2026-ra tolhatja a hazai nagyberuházások beindulását Trump vámháborúja
Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.
Miért fontos ez? Az ipart eleve rossz helyzetben érik az amerikai vámintézkedések, amelyek a magyar gazdaságot ráadásul rendkívüli mértékben sújtják. Ennek egyik oka az autóipari kitettség, amihez újabban az akkumulátoripar jelentősége is társul – ezen ágazatok válságát mélyítik tovább a héten bevezetett vámok.
Alulnézet: a járműgyártásban és a villamos berendezés gyártásában – ide tartozik az akkumulátorgyártás – jelentős volt a visszaesés a KSH jelentése szerint, és bár a hivatal még nem közölte az adatok ágazati bontását, a januárig tartó trendek is jól mutatják a nehézségeket.
A kilábalás jelei viszont már látszódtak március végén, amikor jó hírek érkeztek az elektromos- és hibrid autók európai eladásaival kapcsolatban, továbbá toborzásba, bővítésbe kezdtek az iváncsai SK és a gödi Samsung akkumulátorgyárak. A debreceni CATL termelésének idei fokozatos felfutására is számítani lehet.
Tágabb kontextus: a magyar gazdaság kilátásait meghatározó német iparban is némi optimizmus látszódott márciusban, de az azóta bevezetett amerikai vámok következtében az idei évre várt 0,3 százalékos gazdasági növekedés lehetősége is kérdésessé vált.
Reakciók: a vámok nyomán kialakult világgazdasági bizonytalanságok miatt bizonytalanná vált, hogy a következő évben elkezdhet-e növekedni az ipar kibocsátása az elmúlt években indított nagyberuházások termelésbe állásával – írta Nagy János. Az Erste elemzője szerint a februári termelési adat lényegesen alulmúlta a várakozásokat.
Sok gyártó munkaerőt tartalékol, ám az ipar elhúzódó gyengélkedése miatt közeleg az a töréspont, amikor a vállalatok tömegével látják be, hogy ez már nem éri meg, figyelmeztet Virovácz Péter. Az ING elemzője szerint nehezen körvonalazódik a trendforduló az iparban, és ő úgy látja, hogy itthon az új üzemek beindulása idénről 2026-ra tolódik.
Ha a könyvvizsgálón múlik, talán sosem derül ki a baj. Ez azért is rossz jel, mert a magántőkealapok ezermilliárdjainak egy része szintén állami vagyon.