Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. május 8. 15:13 Pénz

A magas magyar áfa olyan drog, amiről nehéz lejönni

A fogyasztásra rendkívüli, a munkajövedelemre átlagos, a nyereségre pedig kifejezetten visszafogott közterheket ró a magyar adórendszer régiós összehasonlításban, derült ki a Mazars adótanácsadó idei, Németországtól Kazahsztánig 25 országot összehasonlító felméréséből. Az évente összeállított jelentés idei kiadása az adókulcsok stabilitására is rámutat, vagyis

mostanra nagyjából kiderült, meddig lehet lemenni például a béreket illető adókulcsokkal.

Miért fontos ez? A nemzetközi befektetési döntések során az egyik kulcstényező az egyes országok adórendszere. E tekintetben Magyarország üzenete egyértelmű a társasági adó 9 százalékos kulcsával, ami páratlanul alacsony az unióban: a nagy nyereséget realizáló vállalatoknak az ország rendkívül kedvező körülményeket biztosít.

  • Ennek részben az az ára, hogy a fogyasztásra rakódó terhek – nevezetesen az áfa 27 százalékos kulcsa – az egész régióban rekordszintű. Az áfára támaszkodó adórendszer kialakítása mellett szólt továbbá a forgalmi adóbevételek kiszámíthatósága és stabilitása, a hatékony beszedését ráadásul a NAV kifejezetten innovatív módszerei is segítik.

Igen, de: a Magyarországot extrém mértékben sújtó infláció miatt csökkent az életszínvonal, mérséklődött a fogyasztás, így már nem lehet olyan bátran tervezni az áfabevételekkel a költségvetésben, mint korábban. Tavaly a tervezettnél közel ezer milliárd forinttal kevesebb, alig 7000 milliárd forint folyt be az államháztartásba.

  • A „szegények adójának” is nevezett áfa mérséklésével sem javíthat érdemben a kormány a helyzeten, ugyanis a csökkentése azonnali bevételkiesést okozna a költségvetésnek, miközben a kereskedők egyáltalán nem biztos, hogy lejjebb viszik az árakat, a fogyasztók tehát kérdéses, hogy végül jól járnak-e.

A magas áfa kulcs olyan drog, amiről nehéz lejönni

– fogalmazott a jelenséggel kapcsolatban H. Nagy Dániel, a Mazars partnere a cég elemzésének bemutatóján.

Alulnézet: a lakosság számára a bérekre rakódó terhek is meghatározók, e tekintetben a Magyarországon fizetendő közterhek átlagos mértékűek. A bérekre rakódó adókat és járulékokat együttesen figyelembe véve 41 százalékos adóéket számolhatunk, ami kifejezetten alacsony például Ausztria és Szlovákia 47-49 százalékos adóékeihez képest.

  • A családi kedvezményekkel átlag alatti adóék is elérhető Magyarországon, három gyermek esetén 41-ről 27 százalékra csökken annak mértéke, miközben több országban a gyermekvállalás semleges az adóterhek szempontjából. Változó továbbá, hogy a terheket a munkáltató vagy a munkaadó fizeti, de ez inkább filozófiai, mintsem gyakorlati különbség.

Mi várható? Az idei évtől az EU és az OECD területén a 15 százalékos globális minimumadó bevezetésével elvileg eltűnnek a magyarországihoz hasonló alacsony nyereségadókulcsok, amelyek a vállalatok számára vonzók voltak. Magyarország azonban bizonyos engedményekkel vezeti be a minimumadót, például az árbevételre vonatkozó iparűzési adó beleszámításával.

  • Ez nem maradt következmények nélkül, a globális minimumadót övező konfliktusok miatt felmondta az Amerikai Egyesült Államok kormánya a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezményt. Ez nehéz helyzetbe hozza az amerikai befektetésekkel vagy partnerekkel rendelkező magyar cégeket, ugyanis az ottani adókat is meg kell fizetniük.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉrdemes lenne egy adóreformmal korrigálni a jelenlegi rendszertAz adórendszerünk 10-15 éve bevezetett átalakításainak olyan következményei vannak, amelyeket érdemes egy újabb adóreformmal korrigálni.  

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA nagy bürokráciacsökkentés után több lett az adófajta, mint bármikor az utóbbi nyolc évbenMegnőtt az adónemek száma az elmúlt két évben Magyarországon, ami trendfordulót jelez az adórendszer alakulásában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kormány Budapest elleni bunkósbotja néhány falun is nagyot ütSzámításaink szerint 400 milliárd forintot vett ki a kormány a települések költségvetéséből a szolidaritási hozzájárulással ebben az önkormányzati ciklusban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz adó adóbevétel adóék adózás Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.