Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. november 20. 10:04 Világ

Váratlan helyről kapott igazolást Trump kereskedelmi háborúja

Az amerikai elnök Kínával szembeni kereskedelmi izmozása időnként pillanatnyi ötletek által vezérelt intézkedések sorozatának tűnik, ám az EconPol Europe kutatói hálózat tanulmánya szerint nagyon is okosan válogatták össze a megvámolt tételeket.

Az Egyesült Államok eddig 250 milliárd dollár értékű kínai importra vetett ki vámot, ráadásul ezen belül 200 milliárd tarifája 10-ről 25 százalékra emelkedik január 1-től, ha addig nem születik áttörés az amerikai-kínai tárgyalásokon. Válaszként Kína eddig 110 milliárd dollárnyi amerikai importot vámolt meg, illetve teljesen leállította néhány amerikai agrártermék – például a szójabab – behozatalát, emlékeztet a Bloomberg.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjabb lépés a totális kereskedelmi háború feléWashingtoni idő szerint vasárnap éjfélkor életbe léptek a 200 milliárd dollárnyi kínai importra vonatkozó új amerikai vámok. Kína azonnal válaszolt.

Az Econpol tanulmánya szerint eddig az amerikaiaknak sikerült úgy összeállítaniuk a megvámolandó kínai áruk listáját, hogy az ennek nyomán bekövetkező áremelkedés a lehető legkevésbé fájjon az amerikai fogyasztóknak. Ennek érdekében olyan termékek kerültek a célkeresztbe, amelyeket más forrásokból is be lehet szerezni, vagy a drágulásuk nyomán a vásárlók könnyen helyettesíthetik őket valamilyen hasonló áruval. Ez pedig azt jelenti, hogy ha egy kereskedő el akarja adni a Kínából származó termékeket, akkor csak kis mértékben emelheti az árukat.

Így állt elő az a helyzet, hogy a tanulmányt jegyző két kutató, Benedikt Zoller-Rydzek és Gabriel Felbermayr szerint az amerikai cégeknek és fogyasztóknak csak a vámok miatt jelentkező pluszköltségek 18 százalékát kell állniuk, a kínai termelőknek pedig a 82 százalékát.

Ami az eddigi sajtóhírek fényében még ennél is meglepőbb, hogy az európai kutatók szerint az amerikai vámok el fogják érni azt a célt, amelyet Donald Trump akar: az érintett termékkörökben harmadával csökken az Egyesült Államok kínai importja, a kereskedelmi mérleg hiánya pedig 17 százalékkal esik majd vissza. Ráadásul közben az amerikai kormány még 18,4 milliárd dollárral gazdagabb is lesz a befolyó vámbevételek miatt.

Igaz, az európai kutatók megjegyzik, hogy ha az amerikai vámokat olyan termékekre is kiterjesztik, amelyeket nehéz máshonnan beszerezni, illetve alternatív árukkal pótolni, akkor megváltozhat a pozitív összkép. Az elemzés ezzel együtt is figyelemre méltó, hiszen a kereskedelmi háború által szintén fenyegetett – de a súlyosabb csapásokat egyelőre megúszó – Európából támasztja alá több szempontból is Trump ellentmondásos kereskedelempolitikáját.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy sikert már elkönyvelhet Trump a kereskedelmi háborúbanAláírták az új szabadkereskedelmi egyezményt az Egyesült Államok és Dél-Korea között. Ez az első azóta, hogy Trump elkezdte a kereskedelmi háborúkat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump egyesült államok kereskedelmi háború Kína vámok Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2023. június 4. 17:32 Világ

Ki húzza ki a magyar gazdaságot a gödörből? Nem Németország és nem is Kína

Bár itthonról nézve nincsenek súlyos problémáik, a világgazdaság centrumországainak egyikében sem túl fényesek a közeljövőre vonatkozó kilátások.

Váczi István
2023. június 4. 12:15 Világ

Meglepően keveset költ Oroszország az ukrajnai háborúra

Az invázió költségei egyelőre kigazdálkodhatók, így marad pénz jóléti intézkedésekre is.

Kolozsi Ádám
2023. június 4. 04:31 Közélet, Világ

Magyar B-terv: kimenekítenék a gyerekeket az állami iskolarendszerből Kárpátalján

Hivatalosan is őshonos kisebbség szeretne lenni a magyarság Ukrajnában, de már gőzerővel dolgoznak a magyar nyelvű oktatás megmentésének egy másik módján.

Fontos

Kolozsi Ádám
2023. június 5. 04:31 Adat, Élet

Évi 600 milliárddal harcoltunk a hőcsapda ellen, de a felét kidobtuk az ablakon

Pedig egy jól átgondolt felújítási programmal nemcsak a lakók, hanem az állam is jól járna pénzügyileg, és még a klímacélok eléréséhez is közelebb jutnánk.

Fabók Bálint
2023. június 3. 17:33 Világ

„15-szörös áron adták a benzint, de meg kellett vennem, mert az életemről van szó” – menekülés a szudáni polgárháborúból

Aki nem menekült el, lényegében hat hete be van zárkózva Szudán fővárosában, az akár 40 fokos melegben azonban rendszeresen előfordul, hogy nincs áram és víz.

Kolozsi Ádám
2023. június 3. 13:15 Közélet, Világ

Orbán a jobboldali internacionálé áttörését várja a spanyol radikálisoktól

A magyar kormányfő a spanyol radikálisoktól várja az európai jobboldali fordulatot, a centristák ellenben Spanyolország „melonizációjától” tartanak a Vox előretörése miatt.