Hírlevél feliratkozás
Pogátsa Zoltán
2020. január 29. 17:08 Közélet

Mit tehetünk a lakhatási válság ellen?

(A G7 Ekonomi a G7 véleményrovata.)

Budapesten lakhatási válság van. Olyan magas szintre emelkedtek a bérleti díjak, hogy azok a jelenlegi jövedelmekből csak többek összeköltözésével és más költségek drasztikus visszafogásával kigazdálkodhatók.

Mi okozza a lakásárak radikális emelkedését és az ezzel járó bérletidíj-növekedést? A keresleti oldalon nyilván ott van a sok éve tartó, jelentős mértékű reálbér-emelkedés, ami persze önmagában egy örvendetes jelenség. Ott van a kormány lakástámogatási programja is, amely azonban sajnálatos módon a szegényebbeknek nem jelent megoldást. (Aki azt gondolja, hogy jól van ez így, mert az kapjon lakás- és gyerektámogatást, aki el tudja tartani a családját, az vegye figyelembe, hogy az oktatás, szakképzés, az egészségügy anyagi kivéreztetése miatt Magyarországon gyakorlatilag befagyott a társadalmi mobilitás.) További keresletet teremt a külföldiek jelentős mértékű spekulatív lakásvásárlása, illetve az AirBnB is.

A kínálati oldalon egyértelműen megjelenik a kapacitáshiány. A nyugatra ment szakképzett munkaerő miatt az építőipar nem tud rugalmasan reagálni a keresletre. Az állami stadionépítések és presztízsberuházások ráadásul rengeteg szakképzett munkaerőt vonnak el a lakásépítésektől és -felújításoktól. Ez azonban egy adottság, az államnak mindig is lenne szerepe. Egy észszerű országban kórházak és pályaudvarok felújítását finanszírozná, épületszigetelést és fenntartható átállást. Vagyis az állami megrendelésekkel semmi baj nem lenne, ha amúgy lenne jó minőségű, jól megfinanszírozott szakképzés és átképzés, a zsákutcás közmunka helyett.

Ingatlanbuborék persze világszerte számos országban van, Kínától Berlinig. A német fővárosban például úgy kívánják azt letörni, hogy maximálják az új lakásbérletek árát. A lépést felmérések szerint a berlini polgárok túlnyomó többsége támogatja (sőt, 46 százalék még a lakáscégek államosítását is támogatná, és csak 41 százalék van ez ellen). Világosan látják ugyanis, hogy befektetők spekulatív célzattal cégenként több ezres, néha százezres nagyságrendben vásároltak fel lakásokat, melyeket aztán egyre magasabb áron adnak ki. A kritikusok szerint a bérleti plafon azért nem jó megoldás, mert szűkíti a kínálatot. Ez azonban nem a kiskeresetűeket sújtja. A kínálat alapvetően a spekulatív lakáspiacon szűkül, ami a piac felső része. Ha maximált a bérleti díj, akkor a high end bérlakások építői lehetetlenülnek el, a szegényebbeknek viszont megfizethető marad a lakás.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan durva a drágulás, hogy már lakások kisajátítását követelik BerlinbenA német fővárosban a többség albérletben él, és már nagyon elege van a bérleti díjak emelkedéséből.

Újra be kell vezetni az önkormányzati szociális lakásépítést is. Az olcsó, de megfelelő szintű lakás a nyugati világban abszolút gyakorlat, a skandináv jóléti modellnek vagy a bécsi lakáspiacnak például meghatározó eleme. Magyarországon azonban ez a rendszerváltás után teljesen felszámolódott. A névleges baloldal által vezetett önkormányzatok ugyanúgy nem kívánatosnak tartották a szegényebbek kerületbe vonzását, mint a jobboldaliak. Ismert módon a kerületi lakásállományt sokszor inkább a jómódú klientúrának játszották ki.

A tavalyi önkormányzati választások azonban fordulópontot jelentettek e tekintetben. A budapesti kerületek élére került friss vezetők világossá tették szándékukat, hogy a meglévő lakásállományukat a kisjövedelműek, a bántalmazott nők és más rászorulók rendelkezésére bocsájtják. Azt is egyértelművé tették, hogy vannak forrásaik új szociális lakások építésére, és élni is kívánnak a lehetőséggel.

A lakáshelyzet egyébként olyan drámai, hogy szakértők szerint a hajléktalanszállások szinte bármilyen mértékű bővítése után megtelnének az új kapacitások, mégpedig úgymond „felülről”. A prekárius élethelyzetben lévő akár százezrek számára ugyanis sajnos reális alternatívát jelent a hajléktalanszállás. De nyilván nem ez a megoldás, hanem a szociális lakásépítés felélesztése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÁlom a saját lakás? Csehországban még sokkal rosszabb a helyzetA budapestihez hasonló tényező hajtják fel az ingatlanárakat Prágában, de az építési engedélyek megszerzése sokkal bonyolultabb, és ez meglátszik a lakhatási helyzeten.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet lakás kiadás lakásárak lakásbérlés lakhatási válság Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.