassul, ám jegybanki a három százalékos inflációs cél elérésére csak 2025-ben mutatkozik esély a Magyar Nemzeti Bank decemberi Inflációs jelentése szerint.

Idén ugyanakkor két belső tényező érdemben hathat az árnövekedés irányába: januárban két részletben, összesen 41 forinttal emelkedik az üzemanyagok jövedéki adója, továbbá a tavaly júliusban bevezetett új hulladékgazdálkodási rendszer miatt megemelkedő vállalati költségek is begyűrűznek a fogyasztói árakba 2024 közepéig – az MNB becslése szerint a 2023. és 2024. évi inflációt is 0,1–0,2 százalékponttal emeli meg elsősorban az élelmiszerek és a napi fogyasztási cikkek árain keresztül a Mol-leányvállalat Mohu 35 évre szóló koncessziója köré épített szisztéma.

A reálbérek a 2023-as csökkenés után idén újra növekedhetnek a dezinfláció következtében, aminek révén fordulhat a háztartások fogyasztásának alakulása: 2023 elejétől a lakosság durván visszafogta a költéseit, ám 2024-ben növekedés várható e tekintetben, bár a 2022-es szinthez képest viszonylag mérsékelt ütemben (igaz, tavalyelőtt az országgyűlési választások előtti nagyvonalú kormányzati intézkedések kiugró fogyasztást eredményeztek).

A tavalyi recesszió után idén várhatóan a GDP is növekedni fog, az uniós átlagnál gyorsabb, de régiós összehasonlításban csak gyenge-közepes mértékben a GKI becslése szerint. Kérdés, hogy történik-e átrendeződés a bruttó hazai terméket tekintve a térségbeli országok között, miután Magyarország – amely viszonylag gyorsan lábalt ki a koronavírus-járvány után – visszakerült a régiós átlag közelébe, derül ki a jegybank számításaiból.

A grafikonon láthatónál egyébként a kormány optimistább, a Pénzügyminisztérium csak enyhén (3,6 százalék), a gazdaságfejlesztésiről Nemzetgazdasági Minisztériumra átkeresztelt tárca jelentősebben (4 százalék).

A gazdasági kilátásokat továbbá alapvetően meghatározzák az uniós pénzek sorsa, amivel kapcsolatban az utóbbi napokban több pozitív fejlemény is volt, nem utolsósorban az első utalások megérkezése december végén, illetve január elején.

A jogállamiságot övező vita azonban továbbra is fennáll a magyar kormány és az Európai Unió között, így az elméletileg elérhető uniós támogatásoknál kevesebbre lehet számítani, miközben a költségvetés kamatkiadásai jócskán megnőttek, és idén tovább emelkednek, megközelítve a 2021-es szint háromszorosát az MNB prognózisa szerint. Ahogy a Bloomberg szerdai cikke felhívta rá a figyelmet, a jegybank által becsült, a GDP arányában 4,3 százalékos tavalyi adósságszolgálat a legmagasabb az EU-ban, bőven megelőzve az egyébként jóval eladósodottabb Olaszországot.

Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexen megjelent cikkében azzal árnyalta, hogy tavaly a lakosság állampapírokon realizált kamatbevétele elérte a GDP 2 százalékát, ami segíthet a fogyasztás helyreállításában. Idén várhatóan ez az összeg még nagyobb lesz, azonban – ahogyan Elek Péter pénzügyi szakértő kedden a G7-en megírta – lehet, hogy ez nem fogyasztásban csapódik majd le, hanem az ingatlanpiacon keres magának helyet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyarok lettek a régió spórolórekorderei az év elejénA lengyeleknél, szlovákoknál és cseheknél is nagyobb mértékben fogták vissza a vásárlásaikat az év elején.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEnnyire rossz GDP-adatokra senki sem számított, irreálissá vált a kormány idei célja a növekedésrőlEgy éve recesszióban vagyunk, még a koronavírus-járvány sem döngölte így földbe a gazdaságot.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA rezsicsökkentést fizetjük ki, amikor árat emelnek a cégek az új hulladékos teher miattA lakossági hulladékszállítási díjak szinten tartását a vállalatok nagyobb terhelésével igyekszik biztosítani a kormány. Sok cég áthárítja vevőire az új fizetnivalót.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Pénz előrejelzés fogyasztás GDP-növekedés infláció Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.