Az emberi leleményességet nem olyan egyszerű kicselezni, ahogy a lustaságot sem, ezért könnyen válnak elbénázott megoldásokká jó szándékú újrahasznosítási kezdeményezések, legyen szó nem visszaváltható, de elvileg többször használatos műanyag pohárról – vagy éppen szatyrokról.
New Jersey-ben nemrég meghozták a világ egyik legszigorúbb szatyorszabályozását: betiltottak minden egyszer használatos műanyag és papírszatyrot a nagyobb élelmiszerboltokban, hogy a saját szatyruk használatára ösztönözzék a vásárolókat. A cél az volt, hogy visszavágják az egyszer használatos műanyagok és papír környezeti terhelését.
Csakhogy számos élelmiszer-házhozszállító és bevásárló szolgáltatás nem alakított semmit az üzletmenetén, hanem egész egyszerűen lecserélték a papírszatyrokat új, vastagabb, többször használható darabokra. Vagyis nem fektettek be abba, hogy megszervezzék a szatyrok visszavételét, hanem egyszerűen megvásároltak a többször használatosból ugyanannyit, mint korábban egyszer használatosból.
Egy bevásárló-kiszállító cégnél dolgozó futár az egészből annyit érzékelt, hogy míg korábban 50 papírszatyor ment át a keze között egy nap alatt, most 50 többször használható, vastagabb táska megy át.
Ennek eredményeképpen ezekből a szatyrokból a vásárolóknál több tucat halmozódott fel rövid idő alatt – óriási halmokban állnak a többször használatos táskák, a New York Times cikke szerint van olyan boldog szatyorhegy-tulajdonos, aki függönyt varrna a rengeteg feleslegessé vált szatyorból.
Természetesen a vastagabb, tartósabb táskák használata csak akkor kíméli kevésbé a környezetet az egyszer használatos papírszatyrokénál, ha előbbieket tényleg többször használjuk. Ha polipropilén szatyorról van szó, akkor tízszer kell használni ahhoz, hogy környezetkímélőbb legyen.
A problémáról állítólag tudnak a döntéshozók, és várhatóan a házhoz szállító szolgáltatásokat kiveszik majd a tiltás hatálya alól.
Élet
Fontos