Hírlevél feliratkozás
Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Legalább 104 százalékosra emelkedtek szerdán az Egyesült Államok kínai termékekre kivetett vámjai a 34+50 százalékos emelés életbe lépése nyomán. A CNN számítása szerint a tényleges terhelés ennél is magasabb, az USA teljes kínai importjára vetítve átlagosan 125 százalékos.

  • Kína sem késlekedett sokáig a válasszal, és az előző (34 százalékos) körhöz hasonlóan lemásolta az amerikai lépést, azaz 50 százalékkal emelte az amerikai import vámját, összesen 84 százalékra.

Miért fontos ez? Az Egyesült Államok második legnagyobb szállítója Kína, tavaly 439 milliárd dollár értékben érkezett termék Kínából az USA-ba. Ezek nagy része játék, okostelefon, számítógép, elektronikai cikk, így ezeknél jelentős áremelkedés várható az USA-ban.

Reakciók: Kína kereskedelmi minisztériuma az állami tévében bejelentette, hogy válaszlépéseket tesznek, és a végsőkig fognak harcolni az amerikai intézkedésekkel szemben.

  • Ebből lett az 50 százalékos vámemelés, pedig egy nem sokkal korábban kiadott közpolitika iránymutatás még arra utalt, hogy a kínai kormány nyitott a párbeszédre és egy többfordulós konzultációra az amerikai féllel.

Számokban: kedden az S&P 500 amerikai tőzsdeindex 1,57 százalékos mínuszban zárt, a Nasdaq technológiai tőzsde értéke pedig 2,15 százalékot esett. Az S&P 500 értéke közel 19 százalékot esett a februári csúcsértéke óta, jórészt a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott kereskedelmi háború miatt.

  • Szerdán is világszerte esnek a tőzsdék, cikkünk megjelenése előtt nem sokkal az S&P 500 -2 százalék közeli nyitást jelzett előre, míg a német tőzsde 5 százalék körüli mínuszban van.

Alulnézet: Donald Trump egy olyan rendeletet is aláírt kedd éjjel, amivel 90 százalékos vámot vet ki a 800 dollár (közel 300 ezer forint) alatti, Kínából importált termékekre május 2-től. Ez érintheti az olyan amerikai egyéni rendelések többségét, amiket például a Sheinen, a Temun vagy az Aliexpressen adnak le.

  • Ezek az online áruházak főként a fiatal amerikai vásárlók körében népszerűek.

Mi következik? Az EU tagállamai szerdán szavaznak a korábban kivetett 25 százalékos amerikai acélipari vámokra adandó válaszról, a várakozás szerint egyebek mellett amerikai élelmiszerek, ruházati cikkek és motorok esetén jöhet 25 százalékos vámemelés több lépcsőben.

  • Az erre adott amerikai reakció megmutathatja, hogy mennyire érdemes keménynek lennie az EU-nak, amikor a 25 százalékos autóipari és a 20 százalékos általános vámokra ad választ. A vita lényege jelenleg ugyanis az, hogy a keménység vagy a kompromisszumkészség vihet-e közelebb az amerikai vámok csökkentéséhez.
  • Trump ráadásul ismét arról beszélt, hogy következő alkalommal az importált gyógyszerekre fog kivetni vámokat, ami szintén érzékenyen érinti az EU-t.
  • A kínai áruk amerikai megvámolása miatt a kínai export növekvő része más gazdaságokba, például az Európai Unióba terelődhet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk1909-be viszi vissza az amerikai gazdaságot Trump vámháborújaBár egyesek abban reménykednek, hogy lehet tárgyalni a vámokról, Trump nem enged. Pártja és a vállalatok sem képesek vagy hajlandók hatni rá.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÖtdimenziós sakkjátszma vagy szimpla őrültség Trump vámháborúja?Elemzők hada próbálja megtalálni a mestertervet az elnök külgazdaság-politikája mögött, mások szerint egyszerűen nem érti a gazdasági összefüggéseket.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRégen az ipar miatt kellettek, most már a zsarolásról szólnak Trump vámemeléseiAz új elnök amerikai piachoz való hozzáférésen keresztül próbálja érvényesíteni politikai érdekeit a világban. Ez tartós bizonytalanságot okoz az exportfüggő gazdaságoknak, beleértve Magyarországot is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok Kína okostelefonok shein számítógép Temu tojás tőzsde vámháború Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:09 Világ

Amerika több gázt akar eladni nekünk, de akkor az orosz kapcsolatot is át kellene gondolni

Az amerikai LNG aránya nagyot nőtt az uniós importban, de 2026-tól várhatóak az igazán drámai változások.

Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. április 17. 05:50 Világ

Hol van az a pont, amely felett a vámháborúnak már nincs értelme?

Amerika a potenciális recesszió mellé bizalmi és tőkepiaci válságot rakott a saját nyakába, ezzel a feltörekvő piacok közé árazta be magát.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.

Fontos

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.

Vámosi Ágoston
2025. április 15. 05:50 Közélet

További uniós pénzeket sodort veszélybe a tegnapi alkotmánymódosítás

Jelen állás szerint már senki sem tudja kiszabadítani a felfüggesztett uniós pénzek jelentős részét, sőt az akadályok száma csak nő.