Várhatóan még ma aláírnak a felek egy szándéknyilatkozatot arról, hogy a Mercedes- és a Volkswagen-csoport biztosan hozzáférést kap olyan viszonylag ritka, de annál fontosabb nyersanyagokhoz Kanadában, mint a nikkel, a kobalt és a lítium – írja a Bloomberg.
A jelenleg Kanadában tárgyaló német kancellár már a repülőn arról beszélt, hogy Kanada Oroszországhoz hasonlóan gazdag ásványkincsekben, de az utóbbival ellentétben egy stabil demokrácia, így érdemes vele elmélyíteni az együttműködést. Tegnap pedig Olaf Scholz konkrétabban is beszélt a várható fejleményről:
Nagyon boldog vagyok, hogy a sok-sok, látogatásunk alatt aláírásra váró szándéknyilatkozat között ott vannak például a Volkswagen és a Mercedes által tervezettek is, amelyek szorosabb együttműködést irányoznak elő.
A felsorolt ásványkincsek különösen az elektromos autók gyártásához nélkülözhetetlenek, és első körben az említett két – Magyarországon egyaránt jelen lévő – német autóipari csoport járműveinek észak-amerikai gyártását tehetik majd könnyebbé. Különösen annak fényében, hogy egy új amerikai törvénycsomag értelmében csak olyan elektromos autók vásárlását ösztönzi a szövetségi kormány adókedvezménnyel, amelyhez a kritikus ásványokat odahaza vagy olyan országban termelték ki, amellyel az Egyesült Államoknak szabadkereskedelmi egyezménye van, Kanada pedig ezek közé tartozik. Ugyanez igaz egyébként az akkumulátor meghatározó részegységeire is.
Ez még inkább ösztönzi majd a nagy autógyártó csoportokat, hogy Észak-Amerikában hozzanak létre akkumulátorgyártó kapacitásokat, amit a Volkswagen már amúgy is fontolgat. A kanadai nyersanyagok első körben ezeknek az igényeit elégíthetik ki, de nem kizárt, hogy más kontinensekre is eljussanak. A jelek szerint az autógyártók megtanulták az orosz leckét, és nem akarnak olyan függésbe kerülni kritikus fontosságú ásványoknál, mint Németország az orosz gázzal. Ahogy nemrég írtuk, az akkumulátorok sok hozzávalójánál jelenleg Kínának van domináns szerepe, részben a kitermelésben, de még inkább ezek feldolgozása terén.
A német kancellár egyébként abban is bízik, hogy országa szorult energetikai helyzetén is segíteni tud valamelyest Kanada. Ezzel kapcsolatban azonban egyelőre csak biztató szavakat kapott, miszerint megvizsgálják, hogyan lehetne cseppfolyósított földgázt szállítani Kanada keleti partjaitól, ennek infrastruktúrája ugyanis egyelőre nincs kiépítve.
Vállalat
Fontos