Hírlevél feliratkozás
Mészáros R. Tamás
2024. december 25. 06:03 Élet

Az évszakoknak köszönhetjük a civilizációt egy új elmélet szerint

Az emberiség mintegy 200 ezer évig folytatott vadászó–gyűjtögető életmódot, mígnem a neolitikumban relatíve rövid idő alatt, egy hétezer éves periódusban legalább hét, egymással kapcsolatban nem álló populációban is kialakult a mezőgazdaság. Az időszámításunk előtti 12. évezred környékén a neolitikus forradalomnak nevezett időszakban a termékeny félhold, azaz a Mezopotámiától a Nílus-völgyig húzódó területek, a szubszaharai Afrika, Észak- és Dél-Kína, az Andok, a mai Mexikó nyugati és az Egyesült Államok keleti részének őslakos népessége is áttért a földművelésre.

Ennek okaira vonatkozóan máig nincs egyértelmű magyarázat.

  • A klasszikus elmélet szerint a földművelés javította az élelmiszerhez való hozzáférést, ám ennek ellentmond, hogy az első mezőgazdász társadalmak régészeti leletek alapján alacsonyabbak voltak és gyengébb ízületekkel bírtak elődjeiknél. Ez arra utal, hogy a korai földművelés rosszabb tápértéket jelentett és életminőség-romlást okozott a gyűjtögetéshez és vadászathoz képest.
  • Magyarázatok egy másik csokra különböző klimatikus változásokhoz kötötte a jelenséget. A földművelés kialakulása a legutóbbi jégkorszakot követően kezdődött meg, amiből okkal feltételezhető, hogy a felmelegedés könnyebbé tette a növénytermesztést, illetve a jégkorszakot követő relatíve szárazabb időjárás rontotta a vad növények hozamát és így megnehezítette a gyűjtögetést.
  • Egy összetettebb verzió szerint a jégkorszak végét követő enyhülés a népesség növekedésével járt, ám nem sokkal később az időjárás ismét hidegebbre fordulása arra késztette a megnövekedett népességet, hogy a létfenntartás érdekében a leginkább kedvező klimatikus viszonyokkal bíró területeken összpontosuljon, és ott letelepedett életmódot kezdjen el folytatni. 
  • Mások szerint a vadászó–gyűjtögető életmód ellehetetlenülése közvetlenül a növekvő népességhez köthető, amely leapasztotta az állat- és növényállományt, és új élelmiszer-beszerzési módok kialakítására kényszerítette az embereket.

Azt ugyanakkor teljesen a fentiek sem teszik világossá, hogy ezek a folyamatok miért és hogyan mentek végbe egymástól függetlenül messzi, számottevően eltérő viszonyok jellemezte területeken.

Felmelegedés, évszakok, letelepedés

Andrea Matranga, a Torinói Egyetem kutatójának az öt legnagyobb presztízsű közgazdasági folyóirat egyikében, a Quarterly Journal of Economicsban augusztusban megjelent tanulmánya egy újabb magyarázattal állt elő, amelyet modern ökonometriai eszközökkel próbál alátámasztani. Szerinte a letelepedés és a földművelő életmódra való áttérés az évszakok világosabb elválása, illetve az ehhez köthet éven belüli klimatikus kilengésekkel járó kockázatok ellensúlyozásának vágya motiválta. 

A korábbi elméletekhez hasonlóan Matranga is abból indul ki, hogy a földművelés kialakulása a letelepedéshez köthető. A letelepedés haszna sokáig nem volt magától értetődő. A vadászó–gyűjtögető életmód folyamatos mozgásban tartotta a népességet, a nomád életmódot folytató törzsek egész évben a vadállományt és az éppen termő növényeket követve vándoroltak. 

Amíg ez az életmód elég élelmiszert biztosított, nem voltak rákényszerítve a nagyobb szabású raktározásra, és az állattenyésztéshez és növénytermesztéshez szükséges ismeretekhez sem jutottak hozzá tapasztalati úton, miután nem „egy helyből” követték a természet körforgását, hanem a vándorlás mentén mindig éppen virágzó területeken töltötték idejük döntő részét. 

Matranga elmélete szerint ennek a kényelmes állapotnak az éven belüli csapadék- és hőmérséklet-ingadozások növekedése vetett véget. A tél és nyár, illetve esős és száraz időszakok élesebb elválása miatt jelentősen csökkent a vadászó–gyűjtögető életmód „élelmiszer-biztonsága”, megnőtt a többlettermelés és raktározás igénye, ezzel pedig a letelepedés létjogosultsága is – a letelepedés pedig megágyazott a földművelő életmódnak.

Változó Föld-pálya

Mindezt részben a régészeti adatok újraértelmezésével, részben a Föld pályájának változásából vezeti le: azt vizsgálta meg, hogy a földművelés kialakulásának időszakában hogyan változott a Föld tengelyének dőlésszöge, a Nap körüli pályájának excentricitása (mennyire elliptikus a pálya a Naphoz képest) és precessziós mozgása. A jégkorszak alatt a Föld tengelyének szöge alacsonyabb volt, pályája kevésbé volt elliptikus, és a Föld az északi félteke nyári időszakában érte el naptávolpontját vagy aphéliumát, magyarul ekkor járt a legtávolabb a Naptól. Emiatt az északi féltekén az időjárás szezonalitása gyenge volt, az éven belüli hőmérsékleti ingadozás mértéke alacsony maradt.

Az időszámításunk előtti 12. évezredtől azonban a dőlésszög emelkedése és a pálya enyhe változása miatt a szezonalitás erősödni kezdett.

  • A 30. és 40. szélességi fok között a meleg (és élelemben bőséges) nyarat hideg (és élelemmentes) tél váltotta fel. (Ez a terület a világ hozzánk közel eső részén nagyjából a Földközi-tenger medencéjét fedi le.)
  • A 15. és 20. fok között a bőséges esős évszakot hosszú száraz időszak követte. (Afrikában manapság a Száhel-övezet és a Szahara határterülete található ebben a térségben.)

Mindezt a Föld általános, 7–8 fokos felmelegedése és a gleccserek visszahúzódása kísérte.

Az empirikus adatok alapján ez erős összefüggést mutat a földművelő életmód megjelenésével: a raktározás, letelepedés és a mezőgazdasági termelés hamarabb és gyorsabban ment végbe az erősebb időjárási szezonalitás által jellemzett területeken.

Azt azért az olasz kutató is elismeri, hogy a szezonalitás mellett más, helyi viszonyok is szerepet játszhattak benne, hogy pont ott és akkor alakult ki a földművelő életmód, ahol és amikor. Azt is hangsúlyozza azonban, hogy elmélete nem zárja ki a lokális jelenségekre fókuszáló magyarázatokat, pusztán a jelenség globális jellegére nyújt megoldást.  

A szerző szerint a fentiek azt is magyarázzák, hogy az északi félteke miért élvezett technológiai fölényt az emberiség történetének jelentős része alatt. A szezonalitás éles megjelenése főként az északi féltekén volt jellemző, ezért itt jóval gyorsabban alakult ki a letelepedett földművelő életmód, ami gyorsabb fejlődést és innovációt tett lehetővé.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre több a bizonyíték, hogy az ősember jó sok szénhidrátot evettVad gabonát őröltek, kenyeret sütöttek, gyökereket és hüvelyeseket főztek jóval azelőtt, hogy elindult volna a tudatos mezőgazdaság.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég mindig indulatos viták tárgya Európa világuralmának egyik legnépszerűbb magyarázataJared Diamond bestsellere mezőgazdasági és földrajzi okokkal próbálta megmagyarázni, miért igázhatta le Európa a világot, de régi vádak és új kutatási eredmények is kétségbe vonják elméletét.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMit tanulhatunk abból, hogy háromezer éve összeomlott a civilizáció?Egymástól kölcsönösen függő, sokat kereskedő, magas technológiai szintet képviselő birodalmak sora tűnt el vagy gyengült meg végleg a bronzkor végén. Miért?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPortyák Európa romjain, amerikai-kínai háború – 30 éves a legsikeresebb és legbotrányosabb világpolitikai elméletSamuel Huntington 1993-ban azt jövendölte, hogy a jövő konfliktusai az eltérő civilizációk közti összecsapások lesznek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAkkor hozott Nobelt a nagy világmagyarázat, amikor már egyre többen kételkednek benneAz idei díjazottak munkássága a magyar fejlődési modellel kapcsolatos viták szempontjából is érdekes, de bírálója is egyre több van.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet állattartás éghajlatváltozás mezőgazdaság növénytermesztés történelem Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.