Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. november 24. 15:35 Közélet, Világ

Az átlagember nem tudja, hogy a monetáris politikát eszik, vagy isszák

Már egy ideje téma a világban, hogy a központi bankoknak sokkal érthetőbben kellene kommunikálniuk az üzeneteiket a lakosság felé. Ezt most egy új tanulmány is megerősítette, amiből kiderült, hogy egy átlagos brit állampolgárnak nem sok fogalma van arról, hogy mit csinál a monetáris politika – írja a Bloomberg.

A svájci jegybank egyik közgazdásza, Adriel Jost egy brit felmérés alapján megvizsgálta, hogy az átlagember mennyit tud a Bank of England működéséről. Mint kiderült, elég hiányos a tudásuk. Olyanokat kérdeztek tőlük például, hogy a kamatemelés rövid távon lassítja-e az árak növekedését, hogy ki határozza meg a kamatszintet, és hogy mi köze a jegybanknak a kormányhoz. A megkérdezettek 60-80 százalékban rossz választ adtak vagy azt mondták, nem tudják.

November közepén egy kommunikációs konferenciát is szervezett az Európai Központi Bank a téma köré, ahol a jegybankárok arról beszélgettek, hogy hogyan lehetne a lakosságot ilyen bonyolult dolgokról világosan tájékoztatni. Nem csak azért, hogy értsék, mi folyik a gazdaságban, hanem azért is, hogy a jegybankárokról alkotott véleményük megalapozott legyen.

A felmérés szerint a központi bankról kicsit több információval rendelkezők többnyire támogatják a monetáris politikai döntéshozókat, míg a fiatalok, különösen a női megkérdezettek, és azok, akik alsóbb társadalmi rétegekből jönnek, kevésbé elégedettek vele.

Ugyanezen az említett konferencián persze előkerült az odüsszeuszi és a delphoi előretekintő iránymutatás (forward guidance) is, ami például pont két olyan szakzsargon, amely bonyolult összefüggésben a görög mitológiához hasonlítja a monetáris politikát. Odüsszeuszi iránymutatásnak mondják azt, amikor egy jegybank konkrét mennyiségi célokat fogalmaz meg, és delphoinak, amikor burkoltan, konkrét ígéretek nélkül adnak leírást a monetáris politika jövőbeli irányáról. Ez persze egy laikusnak, aki nem foglalkozik a jegybankkal, nem egyértelmű.

A tanulmány készítője szerint senkit sem lehet tanulásra kényszeríteni. Egyszerűen nincs, ami arra ösztönözze az embereket, hogy a monetáris politikáról tanuljanak, különösen, ha elégedettek annak munkájával. Ráadásul szerinte a monetáris politikai tudásra kevésbé van szükség a mindennapi döntések során, mint pénzügyi ismeretekre.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ jegybank monetáris politika Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Stubnya Bence
2024. május 7. 05:38 Közélet, Világ

A románok fogyasztanak, a magyarok beruháznak, de ki lesz ettől gazdagabb hosszú távon?

Románia fogyasztásorientált gazdasági stratégiával hagyta le egy főre eső GDP-ben Magyarországot. A magyar gazdaságpolitika viszont még inkább a beruházásokra fókuszálna.

Bucsky Péter
2024. május 3. 04:31 Adat, Közélet

Átformálta a lakáspiacot a kormány a sok százmilliárdos támogatásokkal

A legalább három gyermeket nevelőknél látványos a lakástulajdonosok arányának növekedése, a falvakban pedig fogyni kezdtek az üresen álló házak.

Fontos

Váczi István
2024. május 7. 16:33 Élet

Elkezdődött a G7 új korszaka

Újult erővel, több és frissebb cikkel térünk vissza.

Torontáli Zoltán
2024. május 7. 14:03 Tech, Vállalat

Elmegy a piac a magyar e-kereskedők mellett

Vége annak az egyszerű korszaknak, amikor a Kínából nagyban megvett árut kettes szorzóval itthon simán el lehet adni.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.