Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2025. január 2. 13:16 Világ

Az EU-ban drágul, egy szakadár területen viszont nincs is gáz az ukrán tranzit hiányában

Nem érkezik több gáz Oroszországból Ukrajnán keresztül Európába 2025 kezdetével, ami leginkább Közép-Kelet-Európában okoz problémákat. A gáztartalékok ugyanakkor a kontinens egészén gyorsan apadnak, miközben a gáz ára 2023 októbere óta nem látott szintre emelkedett a Bloomberg beszámolója szerint.

Előzmények: lejárt a Testvériség vezeték használatára vonatkozó, 2019-ben kötött orosz-ukrán megállapodás, amit nem hosszabbított meg a kijevi kormány. Noha 2021 és 2023 között az uniós behozatalon belül a 40 százalékot meghaladó szintről 8 százalékra csökkent az orosz vezetékes gáz részaránya, annak bizonyos tagállamok még mindig kitettek.

  • Ausztria és Szlovákia tartoznak ebbe a körbe a tengerpart, illetve a leválás iránti helyi politikai akarat hiánya miatt (uniós szinten az orosz gáz teljes kizárása a cél, amit például a szintén tengerpart nélküli Csehország is meg tudott már valósítani). Igaz, a cseppfolyósított gázszállítás (LNG) révén még mindig jut Nyugat-Európába is orosz gáz.
  • Magyarország helyzete speciális: az oroszokkal kötött hosszú távú gázszerződés évi 4,5 milliárd köbméteréből egymilliárd Ukrajnán keresztül érkezne, de ezt a mennyiséget az állami MVM jó ideje már azelőtt eladja vagy elcseréli, hogy hazánkba érne. Igaz, szerződéses bonyodalmakat így is okozhat az ukrán tranzit kiesése.
  • A hazánkba Szerbia felől belépő Török Áramlat vezeték éves kapacitása több mint 8 milliárd köbméter, és mostanában ezt teljes mértékben ki is használják a piaci szereplők orosz gáz importjára.

Alulnézet: Szlovákiát különösen rosszul érintik a mostani fejlemények, az országban január közepén -7 Celsius-fokos hideg várható, az ellátás biztosításához nyugat felől kell vásárolni eredetileg cseppfolyósított gázt mintegy 177 millió euró értékben, miközben az Ukrajna felől érkező gáz tranzitjáért szerzett bevételektől is elesik a költségvetés.

  • Magyarországra továbbra is érkezik vezetékes orosz gáz a Török Áramlat gázvezeték révén déli irányból, aminek köszönhetően megerősödhet az ország szerepe a térség gázellátásában, az ezen az úton behozott gáz Szlovákia és Ukrajna felé is értékesíthető. Felmerült továbbá, hogy Magyarország az orosz-ukrán határon átvenné a gázt Oroszországtól.
  • Transznisztriában azonnal érzékelhetővé váltak az Ukrajnán keresztüli orosz gázszállítás elmaradásának következményei, sok háztartásban megszűnt a fűtés és nincs meleg víz. A hivatalosan Moldovához tartozó szakadár térségben egyelőre van elektromos áram, és a moldáv kormány is dolgozik a helyzet megoldásán.

Mi várható? Az európai gázárakat hosszabb távon is felfelé hajthatja az Ukrajna irányából érkező orosz gázszállítmányok hiánya. A mostani, az elmúlt évekhez képest hűvösebbnek ígérkező tél után jó eséllyel eleve alacsonyabb töltöttségről kell majd megkezdeni a gáztározók telítését, amiben még nagyobb szerepük lehet a drágább, LNG-alapú forrásoknak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHáborús nyerészkedés: valakik nagyon sok pénzt keresnek az orosz gázzal MagyarországonSzerbia felől folyamatosan ömlik Magyarországra az – esetenként átcímkézett - orosz gáz, amin tízmilliárdokat lehet keresni. Az egyik nagy nyertes az állami MVM lehet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉvtizedes gázálmot valósít meg Magyarország a háborúnak köszönhetőenA háború miatt olcsó orosz gázra építve Magyarország egyre inkább elkezdte átvenni Ausztria régiós elosztóközpont-szerepét az elmúlt hónapokban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ cseppfolyósított földgáz földgáz gáz orosz gáz orosz-ukrán háború transznisztria Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.

Vámosi Ágoston
2025. január 22. 16:48 Világ

Háborúk, klíma, dezinformáció? Szakértőknek sem könnyű eldönteni, mi a legnagyobb kockázat

A jelenleg is zajló davosi konferenciát rendező Világgazdasági Fórum összegyűjtötte a világra rövid és hosszabb távon leselkedő legnagyobb kockázatokat.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Jandó Zoltán
2025. január 23. 11:23 Adat, Közélet

Egyre gyakoribbak az iskolákat célzó tömeges bombafenyegetések Közép-Európában

Több tucat magyarországi iskola kapott fenyegető üzenetet csütörtök reggel. Bulgáriában tegnap történt hasonló, Szlovákiában legutóbb tavaly ősszel.