Míg Észak-Amerikában és Európában az 1970-es évek után egy újabb generáció ismerkedhet meg a két számjegyű inflációs ráta hátrányaival, Kelet-Ázsiában ennél jóval mérsékeltebb inflációs rátákat mérnek.
Malajziában márciusban 2,2 százalék; Thaiföldön 5,7 százalék; Vietnámban 2,6 százalék, a Fülöp-szigeteken 4,9 százalék; Tajvanon 3,4 százalék; Indonéziában 3,5 százalék; Indiában 7,8 százalék; Dél-Koreában 4,1 százalék volt a fogyasztói árak éves emelkedése; Japánban az előrejelzések szerint 2,1 százalékos volt az áprilisi maginfláció, és 2 százalékos volt a legutóbbi élelmiszerár-inflációs adat.
A markánsan alacsonyabb ázsiai inflációs adatokat több jelenséggel magyarázzák:
Ezzel együtt arról sincs szó, hogy Kelet-Ázsiában mindenhol jól mennének a dolgok. A dollár tartós erősödése és a világpiaci energiaárak elszaladása miatt a frissebb előrejelzések itt is az infláció erősödését jövendölik, amely pár helyen már meg is indult – Thaiföldön például így is 13 éves, Tajvanon kilencéves, Indiában nyolcéves csúcson van az áremelkedés. A fejlődő országokban pedig azok a jelenségek, amelyek eddig mérsékelték az inflációt, később súlyos sebezhetőségekké válhatnak.
A jelenség egyik magyarázata, hogy Ázsia jobban kezelte a koronavírus-járványt, mint a nyugati világ, aminek több gazdasági következménye is volt.
Az egyik, hogy a jobb járványkezelés miatt a fogyasztás nem ment keresztül olyan drámai kilengéseken, mint tette azt Európában és az Egyesült Államokban. A nyugati világban a járvány első szakaszában a szolgáltatások iránti kereslet összeomlott, és a szobafogság alatt használatos fogyasztási cikkek iránti kereslet jelentősen megnőtt, ami az ellátási láncok logisztikai problémáival együtt súlyos áruhiányt és áremelkedést okozott. A korlátozások feloldása újabb kilengéssel járt, vissza a szolgáltatási szektor és a háztartáson kívül használatos termékek, például az üzemanyagok felé, ami újabb áremelkedéshez vezetett. Ehhez pedig hozzájárult az is, hogy Európában és Amerikában a kormányzati gazdaságélénkítő csomagok nagy hangsúlyt fektettek a háztartások közvetlen pénzbeli támogatására és a szociális juttatások növelésére, ami növelte a keresletet.
A legtöbb ázsiai országban, ahol a célzott intézkedések voltak a jellemzőek – mint a dél-koreai tömeges tesztelés vagy a kifejezetten az aeroszolos terjedés megakadályozását célzó japán járványkezelés – a lezárások mérsékeltebbek és/vagy rövidebbek voltak, viszont a járványkezelési intézkedések feloldása is óvatosabban ment. Ezért a keresletbeli kilengések nem ráncigálták meg annyira az ellátási láncokat és az árakat. A szolgáltatási szektorbeli áremelkedést sok helyen a turisták elmaradása is visszafogta, miután a nemzetközi turizmusból származó bevételek gazdasági súlya nagyobb az ázsiai fejlődő országokban.
Egy fontos erénye Ázsiának, hogy a világ ipari gyártásának nagy része a térségben folyik, emiatt azok a logisztikai fennakadások, amelyek Európában és az Egyesült Államokban jelentősen felsrófolták az árakat, csak mérsékeltebben jelentkeztek: a Capital Economics egy tavalyi elemzése szerint míg a Kína és Európa közti hajózási árak ötszörösére nőttek a járvány csúcspontján, az Ázsián belüli hajózási költségek „csak” kétszeresükre. De kisebb bonyodalmat okozott az ázsiai piacokon a járvány alatti csiphiány is, amely során az ázsiai termelők a hazai megrendelőket részesítették előnyben.
Ázsiában egyelőre a munkaerőhiány hatása is mérsékelt maradt. Az Egyesült Államokban az aktivitási ráta, azaz a dolgozó emberek aránya még mindig nem tért vissza a járvány előtti szintre, ami a bérekre és az inflációra is nyomást gyakorol. A legtöbb ázsiai gazdaság nem küzd hasonló problémával, sőt a térség fejlődő országaiban inkább a munkaerő-kínálat mérete a probléma.
