Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Az évből eddig eltelt négy hónapból kettőben abszolút rekord született, de 120 éves távlatban volt még egy top 10-es és egy top 20-as hónap is. Jó esély van rá, hogy ez lesz minden idők legmelegebb éve itthon is.

Lassan egy éve dőlnek a rekordok

Bár még nincsenek végleges adatok, de április lehetett zsinórban a 11. hónap, amikor megdőlt a havi globális hőmérséklet rekord. Tavaly június óta minden egyes hónapban magasabb átlaghőmérséklet mértek a Földön, mint az adatok rögzítése bármikor. Az előző év második felében különösen nagy volt a különbség a megelőző évekhez képest: a korábbi rekordokat is jellemzően 0,3 fokkal szárnyaltuk túl. Az idei első három hónapban kissé szűkült az olló, de abban nem volt változás, hogy mindent hónapban történelmi csúcsot regisztráltak.

 

Magyarországon nincs ilyen hosszú rekordsorozat, de itthon is kifejezetten magas volt a hőmérséklet ősszel, illetve az idei első négy hónapban szinte végig. Tavaly a 12. legmelegebb nyarat az abszolút legmelegebb ősz követte: szeptemberben minden korábban mért rekord megdőlt, de október is dobogós lett az átlaghőmérsékleti rangsorban. 

A tél ugyanakkor nem indult kiugróan enyhének, különösen az elmúlt évekhez képest. A decemberi 2,6 fok magasnak tűnhet elsőre, de az év utolsó hónapjában 2016 óta nem mértek negatív átlaghőmérsékletet, és csak az elmúlt tíz évben háromszor is meghaladtuk a 2023-as értéket. A január pedig az előző évhez képest akár hűvösnek is tűnhetett: a tavalyi volt a második legenyhébb január, amióta gyűjtik az adatokat: a 2023-as 2,85 foknál csak 2007-ben regisztráltak többet.

Más kérdés, hogy az elmúlt években tényleg enyhék voltak a telek. Korábban a G7 is írt például arról, hogy bár a kedvező időjárás is hozzájárult a földgázfelhasználás rezsiemelést követő csökkenéséhez, pont azért nem ez volt a visszaesés fő magyarázata, mert a hőmérséklet már a korábbi években sem indokolt volna magas fogyasztást.

Összességében az idei január így is a 20. legmelegebb lett az előző század kezdete óta. A február és a március viszont minden korábbi rekordot megdöntött. A második hónap hőmérséklete különösen magas volt. Egészen mostanáig a rekordot 2016 tartotta 5,56 fokos átlaggal. Az idén ehhez képest 8,12 fok volt, azaz több mint 2,5 fokkal dőlt meg a korábbi csúcs. A februári kelet-közép-európai hőmérséklet-anomáliát még a globális elemzésekben is kiemelték.

Március nem volt ennyivel melegebb a megszokottnál, de így is 0,3 fokkal döntötte meg a korábbi, 2014-es rekordot. Mindezek fényében már nem meglepő, hogy az idei volt az eddigi legmelegebb első negyedév Magyarországon. Sokat elmond, hogy ha a korábbi rekordhónapokat rakjuk egymás mögé, akkor is csak egy hajszállal szárnyaltuk volna túl az idei átlagot. 

Április első felében ugyanaz jellemezte az időjárást, mint a megelőző két hónapban: az első két hét alapján simán a harmadik rekord is megdőlhetett volna az idén. A hónap második felének lehűlése miatt ez végül nem történt meg, de az idei április így is a tíz legmelegebb között volt 1900 óta.

Mezőgazdasági hatások

A HungaroMet Zrt. agrometeorológiai elemzései szerint a hőmérséklet összességében eddig inkább kedvezett a mezőgazdaságnak, bár a szokásosnál melegebb időjárás lerövidítette a növények különböző fejlődési fázisait, ami termésveszteséget okozhat. Az őszi vetések két-három héttel járnak előrébb a fejlődésben a szokásosnál.

A problémát nem is a hőmérséklet, inkább a csapadék, illetve annak hiánya okozta. Április elején az Alföldön a talaj már kritikusan száraz állapotban volt. Ez különösen a napraforgó és a kukorica esetében jelentett problémát. Az elmúlt hetek esőzései ezen kissé segítettek, de összességében még mindig kevesebb csapadék hullott az idén a szokásosnál.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLecseng a rekordmelegben szerepet játszó El Niño, a hűvös vízfelszínt hozó La Niña lép majd a helyébeA Csendes-óceánt illető éghajlati jelenségek következményeit áttételesen világszerte lehet érzékelni, igaz, egyre inkább az üvegházhatású gázok kibocsátása a döntő tényező az időjárás alakulásában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációtEddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem az enyhe tél miatt csökkent a magyar gázfogyasztásAz elmúlt évekhez képest nem is volt kifejezetten meleg a fűtési időszakban, így a hőmérséklet-hatás a fogyasztáscsökkenés 10 százalékát sem magyarázza.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat felmelegedés hőmérséklet időjárás klímaváltozás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2024. november 5. 13:08 Adat, Élet

Nem lesz megfizethető lakhatás, amíg ilyen kevés lakás épül

Az építési kedv továbbra is mérsékelt, miközben a kereslet egyre nagyobb, jövőre pedig jön az állami élénkítés.

Jandó Zoltán
2024. november 4. 14:28 Adat, Közélet

A magas infláció miatt nő a bűncselekmények száma Magyarországon

Az elmúlt évek inflációja miatt sok olyan vagyon elleni cselekmény csúszhat át a bűncselekmény kategóriába, amely korábban csak szabálysértés lett volna.

Bucsky Péter
2024. október 31. 05:49 Adat, Vállalat

Annyit bukik a magyar állam egyetlen autópályán, mint amennyit gyesre költ

Miközben öt sztráda hozza az útdíjbevételek nagy részét, a kormány pénznyelőnek ígérkező gyorsforgalmi utakat építtet. Pedig már most is van elrettentő példa.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 6. 15:41 Élet

Négy nap alatt tízezer gyorshajtás: a lengyel példa is mutatja, hogy lehet javítani

A rendőrség is meglepődött, hogy élesítés után a tesztidőszakhoz képest nem csökkent az új sebességmérők által lefotózott gyorshajtók száma.

Stubnya Bence
2024. november 6. 12:52 Pénz, Világ

Közel lehetünk ahhoz, amikor a magyar lakosság is megindul a pénzváltókhoz

A Trump győzelmét követő újabb vámháború Magyarországnak is fájna, a várható intézkedések alapján pedig nagy nyomás maradhat a forinton.

Torontáli Zoltán
2024. november 5. 16:45 Közélet, Vállalat

Nagy Márton egyet tehet, hogy ne hűljön ki az étel a futároknál: visszaállítja a katát

Miután lerontották az ételfutárok megélhetési lehetőségeit, most megvizsgálják, vajon miért romlik a kiszállítási piacon a minőség.