Veresége ellenére pénzügyileg más ligában focizik a Fradi, mint a többi magyar csapat
Dávid győzte le tegnap Góliátot a labdarúgó Magyar Kupa döntőjében, legalábbis ha a Paks és Ferencváros anyagi lehetőségeit nézzük. A Fradi annyi pénzből gazdálkodik, hogy még a svájci és a belga bajnokságban is a gazdagabb csapatok közé tartozna, a Paks büdzséje viszont itthon is szerénynek számít.
Mi történt? A Paks szerda este hosszabbításban 2-0-ra legyőzte a Ferencvárost a labdarúgó Magyar Kupa Puskás Arénában, 52 ezer néző előtt rendezett döntőjében. Az FTC az idén zsinórban hatodszor nyerte meg a bajnokságot, a kupát azonban ugyanebben az időszakban csak egyszer hódította el.
A Fradi – különösen a bajnokságban látványos – dominanciája az elmúlt években nem véletlen: a csapat anyagi szempontból kiemelkedik a magyar mezőnyből. A Ferencváros költségvetése 2022-ben több volt, mint a 12 csapatos bajnokság nyolc legkevésbé vagyonos csapatának együttes büdzséje.
Az előnyről sokat elárul, hogy mikor pár hete felmerült a Gazprom és a Fradi együttműködése, Szabados Gábor sportközgazdász a Partizán adásában úgy fogalmazott: nincs is jelentősége, mennyi pluszpénzt hozna az ügylet, mert már most is „olyan különbség van a Ferencváros és a többi magyar csapat között, ami gyakorlatilag áthidalhatatlan”.
Számokban: a Fradi futballcsapatát fenntartó FTC Labdarúgó Zrt. összesített bevétele 2022-ben meghaladta a 17 milliárd forintot. Ennél a második leggazdagabb együttes, az akkor még a Mol-szponzorációból rengeteg pénzhez jutó Fehérvár is jó 8 milliárddal kevesebből gazdálkodhatott.
A csapatok többségének költségvetése pedig a Fradi büdzséjének hatodát sem érte el. A Paks teljes bevétele például csak 2,3 milliárd forint volt. A különbség egyáltalán nem új keletű: 2018 óta ez a helyzet, vagyis az anyagi előny és a bajnoki címek láthatóan erősen összefüggnek.
A hatalmas bevétel főleg a fizetésekben és a játékosvásárlásokban teremt a többi csapathoz képest sokkal jobb feltéteket a Fradinak. Az FTC Labdarúgó Zrt. személyi ráfordításai már 2022-ben is a 9,5 milliárd forintot közelítették, míg a versenytársaknál csak 2 milliárd forint volt az átlag.
A Fradi keretének értéke is kimagaslik a magyar mezőnyből. A csapatot fenntartó vállalat a futballisták játékjogát 7,1 milliárd forintos értéken tartotta nyilván könyveiben 2022-ben. Ugyanez például a Paksnál a 360 milliót sem érte el.
Felülnézet: a Fradi ezzel a költségvetéssel szó szerint más ligában is játszhatna, mint a hazai versenytársak. Az MLSZ egy tavalyi elemzése (pdf) szerint már a magyar bajnokság is kiemelkedik pénzügyi lehetőségeit tekintve a régióból, az FTC-re pedig ez különösen igaz.
Sőt, a Ferencvárosnak még a belga vagy a svájci bajnokságban sem kellene szégyenkeznie. Büdzséje ugyanis már 2021-ben is messze meghaladta az ezekben a ligákban számított átlagot, és innen sikerült 2022-ben további közel 40 százalékos bevételnövekedést elérnie a csapatnak.
Ez alapján a Fradinak nemzetközi szinten is jóval jobb eredményeket kellene elérnie, mint ami az elmúlt években összejött. Persze a belga vagy a svájci liga leggazdagabbjai így is előttük járnak, de az idén az Európa Liga nyolcaddöntőjéig jutó két prágai csapat például sokkal kevesebb pénzből gazdálkodik, mint a magyar bajnok.