A minimálbért már euróban számolja Orbán Viktor, de mi lesz közben a forinttal?
Ezer eurós minimálbérről és egymilliós átlagbérről beszélt a miniszterelnök két-három éves távlatban, ami gyorsabb bérelemkedés lenne az utóbbi hetekben forgó számoknál, és a forint árfolyama szempontjából is különös.
Idézet: „Szeretnénk elérni az ezer eurós minimálbért és a mostani 600 ezer forint körüli átlagbért egymillió forintra felvinni. Ez két-három éven belül lehetséges – mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádióban a Portfolio.hu tudósítása szerint. Az utóbbi célt a Facebookján is megjelentette a kormányfő:
Miért fontos ez? Furcsa, hogy a minimálbért euróban határozta meg a miniszterelnök, hiszen a kormány továbbra sem mutatja semmi jelét annak, hogy csatlakozni szeretne az euróövezethez, és kerekítve mondhatott volna 400 ezer forintot is.
A minimálbéres körben nem is tipikus, hogy euróban számolt tételekre költenének az emberek, hiszen nekik kevésbé futja külföldi nyaralásra, inkább csak a bevásárlóturizmus jöhet szóba.
Ezzel a forintgyengülés kockázatát is futja a miniszterelnök, hiszen pont a napokban ismét átlépte a 400-as lélektani határt az árfolyam, és elemzők szerint a középtávú folyamatok egyértelműen a további gyengülés irányába mutatnak.
Számokban: a nagyjából 400 ezres minimálbér azért is érdekes, mert az elmúlt hetekben ezzel kapcsolatban megjelent információk szerint ennél érdemben alacsonyabbra, 375 ezer forintra emelkedhet a minimálbér 2027 elejére.
Felülnézet: ha erősebb lesz a bérdinamika a teljes gazdaságban, akkor a minimálbérnek is jobban kell nőnie, hogy elérje az előző év rendszeres bruttó átlagkeresetének felét, ami szintén kormányzati cél.
Márpedig Orbán nyilatkozata alapján a kormány erős bérdinamikát szeretne látni: a bruttó átlagkeresetnek 57 százalékkal, a minimálbérnek 50 százalékkal kellene emelkednie legfeljebb három év alatt (ha marad a mostani euró-forint árfolyam).
Ez az átlagbérnél évi 16 százalékos emelkedés lenne az aktuálisan ismert legfrissebb, 636 700 forintos júliusi szinthez képest. A minimálbért pedig évi 14,5 százalékkal kéne emelni változatlan árfolyam mellett.
Igen, de: a következő két-három évre szóló inflációs előrejelzések mellett ez minden évben 10 százalék feletti reálbérnövekedést biztosítana, amit csak egy kirobbanó erőben lévő magyar gazdaság tudna kitermelni az egyensúly vészes felborulása nélkül.
A másik lehetőség az infláció ismételt elszaladása, ami a forint gyengülésével is együtt járna, és az ezer eurós minimálébért is nehezebb lenne elérni.
Magas kamattal meg tudja támasztani vagy erősíteni a forintot a jegybank, ami viszont fékezi a gazdasági növekedést, amelyet a miniszterelnök a 3-6 százalékos sáv tetejéhez közel szeretne látni hároméves távlatban.
Mi várható? Ahogy a Portfolio rövid cikkében felhívta a figyelmet, a két cél (egymilliós átlagbér és ezer eurós minimálbér) vagy nincs összhangban, vagy 450 forint körüli euróárfolyamot feltételez.
Egy másik cikkben arról írtak, hogy ilyen gyors béremelés (főleg, ha két évvel számolunk három helyett) tömeges cégbedőlésekhez és ár-bér spirálhoz, azaz vágtató inflációhoz vezetne.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.