Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. május 11. 14:00 Közélet

Magyarország a csatlakozás óta nem tudta növelni részesedését az uniós GDP termelésben

A magyar gazdaság tavalyi, GDP-ben kifejezett teljesítményéről csupa jót hallottunk az elmúlt pár hónapban, a 2017 utolsó negyedévében mért növekedés 2005 óta nem tapasztalt szintre, 4,8 százalékra ugrott. Az egész éves teljesítmény 4,2 százalékos volt, amekkorát tizenkét éve nem tapasztalhattunk. A konjunktúra viszont az elmúlt évben nem csak Magyarországot érintette, hanem az Európai Unió összes országát, amelyeket a GDP alapján sorba állítva a hazai növekedés a kilencedik helyre volt elég. Most az Eurostat friss kimutatásából az is kiderül, hogy a bővülő magyarországi termelés mennyire járult hozzá az összesített uniós GDP-hez.

Az eredmények szerint a folyó áron 15 300 milliárd eurós értékű GDP több mint egyötödét Németország termelte meg. Ha a németek teljesítményéhez hozzátesszük az Egyesült Királyság és Franciaország gazdasági termelését, az uniós GDP több mint felét, 52 százalékát kapjuk. Megközelítőleg háromnegyedét (73 százalék) pedig az eurózóna adja.

 

 

Van viszont 11 ország, amelynek részesedése az egy százalékot sem éri el, és ebbe a csoportba tartozik sajnos Magyarország is. A magyar GDP ugyanis még mindig csak az uniós érték 0,8 százalékát teszi ki, ami pontosan megegyezik a tavaly mért aránnyal, de még a 2004-es adattal is. Tehát az EU csatlakozás óta nem sikerült nagyobb részt kivennie Magyarországnak az uniós termelésből, akármennyire is bővül a hazai GDP. Igaz, legalább a kezdeti pozíciónkat stabilan tartjuk.

 

Pedig van több példa a régióban arra, hogy újonnan csatlakozott országok bővíteni tudták a hozzájárulásukat az uniós termeléshez. 2004-hez képest Csehország, Lengyelország, Románia és Szlovákia is érdemben meg tudta növelni a részesedését az EU-28-ak GDP termelésében. Bulgária, Horvátország és Szlovénia azonban Magyarországhoz hasonlóan nem tudott előre lépni.

Az előrejelzések szerint a növekedési ütemek lassulása várható, nem csak Magyarországon, hanem Németországban is, és például a román növekedési csoda is várhatóan megtorpan. Az IMF friss tavaszi elemzése szerint a világgazdaság elérte a termelés bővülésének csúcspontját. Ennek ellenére a magyar kormány nagyon optimista várakozásokat fogalmazott meg a konvergenciaprogramban – pedig  számos tényező korlátozza a magyar növekedést.

Ha a kormánynak lesz igaza, és még évekig fennmarad az országban az intenzív növekedés, akkor a lassuló európai gazdaságok mellett végre megnőhet Magyarország súlya az uniós termelésben. Viszont ha a magyar termelést is eléri az általános lassulás, akkor ebben kevésbé bízhatunk. Figyelembe véve, hogy a magyar gazdaság rendkívül nyitott, főleg Németország felé, belátható, hogy sajnos inkább az utóbbi forgatókönyvre van esély.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet előrejelzés EU gdp növekedés ranglista Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.