Hírlevél feliratkozás
Virovácz Péter Szőnyi Dávid
2024. április 15. 04:34 Közélet

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

(Virovácz Péter vezető elemző, Szőnyi Dávid elemző gyakornok az ING Banknál. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

A 2023-as recesszió után az idei év a növekedés éve lehet, melyhez a fogyasztás bővülésétől várjuk az érdemi hozzájárulást. A reálbérek alakulásában már tavaly szeptemberben elérkezett a fordulat, és azóta mindenki azt találgatja, hogy vajon mikor tükröződik vissza a markáns pozitív reálbér-növekedés a kiskereskedelmi adatokban.

Bár hónapokkal ezelőtt megjegyeztük, hogy a fogyasztás helyreállása lassú és graduális folyamat lesz, mégis a kiskereskedelem gyenge évkezdése némi meglepetést okozott. Emögött most három fő okot emelnénk ki, amelyek hozzájárulhattak a kiábrándító teljesítményhez.

Először is a jelenlegi folyamatok arra utalhatnak, hogy a kiskereskedelmen belül az élelmiszerforgalomban egy minőségi javulást látunk a mennyiségi bővülés helyett. Ezt azért fontos kiemelni, mert a magyar kiskereskedelmi adat fő mutatóként a volumenváltozást veszi figyelembe, szemben például az amerikai adattal, amely az értékváltozást emeli ki. Ebből kifolyólag, ha például korábban vásároltunk tíz zsemlét a legolcsóbb fajtából, és most csak nyolc, de drágább, (remélhetőleg) jobb minőségű zsemlét vásárolunk, akkor végeredményben csökken az élelmiszerforgalom. Ez nem meglepő, hiszen a volumen valóban csökkent, annak ellenére, hogy ugyanakkora vagy akár nagyobb értékben vásároltunk.

Ezt a hatást figyelembe véve nézzük meg a februári, szezonálisan és naptárhatástól tisztított adatokat. Amíg az élelmiszerüzletek forgalma volumenben csak 0,7 százalékkal bővült az előző hónaphoz képest, addig az értékváltozás 2,5 százalékos volt. Rögtön felmerül a kérdés, hogy vajon az infláció mennyit dobhatott az értékváltozáson, és kiderül, hogy a februári havi átárazási ütem ennél a komponensnél csupán 0,4 százalékra tehető.

Összességében tehát úgy tűnik, hogy

a gyenge élelmiszerforgalmi adatok mögött már megjelenik a minőségi javulás, amely a helyreállás első fázisa.

Ezt követheti a második fázisban a mennyiségi javulás, amely már a volumenadatokon át a fogyasztás bővülését is segítheti. Arra azonban, hogy ennek érdemi hatását lássuk, vélhetően az év második feléig várni kell.

A fogyasztás bővülésének elengedhetetlen feltétele a fogyasztói bizalom javulása is. Ebben a tekintetben, habár volt előrelépés a 2022 végén látott mélyponthoz képest, mégis a mutató jelenleg valamivel elmarad a historikus átlagtól. Tehát összességében: bár javul a kép, de az óvatossági motívum nem oldódott eleget ahhoz, hogy a háztartások fogyasztása számottevően beinduljon. Fontos kiemelni, hogy a felmérések részletei alapján

romló tendenciát láthatunk a háztartások anyagi helyzetének előretekintő megítélésében,

amely szintén fékezheti az azonnali fogyasztásbővülést, hiszen ez az óvatossági megtakarításokat ösztönzi.

Az év elején a lakossági állampapírok jelentős mértékű kamatfizetésétől is remélhettük, hogy valamelyest lecsapódhat a kiskereskedelemben. Ugyanakkor ezt a hipotézist több okból is cáfolták az adatok.
Egyrészt, az állampapírok túlnyomó többsége annak a tehetősebb rétegnek a kezében van, amelynek fogyasztási határhajlandósága markánsan kisebb az alacsonyabb keresetűekénél. Így tehát

a kuponfizetések nagy részét nem a reálgazdaságban költötték el,

hanem befektetési termékekben jelentek meg, főként befektetési alapokban, részvényekben és állampapírokban.

Ugyanakkor az eddigi adatok alapján idénn a bankbetétek állománya 295 milliárd forinttal emelkedett, melyhez vélhetően a kamatfizetések is hozzájárulhattak. Akár az is lehet, hogy a háztartások egy része nem költi el azonnal a beérkező kamatokat, hanem nagyobb értékű vásárlásokra tesz félre. Ha ez igaz, akkor ez még mindig a fogyasztás helyreállásának első fázisát, az értéknövekedést segítheti a volumenjavulás helyett, és utóbbi csak a vártnál akár nagyobb időbeli csúszással kezdődhet meg.

A gyenge évkezdés mögött harmadik tényezőként a romló munkaerőpiacot emelhetnénk ki. Az elmúlt hónapok adatai rávilágítottak arra, hogy Magyarországon folyamatosan csökken a foglalkoztatottság, és a felmérések alapján a várakozások sem túl rózsásak. Mindez rányomhatja a bélyegét a háztartások percepciójára, amely bizalomvesztést okozhat, és így az óvatossági motívum lassabb oldódását eredményezheti.

Ami pedig a bérdinamikát illeti, az év eleji jelentős béremelés kissé félrevezető lehet. Míg ugyanis a Randstad 2024-es bérvárakozásokra utaló felmérése alapján a munkavállalók 91 százaléka minimum 11 százalékos bérnövekedésben reménykedik, addig a munkáltatók 63 százaléka maximum 11 százalékos bérfejlesztést hajtana végre. Amennyiben a munkáltatók irányába leng az inga, úgy az alacsonyabb bérfejlesztés is negatívan hathat a háztartások fogyasztói bizalmának helyreállására, és természetesen a rendelkezésre álló reáljövedelmek bővülésére is.

Összességében tehát úgy tűnik, hogy idén

a gyenge külső kereslet mellett a gazdaság belső motorjai csak lassan indulhatnak be.

Azonban az óvatossági motívum fokozatos oldódásával az év második felében már kedvezőbb képet láthatunk a fogyasztási volumen dinamikájában.

Vélhetően a beérkező adatok fényében a kormányzat is realizálta, hogy mind a kiskereskedelem, mind az ipar a vártnál gyengébben kezdte az évet, így lefelé módosították korábbi előrejelzésüket, immáron csupán 2,5 százalékos GDP-bővülést prognosztizálva. Ez pedig egyre közelebb áll az ING Bank február óta érvényben lévő előrejelzéséhez, amely 2024 egészére 2,1 százalékos növekedést vetít előre.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet bizalom élelmiszer fogyasztás gdp kiskereskedelem mennyiség minpség statisztika Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2024. július 25. 08:56 Közélet

Gyomros a magyar gazdaságnak: fél hónapra teljesen leállhat Budapesten a konténerszállítás

Olyan rosszul ütemezték a pályafelújítást, hogy a nemzetközi áruforgalom tizedét lebonyolító terminálok egyikére sem lehet majd eljutni.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 04:50 Közélet, Világ

A földgáznál már lazán kiválthatná a kormány az orosz szállításokat

Az orosz gáz nagy részét már akkor is nélkülözni lehetne, ha a külügyminiszter tárgyalásain lebeszélt ügyleteknek csak a fele valósul meg.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.