Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. május 11. 10:03 Adat

Kilencéves csúcsra lőtte az inflációt az üzemanyagok drágulása

A bázishatás miatt lehetett számítani arra, hogy magas lesz az áprilisi inflációs adat, de az előző év azonos időszakához képest mért 5,1 százalék így is kellemetlen meglepetés.

Tavaly áprilishoz képest az üzemanyagoknál a legnagyobb a kontraszt, hiszen emlékezetes módon 2020 áprilisában fordult negatívba az olajár, és habár a benzinkutaknál azért nem fizettek az autósoknak, idehaza is ekkor érték el a mélypontot az üzemanyagok árai.

A KSH adatai szerint ekkor egy liter 95-ös benzin 293 forintba került, a gázolaj pedig 334-be, idén áprilisban viszont már 426, illetve 424 forintba. Ez alapján jön ki, hogy az üzemanyagoknál 39,2 százalékos áremelkedést mért a statisztikai hivatal.

Az év elején életbe lépett adóemelés miatt szintén sokat drágultak a dohányáruk, majdnem kereken ötödével kerülnek többe, mint egy évvel ezelőtt.

Az élelmiszerek közül a KSH rövid felsorolása szerint kiemelkedően drágult az étolaj (22,8 százalékkal), és szintén meghaladta az átlagos inflációt a rizs (7,7), a margarin (7,5), a liszt (7,4) és a száraztészta (6,8) áremelkedése. Átlagosan az élelmiszerek viszont csak 2,4 százalékkal drágultak, köszönhetően egyebek mellett annak, hogy a sertéshús 6,9 százalékkal olcsóbb lett.

A ritkább beszerzés miatt átlagemberként a tartós fogyasztási cikkek árváltozását nehezebb érzékelni, itt mindenesetre 3,4 százalékos inflációt mért a KSH. Az átlagot meghaladta például az új személyautók és kerékpárok áremelkedése (10,4, illetve 10,9 százalék), míg a konyhai és egyéb bútorok 5,5 százalékkal kerültek többe. Érdekes módon a használt autóknál 2,2 százalékos árcsökkenést mért a statisztikai hivatal, pedig a piaci jelzések alapján úgy tűnt, hogy itt is számottevő drágulás kezdődött.

Havi szinten 5,1 százalékos inflációra nincs is példa a KSH rövid, 2017 januárjáig tartó adatsorában, ennél nagyobb számot utoljára 2012 őszén láthattunk. Akkor az éves infláció is kifejezetten magas, 5,7 százalékos volt, azóta a 2019-es 3,4 százalék volt a csúcs.

Az idei első négy hónapban az infláció 3,6 százalék volt, ami még belefér a jegybank 3 plusz/mínusz 1 százalékos céljába, de a következő pár hónap után már – a továbbra is viszonylag erős bázishatás miatt – valószínűleg meghaladja majd azt. A nagy kérdés, hogy mi történik majd az év második felében, a jegybanki várakozásoknak megfelelően visszatér-e a pénzromlás egy mérsékeltebb pályára, vagy magasan marad, lépésre késztetve a döntéshozókat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKenyér, tej, tojás, hús, üdítő, ásványvíz – minden drágulni fogOlyan alapvető termékek ára ugrott akár duplájára is néhány hónap alatt, amelyeket rengeteg alapélelmiszer előállításánál használnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat benzin dohányáruk drágulás gázolaj infláció jegybank Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2023. december 2. 15:41 Adat, Vállalat

Lefeleződött a diósgyőri stadion megtérülési ideje, már csak 262 év

Újabb öt évig a diósgyőri futballcsapatot fenntartó cég üzemeltetheti a 2018-ban átadott, 13 milliárd forintból felújított miskolci stadiont.

Fabók Bálint
2023. november 30. 09:52 Adat

Mely magyar városok a leginkább vallásosok?

Kapuvár a római katolikusok, Nagyecsed a reformátusok, Kiskőrös az evangélikusok vallási központja a lakosság vallásossága alapján.

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 17:47 Adat, Élet

Budapesten a nők 77 , Észak-Magyarországon viszont kevesebb mint 63 százaléka dolgozik

A nemek közötti foglalkoztatási különbség Magyarországon átlagosan 9 százalékpontos, ami sokkal inkább az észak-déli, mintsem gazdasági alapú megosztottságra rímel.

Fontos

Pálos Máté
2023. december 5. 11:43 Közélet

A TikTokot nem tudja betiltani a kormány, úgyhogy a telefonokat tiltaná ki az osztálytermekből

Legutóbb Nagy-Britanniában léptek az egységes tiltás irányában, de Németországban például az iskolák saját hatásköre a kérdés. Most talán fordulat készül a magyar szabályozásban.

Debreczeni Anna
2023. december 5. 08:48 Élet, Támogatói tartalom

Csaknem egyhavi nettó átlagkeresetet költünk magánegészségügyi ellátásra évente, pedig volna olcsóbb megoldás

Magyarországon csak a lakosság 12 százaléka rendelkezik magán egészségbiztosítással.

Avatar
2023. december 4. 16:22 Közélet

Az MVM innovációja miatt ugrott meg az átalányt fizető gázfogyasztók számlája

Számos átalány fizetést/egyenletes részszámlázást választó háztartás nem érti, miért kaptak kiugró összegű számlákat a 2023-24 első hónapjaiban, miközben várható fogyasztásuk, a számláikban szereplő átalány mennyisége nem nő, esetleg még csökken is.