Iskolázottabb szavazóit veszíthette el az ellenzék
Nagyobbat esett az ellenzéki pártok szavazataránya azokon a településeken, ahol a lakosságon belül magasabb a legalább érettségivel rendelkezők aránya. A legtöbb hagyományos ellenzéki tömörülés támogatottságában már nincs magyarázó ereje az iskolázottságnak, ami komoly változás a korábbiakhoz képest.
Mi történt? A június 9-i választások egyik legfontosabb fejleménye a régi ellenzéki pártok összeomlása volt. Több cikkben is írtunk róla, hogy milyen arányban pártolhattak át ezeknek a politikai tömböknek a támogatói Magyar Péterhez, vagy szívhattak el egymástól szavazókat.
Fontos kérdés azonban az is, hogy látható-e bármilyen mintázat abban, milyen jellemzőkkel rendelkező szavazókat veszítettek az ellenzéki pártok. Nagyon úgy tűnik, hogy igen: elsősorban az iskolázottabb népesség körében bukhattak nagyot.
Miért fontos ez? Az előző négy választást követően rendszeresen elemeztük, hogy milyen társadalmi, gazdasági és demográfiai tényezők befolyásolhatták az eredményeket. Azt láttuk, hogy a Fidesz jobban teljesített azokon a településeken, ahol például több a gyerek és a közmunkás, illetve ahol kevesebb pénzbőlélnek az emberek.
Amikor mélyebbre ástunk az összefüggésekben, mindig kiderült azonban, hogy valójában nem ezek magyarázzák az eredményeket, hanem elsősorban az iskolázottság. Utóbbi hatása mutatkozott meg a többi gazdasági, demográfia tényezőn keresztül is.
Az előző négy választás mindegyike után el lehetett mondani, hogy kevesebben szavaztak a Fideszre azokon a településeken, ahol alacsony volt a legalább érettségivel rendelkezők aránya. Az ellenzéknél ellentétes volt a kapcsolat: ezek a pártok ott számíthattak több voksra, ahol nagyobb arányban éltek érettségivel, vagy annál magasabb végzettséggel rendelkezők.
Mi változott? Ez utóbbi összefüggés azonban a hagyományos ellenzék esetében 2024-ben megszűnt. A 2022-es összefogás pártjai közül a Momentum kivételével ezúttal sehol nem mozgott érdemben együtt a választási eredmény az iskolázottsággal és a Momentumnál is kisebb mértékben, mint eddig.
Mindez azt is jelenti, hogy a hagyományos ellenzéki pártok szavazataránya nagyobb mértékben csökkent azokon a településeken, ahol magasabb a lakosság iskolázottsága. A támogatottság visszaesése és az iskolázottság közötti összefüggés ráadásul kifejezetten erős.
Ezek a szavazók a Tiszához pártolhattak át. Miközben az ellenzéki pártok támogatottságát már nem magyarázza a végzettség, Magyar Péter pártja egyértelműen több szavazatot kapott azokon a helyeken, ahol többen vannak a legalább érettségivel rendelkezők.