Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. október 10. 16:45 Vállalat

Ezermilliárdokat keresnek az éghajlatváltozás fő felelősével

Az ENSZ hétfőn nyilvánosságra hozott jelentése szerint a klímaváltozás elleni harcban kulcsfontosságú lenne a szén felhasználásának visszaszorítása. Jelenleg a megtermelt áram 40 százalékát állítják elő szénből, ezt lényegében nullára kellene csökkenteni 2050-re, hogy a felmelegedés ne haladja meg az iparosodás előtti szinthez képest a 1,5 Celsius-fokot, amely felett a folyamat valószínűleg kontrollálhatatlanná válna.

A feladat nagyságát szemléletesen mutatja, mekkora profitot érnek el a szénnek köszönhetően a vezető nyersanyag-kitermelő és -kereskedő cégek. A Glencore például karnyújtásnyira van attól, hogy az energiahordozón elért nyeresége meghaladja a rézen realizáltat, amire nem volt példa a társaság részvényeinek 2011-es londoni tőzsdei bevezetése óta.

Az Anglo American szenes profitja négy év alatt megtriplázódott, dacára a csökkenő kitermelésének. Az előrejelzés szerint az energiahordozó a cég idei nyereségének 43 százalékát fogja biztosítani, pedig a társaság üzemeltet többet is a világ legjövedelmezőbb platina-, gyémánt- és rézbányái közül. A Liberum pénzügyi csoport előrejelzése szerint az Anglo American idén 3,288 milliárd dollár profitot zsebel be a szénnek köszönhetően, míg a Glencore 5,101 milliárdot. (Forintban 928, illetve 1440 milliárd.)

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa összedől a világ, legalább sok pénzt akarnak rajta keresniA világ az ENSZ hétfői klímajelentésének drámai megállapításait igyekszik feldolgozni, de sok befektető azon gondolkozik, hogyan lehet mindebből pénzt csinálni.

A Bloomberg által megszólaltatott elemző szerint mindez a felfutó kínai keresletnek köszönhető, mivel az ország több szenet importál, mint valaha. Nem utolsó sorban amiatt, mert szénalapú áramtermelése 7,8 százalékkal nőtt az első félévben. Ennek hatására a szén világpiaci ára az utóbbi hat év csúcsának közelébe emelkedett.

Igaz, a szén ára időnként hektikusan változik, mert más energiahordozókkal, nyersanyagokkal ellentétben nagy részét a kitermelő országban használják fel, általában egy bányához közeli hőerőműben. Az évente kibányászott mennyiségnek csak a kevesebb mint az ötödét, nagyjából egymilliárd tonnát szállítják tengeren más országokba. Így a keresleti-kínálati viszonyok kisebb megváltozása is hevesen elmozdíthatja az árfolyamot.

Az éghajlatváltozásra visszatérve, a szenet azért tartják különösen károsnak az energiahordozók közül, mert fajlagosan sokkal több üvegházhatású gáz szabadul fel az elégetése során, mint például a földgáz esetében. Ezért kellene a felhasználható, amúgy még több száz évre elegendő készletek döntő többségét a föld alatt hagyni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína nagyratörő tervvel venné fel a harcot a klímaváltozássalA világ legnagyobb kibocsátáskereskedő rendszerét hozná létre, bár a korábbi kísérletek rendre kudarcot vallottak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat éghajlatváltozás Glencore hőerőmű Kína szén Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 11:21 Adat, Vállalat

Sikerülhet ellenszélben külpiacra lépniük a magyar vállalkozásoknak?

Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.

Pletser Tamás
2025. április 8. 14:36 Pénz

Az arany lehet a menekülőeszköz Trump gazdaságpolitikája elől

Az arany a turbulens politikai és gazdasági idők legjobb befektetése, mivel értékállósága miatt véd a leértékelődéssel szemben.

A vártnál alacsonyabb lett a márciusi infláció. A statisztikai hivatal adatai szerint a fogyasztói árak éves összevetésben 4,7 százalékkal emelkedtek a harmadik hónapban, miközben szakértők 5 százalékos mutatót jósoltak.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. április 8. 06:05 Adat, Közélet

Nem az árrés nagysága dönti el, kit kényszerít árcsökkentésre a kormány

Ha ismét le kell győzni az inflációt, akkor az sem baj, ha emiatt a fapados megoldások irányába kénytelenek mozdulni a kereskedők és a szolgáltatók.

Tovább olvasom

Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.

Tovább olvasom

A 2008-as válság óta csak a covid-járvány kezdetén és az orosz-ukrán háború kirobbanását követően láthattunk olyan pánikreakciókat a tőzsdéken, mint ma, illetve már múlt csütörtök-pénteken is.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 7. 05:55 Világ

1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborúja

Bár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged. Pártja és a vállalatok sem képesek vagy hajlandók hatni rá.

Tovább olvasom

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.

Tovább olvasom

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Tovább olvasom

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom