Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. november 29. 11:57 Világ

Abban mindenki egyetért, hogy gazdasági katasztrófa készülődik Nagy-Britanniában

Miközben a brit kormány már kialkudta a maga Brexit-megállapodását, és csekély eséllyel próbálja majd decemberben áttolni a brit parlamenten, több elemzés is megjelent a napokban a különböző EU-kilépési forgatókönyvek lehetséges gazdasági hatásairól. Ami közös bennük: mindegyik nagyon borúsan látja az esélyeket, és nagyjából semmi előnyét nem látja annak a kilépési folyamatnak, ami már több mint két éve teljes mértékben lefoglalja a brit közéletet.

A legnagyobb visszhangot a Bank of England, azaz a brit jegybank elemzése váltotta ki, amely a megállapodás elmaradása esetén egy azonnali gazdasági összeomlást jósolt 2019 második felére, méghozzá akkorát, ami mellett eltörpült a 2008-as gazdasági válság hatása is. A fél év alatt elszenvedett 10 százalék körüli GDP-visszaesés a görög gazdaság utóbbi évtizedben tapasztalt mélyrepülését, vagy a Szovjetúnió szétesését idézi, békeidőkben nincs párhuzam egy nagy fejlett ország ilyen mértékű visszaesésére. A BoE ezen túl duplázódó munkanélküliségre, az értékének negyedét elvesztő fontra, elszálló inflációra és összeomló ingatlanárakra számít a megállapodás elmaradása esetén, és azt is egyértelművé teszi, hogy bent maradáshoz képest az összes több forgatókönyv is árt a brit gazdaságnak. A bankoknak viszont van elég tőkéje ahhoz a BoE szerint, hogy a legrosszabb forgatókönyvet is átvészeljék.

Hasonló mértékű visszaesést vár a brit kormány elemzése is évtizedes időtávon, de szerintük csak fokozatosan, 15 év alatt éri el a megállapodás nélküli kilépés a 10,7 százalékos negatív GDP-hatást. A Brexit levezénylésére létrejött kormány saját elemzésének érdekessége, hogy az összes vizsgált Brexit-forgatókönyv esetén szegényebbnek jósolja az országot. A kormány elemzése szerint egyébként minél jobban korlátozzák a bevándorlást az európai országokból, annál jobban visszaesik a gazdaság. Igaz, ez a héten megjelent elemzés éppen azt az irányt nem számszerűsíti, amit Theresa May az EU-val letárgyalt, azt viszont igen, amit az EU korábban visszautasított (ez volt az a brit javaslat, amit “megesszük a tortát, és meg is tartjuk” címen emlegettek).

Ezekhez az jóslatokhoz képest egészen visszafogott a független NIESR kutatóintézet (pdf), amely 2-4 százalék körüli veszteséget lát előre a különböző kilépési forgatókönyvek esetén. A London School of Economics intézeteként működő CEP (pdf) szintén azt tartja valószínűnek, hogy Nagy-Britannia hosszú távon sokkal szegényebb lesz a nyugat-európai országoknál, ráadásul az attól függetlenül így lesz, hogy konkrétan milyen formában lépnek ki. Az elemzésekben közös, hogy a bevándorlás korlátozása mellett a vámok és nem tarifajellegű akadályok növekedésétől és szolgáltató szektor valószínű áttelepülésétől is súlyosan negatív gazdasági hatásokat várnak.

Maga a Brexit-ügy egyébként úgy áll, hogy a brit parlament alsóházának rá kellene bólintania a kormány és az EU megállapodására, ami a mostani erőviszonyok mellett – mint ahogy a Guardian remek kalkulátorával lejátszható – matematikai képtelenség. Ha csak nem tudja May maga mellé állítani az összes konzervatív képviselőt, aki az ő bukásában, vagy a megállapodás nélküli kilépésben érdekelt. Ez nem tűnik valószínűnek, ezért a legújabb fejlemény az volt, hogy a héten jelezte May stábja, hogy a képviselők szavazhatnak majd a megállapodásról módosításokkal is. Ha a valószínűség nem is nagy, de még mindig elképzelhető, hogy új választásokat írjanak ki a kérdésről.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brexit nagy-britannia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2023. június 9. 11:59 Világ

Áradás elől menekülők haltak meg a gátszakadás utáni támadásokban

Az elárasztott herszoni régióban az evakuálás mellett lövöldözések is zajlanak, az ukránok szerint az oroszok, az oroszok szerint az ukránok zavarják a mentést az ágyúkkal.

Stubnya Bence
2023. június 8. 18:15 Vállalat, Világ

Magyarország bejelentkezett a Közel-Kelet legújabb gigaprojektjébe

17 milliárd dollárból fejlesztenék az iraki közlekedési infrastruktúrát, a magyar nagykövet felajánlotta a magyar cégek közreműködését.

Mészáros R. Tamás
2023. június 8. 04:34 Világ

Kína még nem, Tajvan és Dél-Korea már megszenvedte a csipháborút

A folyamatok megmutatják az amerika-kína csipháború korlátjait is.

Fontos

Habár nem úgy tűnik, de végül mindenkinek jobb lesz a szigorú költségvetés

Matolcsy György fél éve még kritizálta a kormány gazdaságpolitikáját. Aztán belenézett a jövő évi költségvetési tervezetbe, és pozitív hangot ütött meg.

Debreczeni Anna
2023. június 9. 09:47 Élet, Tech

Bécs szeretné, hogy megnyissuk azt a rég tervezett cukrászdát

Az osztrák főváros részletes adatokkal segíti azokat, akik vállalkozni szeretnének. Mert egy okos városnak ez is a része.

Kolozsi Ádám
2023. június 8. 15:52 Közélet

Szándékos árvizek: Sztálin a minta, de Kína is több százezer emberét ölte meg egy gátrobbantással

Az elárasztást nemcsak az oroszok használták fegyverként a történelemben.