Bár a kínai járványkezelés az utóbbi hetekben nem elsősorban sikereivel került be a hírekbe, az infláció itt is mérsékelt maradt, áprilisban mindössze 2,1 százalékos volt a fogyasztói árindex emelkedése.
Kínában az infláció ellenében hat, hogy az ország gazdaságát nagyrészt a beruházások hajtják, míg a fogyasztás súlya nemzetközi összevetésben kiemelkedően alacsony. Ez hosszú távon súlyos problémát jelent, de a jelenlegi helyzetben tompítja a fogyasztási ingadozásokhoz köthető inflációs nyomást.
Sőt, a zéró-covid politikáját kísérő jelentős sanghaji és pekingi lezárások miatt az eleve alacsony fogyasztás még inkább visszaesett, a kiskereskedelmi forgalom áprilisban egészen súlyosan, 11,1 százalékkal csökkent az előző év áprilisához képest – bár az elemzői várakozások eddig is borúlátóak voltak, ezek is csak 6,6 százalékos esést jósoltak.
Ez mindenkinek rossz hír, a sok hete zár alatt élő emberektől kezdve a kínai vállalkozókon és a kínai piacban bízó külföldi cégeken át az egész világgazdaságig, de ettől függetlenül a kínai inflációs adatra negatív hatást gyakorol.
A relatíve alacsony kínai infláció másik összetevője, hogy az ország jelentős nyersanyag-készleteket halmozott fel az utóbbi években, a globális áremelkedés idején pedig elkezdték kihasználni a stratégiai tartalékokat. Tavaly nyáron, amikor a termelői inflációt jelentősen felsrófolták az elszaladó világpiaci árak, a kínai kormány a réz-, alumínium-, szójabab-, rizs- és gabonatartalékot is megnyitotta az állami cégek előtt.
Különösen a búza terén volt szembetűnő a kínai felhalmozás, ahol tavaly decemberi számok szerint másfél éves tartaléka van az országnak. Ez különösen előrelátó dolognak bizonyult, miután a globális búzakínálatot jelenleg az ukrajnai orosz invázió is súlyosan fenyegeti: Oroszország és Ukrajna együtt a világ búzaexportjának közel harmadát adja. További egyedi hatás, hogy a talán legfontosabb kínai élelmiszerkategória, a sertéshús ára 2021-ben 30 százalékkal csökkent, miután a sertésállomány a 2018-ban súlyos áremelkedéshez vezető afrikaisertéspestis-járvány után jelentős növekedésnek indult.
Az élelmiszer-árak Kínában még úgy is csak 1,9 százalékkal nőttek (éves összevetésben) áprilisban, hogy a sanghaji karantén miatt az ország más részeiben is élelmiszer-felhalmozásba kezdtek az emberek.
A kínai pártállam azt is elvárja a nagy állami vállalatoktól, hogy a világpiaci áremelkedés egy jó részét lenyeljék, és ne adják tovább a vásárlóknak. Az is jellemző eszköz, hogy áremelkedés és/vagy áruhiány idején exportkorlátozásokat vezetnek be, ahogy azt tavaly az acéltermelés esetében tették, amikor elkezdett drágulni az acél. A kínai termelői infláció magas, áprilisban 8 százalékos volt (bár ez is több mint négy százalékpontos mérséklődés a tavalyi csúcshoz képest), a fogyasztói árakban ebből jóval kevesebb jelenik meg.
Ennek persze megvan az ára. Az ilyen praktikák miatt a becslések szerint a kínai gazdaság 30-40 százalékát adó állami szektor hatékonysága csapnivaló, ami visszahúzza a kínai innovációt és hosszú távú növekedési potenciált; az állami kontroll és a protekcionista intézkedések pedig nagy szerepet játszottak az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi háború kirobbanásában is – amelynek feloldását Peking most éppen a büntetővámok árfelhajtó hatására hivatkozva szeretné elérni.
Viszont a mostanihoz hasonló helyzetben rövid távon segít kordában tartani a fogyasztói árakat, és ezzel a társadalmi békét is, amelynél nincs fontosabb dolog a Kínai Kommunista Párt számára.
