Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2025. január 2. 17:13 Vállalat

Budapest ipari múltjának újabb darabja tűnik el végleg

Végleg bezár a Bonbonetti-gyár, ahol egykor többek között a Tibi csokoládé, a Cherry Queen konyakmeggy és a Dunakavics nevű édesség is készült. A ferencvárosi Vágóhíd utcában található üzemben 2023 áprilisa óta már nem folyt termelés, a berendezések egy részét azóta már el is szállította az egységet 2012 óta birtokló ukrán Roshen.

Előzmények: a gyárat a mostani formájában a második világháború előtt Stühmer Frigyes édességipari vállalata hozta létre, amely a háborút követő államosítás következtében Budapesti Csokoládégyár néven működött tovább a rendszerváltásig. Ekkor a Stollwerck vásárolta meg az üzemet, ám a német vállalat 2002-ben kivonult Magyarországról.

  • A nyereségesség határán billegett már a kétezres években is a ferencvárosi üzem mögött álló Bonbonetti Choco Kft., az elmúlt öt évben pedig már veszteséges volt a harmincas évek óta modernizálatlan és a beépített környezete miatt aligha bővíthető üzem. A cég 263 alkalmazottal működött 2022 végéig, 2023 közepe óta már csak egy fő a létszám.

Tágabb kontextus: a magyarországi édességipar az elmúlt néhány évben összességében stagnált, tavaly a szakágazatba tartozó cégek összesen 109 milliárd forint nettó árbevételt könyvelhettek el az ipari tevékenységük után.

  • Az édességfogyasztás csökkenőben van, aminek egyik fő oka a kakaó világpiaci árának növekedése.
  • A Roshen a 27. legnagyobb édességgyártóként tartja magát számon, alapítója Petro Porosenko volt ukrán elnök, akinek fia, Olekszij Porosenko birtokolja a céget 2019 óta. A cég a most bezárt budapesti üzem mellett hat ukrán és egy litván gyárban állítja elő termékeit, közöttük a Tibi csokoládét is.
  • Ukrajnából közel háromszor annyi csokoládé tartalmú élelmiszer-készítmény érkezik Magyarországra, mint amikorra forgalom zajlik az ellenkező irányban ebben a termékkategóriában az áruk értékét nézve. Az Ukrajna felől történő import értéke ugyanakkor csak a teljes magyarországi csokoládé-behozatal 3,8 százalékát teszi ki.

Felülnézet: a bezárással Budapest ipari múltjának újabb darabja tűnik el feltehetőleg végleg.

  • Ennek a folyamatnak volt pont tíz éve része például a Danone és a Michelin gyárának bezárása (egykor Budapesti Tejipari Vállalat, illetve Taurus).
  • A Bonbonettihez hasonlóan az utóbbinál is felmerült az indokok között, hogy az időközben szinte belvárosivá vált telephelyet nem lehet bővíteni, illetve a logisztika is nehézkessé vált.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA német autóipar viszi sírba 300 magyar dolgozó munkahelyétMég tavaly is milliárdokat költött beruházásokra a japán cég, amely pénteken jelentette be magyarországi gyárának felszámolását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKivonul Magyarországról a pár éve még 250 főt foglalkoztató fémöntő multi a jelek szerintAz Omco Hungary berendezéseit hamarosan elárverezik, a cégben már csak pár tucatnyi munkavállaló dolgozik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTartozáshegy alatt roskad össze egy százéves magyar gyárHa nem sikerül megmenteni a nagyatádi cérnagyárat, akkor több mint 200 ember marad munka nélkül, és a település költségvetése is nehéz helyzetbe kerülhet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPár éve még 68 órás munkahéttel került be a hírekbe az üzem, ahonnan most 500 embert eresztenek szélnekVáltoznak a fogyasztói igények, ezért bezár a Henkel körösladányi üzeme, ahol 1990 óta gyártottak mosóport.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat bezárás bonbonetti édesipar élelmiszeripar gyárbezárás roshen Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 09:00 Vállalat, Világ

A Volkswagen tárja ki a kaput kínai riválisai előtt?

Kínai autógyártók érdeklődnek a Volkswagen bezárásra ítélt németországi üzemei iránt, és állítólag van is nyitottság német részről az eladásra.

Jandó Zoltán
2025. január 17. 06:04 Közélet, Vállalat

Nehéz elhinni, de nem jut elég pénz a nagy sportberuházásokra

Egyre kevesebb a milliárdos tao-projekt, ráadásul ezeknél sem tudnak belekezdeni a pénz összegyűjtésébe, mivel rendre kimerül a kormány által biztosított keret.

Vámosi Ágoston
2025. január 16. 14:28 Közélet, Vállalat

Szép lassan bekeríti Budapest belvárosát Tiborcz a szállodáival

Az újabb vásárlással már öt szálloda köthető a miniszterelnök vejéhez a főváros belső részein, pár év múlva pedig kilencre emelkedhet ez a szám.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 14:01 Adat, Pénz

Budapesten, Somogyban és Zalában éreznék meg igazán a külföldiek lakásvásárlásának megnehezítését

A belső pesti kerületekben már 17 százalék a külföldi ingatlanvásárlók aránya. A kínai vevők száma csökkent, az oroszoké növekedett.

Hajdu Miklós
2025. január 16. 16:31 Közélet

Keményebb kézzel terelheti a szakképzés felé a diákokat a kormány

Kevesebb államilag finanszírozott egyetemi hely, nehezített gimnáziumi bejutás lehet a technikumok népszerűsítésének útja az utóbbi napok hírei alapján.

Stubnya Bence
2025. január 16. 11:37 Élet

Még 2025 elejére sem tudták kiheverni a magyarok az EU-rekorder inflációs sokkot

Csak a lakosság harmada számít arra, hogy javulni fog a helyzete, ami nem is meglepő, hiszen itthon okozott leginkább megélhetési gondokat az áremelkedés.