Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. január 4. 12:03 Pénz, Vállalat

A magyar Telenor cseh tulajdonosa pörgetheti fel a globális mobilpiacot

Zsinórban a második olyan év volt 2018, amikor kevesebb okostelefont adtak el, mint egy évvel korábban. A legutóbbi becslések szerint tavaly 1,42 milliárd ilyen készüléket értékesíthettek világszerte, ami közel 3 százalékos visszaesést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Mindez azt jelenti, hogy még gyorsult is hanyatlás mértéke, 2017-ben ugyanis alig láthatóan csökkentek az eladások.

Mindennek fényében különösen érdekes, hogy a legtöbb erre szakosodott elemzőcég kifejezetten optimista, és azzal számolnak, hogy a következő években ismét növekedési pályára állhat a piac. Korábban már írtunk róla, hogy bizonyos technológiai trendek is ebbe az irányba mutatnak, de ennél is fontosabb lehet az a robbanás, amit a feltörekvő országok mobilpiacán várnak a szakértők.

 


A mostani megtorpanást ugyanis az okozza, hogy miközben a fejlett államokban már telített a piac, addig sok feltörekvőben még nem indult meg az okostelefonok rohamos terjedése. Az Egyesült Államokban és a nyugat európai országok többségében például tízből nagyjából nyolc embernek van ilyen készüléke, de nincs komoly lemaradásban ebből a szempontból Kelet-Közép-Európa, így Magyarország sem. Ezzel szemben a közel 1,4 milliárd lakosú Indiában a 30 százalékot sem éri el a penetráció, olyan százmilliós országokban, mint Banglades, Etiópia, Pakisztán vagy éppen Nigéria pedig csak minden hatodik-nyolcadik ember rendelkezik okostelefonnal.

A Counterpoint három fő okot talált, ami miatt nem tudtak még szélesebb körben elterjedni ezek a készülékek a szegényebb államokban:

  • A legfontosabb, hogy a lakosság nagy része egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy mobilt vegyen. Az említett országok között is több olyan van, ahol lakosság ötöde él napi kevesebb mint 2 dollárból, jó néhány afrikai országban azonban ez az aránya az 50 százalékot is meghaladja
  • Ráadásul ezekben az térségekben sokszor drágábbak is a telefonok, mivel az infrastrukturális hiányosságok miatt sokkal nehezebben jut el a készülék a – különösen a nem városi környezetben élő – lakossághoz. A termék több kézen megfordul, többen veszik le a sápot, így a végső felhasználónak végül többet kell fizetnie.
  • Mindezt úgy, hogy sok esetben kevesebbet kap. Az okostelefonok sok szolgáltatása, számos alkalmazás ugyanis csak bizonyos nyelveken elérhető, márpedig ezekben a térségekben sokan csak egy nyelvet értenek.

Az utóbbi időben azonban elterjedtek ezekben az országokban az olyan pénzügyi konstrukciók, amelyek pont az okostelefonvásárlást ösztönzik. A helyi kormányzatok és segélyszervezetek már korábban is nyújtottak támogatást ilyen célra, ezek azonban csak korlátozottan voltak elérhetőek. Mostanában viszont egyre többen férnek hozzá olyan gyorskölcsön típusú termékekhez, amelyek nem csak a vásárlás eddigi legnagyobb gátját, a pénz hiányát oldják meg, de a kereskedelmi lánc hatékonyságát is javítják.

Persze az erősen kérdéses, hogy mennyire jó, ha egy kifejezetten szegény társadalom adósodik el jellemzően magas kamattal dolgozó szolgáltatók felé. Az azonban elég jól látszik, hogy mivel a pénzügyi szolgáltatók széleskörű együttműködéseket kötnek gyártókkal, így az ilyen konstrukciók révén a feltörekvő országokban élők egyszerűbben és szinte biztosan olcsóbban is juthatnak okostelefonhoz, mint korábban*Az ellátási lánc egy jelentős részét kiiktatják, így kevesebben veszik le a sápot a termékről, ráadásul a nagyobb vásárolt mennyiség miatt a szolgáltatók még kedvezményt is kaphatnak a gyártótól..

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Telenor cseh vevőjének több pénze van, mint a 30 leggazdagabb magyarnakBemutatjuk a cseh milliárdost, akinek magyarok milliói fizetik majd a mobilszámlát. Csehországban sokan neheztelnek Petr Kellnerre, de még mindig jobb a megítélése, mint sok magyar milliárdosnak.

 

A gyorskölcsön-piac egyik legfontosabb szereplője pedig sok érintett országban is az a Home Credit, amely a magyar Telenort tavaly megvásárló cseh Petr Kellner érdekeltségébe tartozik. Ez a társaság volt az első olyan külföldi vállalat, amely ilyen szolgáltatással megjelenhetett a kínai piacon, de Indiában, Indonéziában és a Fülöp-szigeteken is kínálnak már pénzügyi termékeket direkt okostelefon-vásárláshoz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat gyorskölcsön home credit okostelefon Petr Kellner Telenor Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Avatar
2024. december 30. 17:33 Pénz

A legrosszabb napokon derül ki, hogy ki a jó befektető

Ha valaki képes felülteljesíteni a piac számára nagy bukókat hozó napokon, akkor hosszú távon a legjobbak közé repítheti a portfólióját.

Jobbágy Sándor
2024. december 28. 06:08 Pénz, Világ

Jövőre már nem Romániára fogunk irigykedni

Lengyelországban sokkal könnyebben összejöhet a 3 százalék feletti növekedés, mint idehaza, részben a felszabadított uniós forrásoknak köszönhetően.

Virovácz Péter Havasi Kinga
2024. december 21. 06:05 Pénz

Annyi mindenre kell költeni, hogy feltámadhat az infláció

Kínálati korlátokba ütközhetnek jövőre a zöld technológiai vagy épp honvédelmi beruházások, ami új inflációs sokkokat eredményezhet.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. január 1. 06:05 Adat, Élet

37 éve kezdték szabadjára engedni a bolti árakat, a Túró Rudi bánta leginkább

Mintha egy másik galaxisban lett volna az árhivatal végső korszaka, mégis érdekes összevetni a mai árakat a 37 évvel ezelőttiekkel.

Vermes Nikolett
2024. december 31. 15:31 Élet, Vállalat

Egyre több fiatal koccint alkoholmentes itallal szilveszterkor

A mai fiatalok nem akarnak annyit inni, mint a korábbiak, és ez új üzleti lehetőségeket teremt az alkoholmentes italok gyártói számára.

Fazekas Dóra Hidi János
2024. december 31. 06:03 Világ

Füstbe megy az első klímacél, és fordulat kellene, hogy ne kövesse a második

Egyre inkább illúzió a másfél fokos felmelegedés, a vállalások és beruházási tervek inkább 2,5-3 fokot adnak ki, ami drámai következményekkel járhat.