Az áprilisival megegyező mértékben, 5,1 százalékkal emelkedtek az árak átlagosan múlt hónapban 2020 májusához képest. Ebben továbbra is az üzemanyagoknak van a legnagyobb szerepük, amelyek ára az olajár emlékezetes zuhanásának következtében tavaly tavasszal azelőtt rég nem látott szintre süllyedt.
A 95-ös benzin tavaly májusban a KSH hivatalos adata szerint 311 forintba került literenként, míg a gázolaj 330 forintba. Ehhez képest múlt hónapban a benzinért már 434, a dízelért 432 forintot kellett fizetni a kutaknál. A hivatalos súlyokkal számolva ebből az jön ki, hogy az üzemanyagok 36,2 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel ezelőtt, ami nem sokkal kevesebb, mint az áprilisi 39,2 százalékos drágulás.
A dohányáruk közel 20 százalékos drágulása sem meglepetés, és mivel ennek leginkább az év eleji (uniós kötelezettségből fakadó) adóemelés az oka, ez a hatás egész évben velünk marad az inflációban.
Az élelmiszerek közül a KSH rövid felsorolása szerint kiemelkedően drágult az étolaj (24,6 százalékkal), a tojás (8,7), a margarin és a száraztészta (7), a liszt (6,3), a gyümölcs- és zöldséglevek (6,2), valamint a rizs (6,1 százalék). Jelentősen olcsóbb a sertéshús lett 2020 májusához képest (mínusz 7,5 százalék). Az élelmiszerek átlagosan 2,6 százalékkal kerülnek többe, ami némileg magasabb (0,2 százalékponttal), mint az áprilisi adat.
Az étolaj és a liszt áremelkedését, valamint a sertéshús olcsóbbá válását mi is regisztráltuk a három diszkontlánc (Aldi, Lidl, Penny), valamint a Tesco árait az alapélelmiszerek egy meghatározott körében követő sorozatunkban. Általános áremelkedésnek nem láttuk nyomát, de a mi felmérésünk nem reprezentatív, a KSH sokkal több élelmiszer árváltozását figyeli, és nem csak az említett négy üzletláncban.
Az eleve magas várakozásokat is felülmúló áprilisi infláció után a mostani adat már nem számít meglepetésnek, ugyanakkor azt mutatja, hogy a pénzromlás üteme olyan szinten ragadt, amire 2012 ősze óta nem volt példa. 2021. első öt hónapjában az infláció 3,9 százalék volt, ami felülmúlja a 3 százalékos jegybanki célt, és már az ehhez képest plusz egy százalékpontos toleranciasáv tetejéhez is nagyon közel van.
Igaz, a jegybank már hetekkel ezelőtt egyértelművé tette, hogy lényegében kamatemelésre készül, ezt a szándékát legfeljebb megerősíthette a mai inflációs adat. Főleg úgy, hogy a hektikusan változó árú termékek (például az üzemanyagok) árváltozását nem tükröző maginfláció még gyorsult is, az áprilisi 3,1 százalék után 3,4 százalékra.
Adat
Fontos