Japánban szintén számos egyedi jelenség fogta vissza az inflációt, az 1990-es évekből származó strukturális pénzügyi problémáktól kezdve az társadalom elöregedésén keresztül az áremeléstől hagyományosan ódzkodó vállalati kultúráig, ami miatt eddig a jegybank 2 százalékos inflációs célját sem sikerült elérni (bár előrejelzések szerint áprilisban összejöhet a dolog).
Ennek ellenére a japán vállalatok és gazdasági döntéshozók nem örülnek a mostani helyzetnek: miután az infláció továbbra is gyenge, és a jegybank emiatt nem akarja feladni ultralaza monetáris politikáját, a jen jelentősen gyengült a dollárral szemben, amely most már kockázatként jelenik meg a japán pénzügypolitika fenntarthatóságára nézve.
Egész Ázsiára jellemző, hogy az élelmiszerár-emelkedés hatása eddig mérsékeltebb volt, ami az eltérő étrend lenyomata. Míg a kukorica és búza ára 18-20 százalékkal nőtt tavaly, addig a rizsé 20 százalékkal csökkent. Ázsiában természetesen a rizs sokkal fontosabb táplálék, a Fülöp-szigeteken például az élelmiszerár-emelkedést mérő fogyasztási kosár negyedét adja.
A szegényebb délkelet-ázsiai országokban, például a Fülöp-szigeteken, Indonéziában és Vietnámban az élelmiszer a háztartások fogyasztásának sokkal jelentősebb részét adja, mint Nyugaton: míg az amerikaiak jövedelmük 9 százalékát költik ételre, addig a Fülöp-szigeteken az arány 40 százalék. Emiatt az eddigi mérsékelt élelmiszerár-emelkedés jelentősen rányomta a bélyegét az adatokra.
Ezzel együtt egyes helyeken már kongatják a vészharangot. Az élelmiszerárak növekedése az utóbbi hónapokban itt is erőre kapott, és ha az ütem erősödik, az a fentiek miatt súlyosabb társadalmi és politikai következményekkel fenyeget. Ezt a helyi kormányok több helyen hatósági árral és exportkorlátozásokkal akarják kezelni, India például a búzaexportot, Indonézia a pálmaolaj kivitelét tiltotta meg a növekvő árakra és a belpiaci hiányra hivatkozva. Az ehhez hasonló intézkedésekből fakadóan az ellátási gondok a világpiacon is továbbgyűrűznek majd, és politikai feszültségeket is szülnek: a protekcionista India például nemrég nehezményezte a protekcionista Indonézia exportkorlátozásait, mert az indonéz szállítmányok elmaradása náluk is gondot okoz.
Külön állatorvosi ló Srí Lanka, ahol az állami pénzügyek sokéves félremenedzselése, a nepotizmus és az elszaladó, márciusra 21,5 százalékra rugó infláció kombinációja súlyos politikai válsághoz és a miniszterelnök elüldözéséhez vezetett; a pesszimistább jósok szerint ennek a veszély más, gyengébb pénzügyi helyzetű országokban is fennáll.
Az energiaárak globális emelkedését sem tudja elkerülni a régió, amin még dob egyet a kereskedelmi elszámolásokban domináns amerikai dollár ereje, amellyel szemben a legtöbb régiós pénz gyengélkedik. A márciusi és áprilisi, erősödő inflációs adatok hatására a kamatemelések is megindultak a régióban.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legutóbbi, április végi gyorsjelentése szerint infláció 3,4 százalékra jöhet ki az év végére a térségben, amely 1 százalékponttal magasabb, mint a januári jóslat volt. Az Ázsiai Fejlesztési Bank hasonló áremelkedést jósol, szerintük 3,7 százalék lehet az átlagos inflációs ráta Ázsia fejlődő országaiban 2022-ben.
Az IMF szerint a növekedési kilátások is romló tendenciát mutatnak, szerintük az ázsiai növekedés 4,9 százalékos lesz idén, ami másfél százalékponttal alacsonyabb, mint januárban várták. A növekedési ütemet a magas világpiaci nyersanyagárak mellett a kínai lezárások régiós hatásai és az amerikai kamatemelések – amelyek erősítik a dollárt és elvonzzák a tőkét a fejlődő világból – is lefelé húzzák. Ezért az IMF a sok bizonytalanságra utalva úgy vélte, a stagfláció, azaz a magas infláció és a relatíve alacsony növekedés réme Ázsiát sem kerüli el idén.
Világ
Fontos